Jaki typ witaminy E w zespole Downa? Tokotrienole czy tokoferole

styczeń 25, 2015 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Rozmawiając z Basią o witaminach z grupy E zauważyłem konieczność powrotu także do przypomnienia tych witamin w zespole Downa.

Witamina E według wikipedii to: grupa organicznych związków chemicznych, w skład której wchodzą tokoferole i tokotrienole. Witamina E jest głównym antyoksydantem który chroni komórki przed utleniaczami. Bierze udział w dostarczaniu składników odżywczych do komórek. Wzmacnia ścianę naczyń krwionośnych oraz chroni czerwone krwinki przed przedwczesnym rozpadem. Wykorzystywana jest też do leczenia męskiej niepłodności, zaburzeń mięśniowych, miażdżycy oraz chorób serca.

Z tej perspektywy zgadzam się z Basią. Witamina E jest niezwykle potrzebna. Świetnie sprawdza się jako antyutleniacz w połączeniu z witaminą C.

Jednak jak przejdziemy do zespołu Downa mamy mały problem. Tokotrienole w ZD nie sprawdzają się tak jak w przypadku zdrowych osób.

“γ-Tocotrienol does not substantially protect DS neurons from hydrogen peroxide-induced oxidative injury”

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3285086/

Jak widać z analizy tego raportu tokotrienole nie chronią neuronów w ZD przed wolnymi rodnikami!

Natomiast tokoferole zdają się być kluczowe: http://www.zespoldowna.info/witamina-e-w-zespole-downa.html, gdyż skutecznie chronią przed stresem tlenowym.

Niestety także w badaniach nad chorobą Alzheimera alfa tokoferole są dużo skuteczniejsze od tokotrienoli.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24381967

“Among patients with mild to moderate AD, 2000 IU/d of alpha tocopherol compared with placebo resulted in slower functional decline. There were no significant differences in the groups receiving memantine alone or memantine plus alpha tocopherol. These findings suggest benefit of alpha tocopherol in mild to moderate AD by slowing functional decline and decreasing caregiver burden.”

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...