Magnez i jego niedobory przyczyną refluksu u dzieci z ZD?

sierpień 1, 2017 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Chyba znów się zmówiłyście, ale znów o tym napisała Karolina od Staszak. 5 osób w ciągu jednego wieczoru zadało te same pytanie: jak leczyć i co jest przyczyną refluksu nawet małych dzieci z ZD.

Trzeba pamiętać, że inne funkcjonowanie jelit, żołądka w zespole Downa jest uwarunkowane predyspozycjami genetycznymi w tym obecnością genu PSMG1, jak i “wyciąganiem” przez ZD w formie bardziej aktywnej polimorfizmów rodzicielskich, które takie problemy też warunkują.

Jednakże w naszych przypadkach zacząłbym od innej kwestii. Niski poziom kwasu żołądkowego to w naszych przypadkach często zbyt zasadowy odczyn, co oznacza niski poziom kwasu żołądkowego (HCL). Zatem w pierwszej kolejności dobrze jest zakwasić żołądek czy to w sposób dietetyczny czy to za pomocą podania suplementu HCL z pepsynami.

Przyczyna takiego stanu rzeczy jest niski poziom CYNKU, sodu i chlorku. Z tej perspektywy to cynk jest najbardziej potrzebny by taki kwas żołądkowy powstał. Pozostałe mikroelementy są na tyle powszechne, że nie powinny być w istocie problemem.

Cynk oczywiście w takiej sytuacji uzupełniamy suplementacją.

Na koniec o magnezie. Gdy mamy nadkwasotę/refluks oznacza to w istocie bardzo niską absorpcję magnezu jak i innych mikroelementów. W takiej sytuacji dodatkowo musimy suplementować dziecko różnymi mikroelementami w tym magnezem, by skorygować te niedobory.

Zatem magnez jest tylko efektem problemów z brakiem kwasu żołądkowego, a nie jego przyczyną.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...