Jakie badania i kiedy robić?

Mając coraz większą wiedzę zaczynamy mieć wątpliwości kiedy i dlaczego należy robić określone badania. Postaram się pomóc i podpowiedzieć małe co nie co.


parametr do zbadania badanie podstawowe badanie przed suplementacją badania przy mutacji badania kontrolne
homocysteina tak tak tak tak
witamina B 9 (kwas foliowy) tak tak tak tak
witamina B 12 tak tak tak tak
witamina B 6 nie opcjonalnie tak nie
witamina B 2 nie nie opcjonalnie nie
witamina D 3 tak tak tak tak
cynk tak tak nie opcjonalnie
magnez tak tak nie opcjonalnie
wapń tak tak nie opcjonalnie
cholesterol całkowity tak tak nie tak
HDL tak tak nie tak
LDL tak tak nie tak
ferrytyna tak tak nie opcjonalnie
tsh tak tak nie opcjonalnie
ft 3 tak tak nie opcjonalnie
ft 4 tak tak nie opcjonalnie

 

UWAGI:

BADANIE PODSTAWOWE to takie, które według mnie raz w roku powinno być zrobione albo w marcu albo w październiku/listopadzie.

BADANIE PRZED SUPLEMENTACJĄ to takie badanie, które jest poziomem odniesienia dla skuteczności podawanych różnych suplementów. Powinno być zrobione przed podaniem jakiegokolwiek suplementu multiskładnikowego (np. Nutrivene D), wpływającego na poziom badanych parametrów np. EGCG, euthyrox, DHA, OMEGI ale nie kurkumy czy ginkgo. Nie muszą być zrobione w całości a tylko w tych parametrach, które odnoszą się do danego problemu np. badanie hormonów tarczycy przed przyjęciem euthyroxu.

BADANIE PRZY MUTACJI to takie badanie, które jednoznacznie definiuje poziom problemu w metylacji i powinno być zawsze zrobione w całości

BADANIE KONTROLNE jak sama definicja mówi jest to moment gdy sprawdzamy stan dziecka w najmniejszym możliwym wymiarze.

Komentarze

Liczba komentarzy: 3 do “Jakie badania i kiedy robić?”
  1. Agnieszka pisze:

    Jarku a jak to się ma do dziecka trzymiesięcznego, gdzie suplementacja była jeszcze w ciąży, teraz jest jedynie karmione piersią. Czy jest sens sprawdzać teraz poziomy z badań podstawowych i uregulować ewentualne odstępstwa suplementacją dziecka czy też jeszcze poczekać (jak długo) i dopiero wtedy suplementowac. Czy jeśli mama chce karmić jak najdłużej to przez cały okres karmienia powinna się suplementowac czy też w pewnym momencie suplementacja powinna przejść w 100% na dziecko?

  2. Can pisze:

    Badania takie pokazuje w istocie dwa fakty: w jakim stanie jest dziecko i w jakim mama. Dane muszą być zawsze analizowane w sposób skojarzony. Ale warto je zrobić bo kobieta pi ciąży i następnie karmiąca często jest już na „oparach” a wydaje się jej że dobrze funkcjonuje

  3. Agnieszka pisze:

    Rozumiem, dziękuję za odpowiedź

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...