Memantyna pierwszy raport

Styczeń 15, 2012 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Mamy już pierwszy częściowy raport dotyczący zastosowania memantyny w ZD.

image

http://www.myfoxal.com/story/16485689/alzheimers-med-seems-ineffective-in-those-with-down-syndrome#.TwyIL35u2xA.facebook

Raport przygotowany na próbie 88 osób wywołał małą burzę. Doktor Leichtman oburzony powiedział, że jest nic nie warty, Richard powiedział, że badania były źle przygotowane. A jakie konkluzje znajdują się w raporcie, że wywołały taką emocjonalną reakcję?

1.Memantyna jest nieskuteczna dla osób z ZD powyżej 40 roku życia.

2.Nie obserwowało się poprawy funkcji poznawczych u pacjentów z demencją i ZD.

Tytułem komentarza pozwolę sobie zacytować oryginał wypowiedzi doktora Lawrenca Leichtmana:

“…but I have had a lot of positive feedback from my patients and I have 125 people on Memantine which is larger than this            study of 88 people !”

Lawrence bardzo emocjonalnie skomentował ten raport: “…ale ja ma wiele pozytywnych informacji od rodziców i to od 125 osób biorących memantynę, co stanowi grupę większą niż 88 osób z tego raportu!”

Komentarze

1 Komentarz do “Memantyna pierwszy raport”
  1. Ela pisze:

    Trudno wypowiadać się na temat badania, jeśli nie wiemy jak badanie było zaprojektowane. Może kryteria włączające do badania, determinowały grupę osób już na wejściu z bardzo dużymi zmianami w mózgu. Trudności zawsze sprawiają ocena funkcji poznawczych w ZD. Prof. Mara Dierssen w każdym wykładzie zaznacza, że brak jest standardów oceniających funkcje poznawcze w ZD. Również inny prof. wspominał o wyborze innych kryteriów do oceny funkcjonowania mózgu np. EEG, gdyż wykonując standardowe na funkcje poznawcze testy ta sama osoba, wypada różnie w zależności od dnia. Może naukowcy powinni zmienić strategię i oceniać np. poprawę parametrów EEG podczas snu, ponieważ jak wiadomo zaburzenia snu są częste w ZD, lub kontrolować czy dochodzi do kurczenia mózgu. Wszyscy chcą uzyskać poprawę funkcji poznawczych – tylko problem jest opracowaniem niezawodnych kryteriów oceny, na dzień dzisiejszych ich brak.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...