CBS i mitochondria.

luty 4, 2020 by
Kategoria: Metabolizm

Przed warsztatami z mitochondriów poświęciłem kilka wpisów dotyczących kontrowersyjnej kwestii nadekspresji genu CBS, produkcji siarkowodoru i uszkodzeń mitochondriów.

http://www.zespoldowna.info/zaburzenia-mitochondriow-w-zespole-downa-cz-4-wyjasnienia-genow-zd.html

Dzisiaj wracamy jednakże do historycznego ujęcia tego wątku. Rozmawiając z Anną Vacci słuchałem jej wątpliwości na ten temat. Stąd pozytywnie zaskoczyło mnie to podsumowanie.

https://febs.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/febs.15214

Czytałem go z wyciąganiem istotnych uwag:

1.Siarkowodór jest produkowany by umożliwić transport wodoru.

“Gdy H2S jest nadprodukowany, może wywierać szkodliwy wpływ na komórki, częściowo z powodu hamowania aktywności mitochondrialnego kompleksu IV.”

2.Nadmiar siarkowodoru tłumi wytwarzanie energii ATP.

3.Nadmiar siarkowodoru poprzez zaburzenia działania COMPLEKSU IV wpływa na błędne działanie komórek nerwowych w mózgu. Zatem siarkowodór via mitochondria wpływa na kondycje komórek nerwowych.

“…dobrze wiadomo, że neurony są bardzo wrażliwe na ekspozycję na H2S, a H2S jest dobrze znaną neurotoksyną, która wydaje się wywierać znaczną część swojego działania toksykologicznego poprzez hamowanie kompleksu IV; po ekspozycji zwierząt na toksykologiczne dawki H2S odnotowano zahamowanie mitochondrialnego kompleksu IV w mózgach zwierząt ex vivo.”

4.Nadaktywność CBS jest łączona krytycznie z hipotonią.

“Wywołane przez H2S upośledzenie funkcji mitochondriów i wynikające z tego upośledzenie tlenowego wytwarzania ATP może dobrze wyjaśniać hipotonię mięśni i niską wydolność tlenową obserwowaną u osób z ZS. Rzeczywiście, dobrze udokumentowane jest to, że osoby z ZD mają upośledzoną siłę mięśni i wyjątkowo niską maksymalną wydolność tlenową.”

Patrząc na te punkty krytyczne jeszcze raz wracam do tego by używać apigenin i hydroksykobalaminę jako istotnych czynników regulujących poziom siarkowodoru w organizmie osoby z ZD.

http://www.zespoldowna.info/siarkowodor-jego-nadmiar-i-naturalny-inhibitor-apigenin.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...