Polimorfizmy COMT, jak leczyć?

Marzec 1, 2016 by
Kategoria: Metabolizm

Polimorfizmy COMT są bardzo trudne, gdyż powodują tak głęboką nierównowagę na poziomie neuroprzekaźników, że są uznane jako przyczyny chorób psychiatrycznych. Leczenie ich jest tym bardziej trudne, że w raz z upływem czasu mogą się zmieniać ich charakter co ma miejsce w przypadku choroby Parkinsona, często związanej z występowaniem polimorfizmu genu COMT czy choroby dwubiegunowej utożsamianej z polimorfizmem COMT i MAO A.

Tak jak u populacji bez dodatkowego chromosomu, tak w przypadku ZD pojawiają się dzieci z tymi polimorfizmami . Są one zdecydowanie odmienne od pozostałej grupy dzieci z ZD poprzez swoje pobudzenie. Pisałem tutaj: http://www.zespoldowna.info/fenotypy-zespolu-downa-cz-4-polimorfizmy-mao-i-comt.html

o możliwym podejściu do tych problemów, tylko jak się okazuje jest to zdecydowanie za mało. Postarałem się zatem przygotować dzisiaj więcej na ten temat i uzupełnić hasłowo, wcześniejszy wpis.

1. COMT V158M +/+ jest problemem z perspektywy podawania suplementów w szczególności, gdy towarzyszy mu kolejny polimorfizm COMT H62H. Określa się taka sytuację jako “superCOMT ++”. Powoduje ona zdecydowaną deregulację pracy enzymu zarządzanego przez ten gen oraz zwiększa wrażliwość na różnego rodzaju leki i suplementy.

2.Modyfikatorem tego statusu może być polimorfizm VDR, ale częściej autorzy podają kwestię obecności bakterii, które wpływając na poziom tyrozyny (prekursora dopaminy) mogą zmniejszać poziom dopaminy.

3.Pierwszym problemem, tak jak to już wspominałem we wcześniejszych wpisach, nie jest sam nadmiar dopaminy, ale to co występuje potem: organizm broniąc się przed nadmiarem “wyłącza” produkcje dopaminy. W efekcie mamy “górki doliny nastrojowe”, co prowadzi to w konsekwencji do depresji, braku koncentracji, uzależnień. Z drugiej strony poziom noradrenaliny stale jest podwyższony, co powoduje problem nazywany chorobą dwu biegunową.

4.Osoby z COMT +/+ postrzegane są także jako te, które “oczyszczają organizm zbyt gorliwie” zarówno ze złych ale i dobrych rzeczy.

5.Osoby z COMT +/+ muszą zawsze uwzględniać wg.Amy Yasko polimorfizm CBS  C699T, gdyż implikuje to bardzo niski poziom homocysteiny i histaminy, a taże poziomu koniecznej detoksykacji.

6.Lit: stosować czy też nie? Z perspektywy COMT  lit jest potrzebny nie tylko dla metabolizmu witaminy B 12 ale i przede wszystkim do regulacji ścieżki tioredoksyny, która jest specyficznym antyutleniaczem. Co prawda, gdy lit włączamy do protokołu to mamy więcej dopaminy, ale poziom stresu tlenowego na tym poziomie już nie rośnie. Lit poprzez poprawę “dostępu” obu witamin B12 i b 9 poprawia metylację. Dobra metylacja reguluje poziom dopaminy poprzez wzrost aktywności genu COMT. Aktywny COMT zatem jest potrzebny nam by obniżyc poziom dopaminy. Metylacja jest zatem celem jakim w leczeniu musimy się kierować

7.Witamina B 12 jest kluczowa w terapii polimorfizmu COMT, jednakże pozostaje zawsze pytanie: jaką jej formulację podać? Osoby z COMT i VDR Taq muszą analizować swoje statusy, gdyż mogą być nadmiernie wrażliwe na grupy metylowe. Stąd w tych przypadkach do regulacji metylacji zalecane są hydroksylowe i adenosylowe formy witaminy B 12 (dibencozide), tak samo w przypadku witaminy B 9 w postaci THF, folianów, które są podawane raczej stopniowo w małych dawkach.

8.Jeżeli mamy polimorfizm MTHFR C677T i COMT, regulację cykli zaczynamy od rozwiązania problemów z COMT i zdefiniowania jego wrażliwości na grupy metylowe.

http://www.nature.com/articles/srep08813

9.Najlepszym sposobem stymulowania aktywności genu jest dieta z ograniczoną wartością tyrozyny i fenylalaniny.

10.COMT potrzebuje magnezu, a ma problemy z wapnem i żelazem, które dodatkowo go spowalniają.

11.COMT może być regulowany GABĄ…

12.COMT lubi być “oczyszczony” dietą, wysiłkiem, sauną które to są wręcz zapisywane w zestawie do leczenia.

13.Najlepszy link o COMT:

http://selfhacked.com/2014/12/24/worrier-warrior-explaining-rs4680comt-v158m-gene/

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...