“Suplementy, ja już nie ogarniam, po co to wszystko!” – proszę wyjaśnij

Listopad 14, 2013 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Suplementacja dziecka z zespołem Downa służy POPRAWIE JEGO FUNKCJONOWANIA, a nie wyleczenia zespołu Downa to pierwsza i podstawowa informacja.

Druga to: jeżeli dziecko ma deficyty na poziomie wartości odżywczych, składników reakcji biochemicznych to konieczne jest doprowadzenie tych deficytów, tudzież nadmiarów do poziomu standardów oczekiwanych. Ja ten element sprowadzam często do tego powszechnego porównania: dom budujemy od fundamentów a dopiero potem kładziemy dach, czyli doprowadzenie do zbilansowania podstawowych czynników funkcjonowania komórki człowieka pozwoli na budowanie jego sprawności fizycznej,  intelektualnej.

Trzecia, jeżeli budujemy podstawy to dla człowieka bazą jest odpowiedni bilans energetyczny na poziomie komórki. Z tego tytułu D-ryboza, koenzym q10, jak i  l-karnityna są podstawowymi suplementami wzmacniającymi ten proces energetyczny.

Cztery: proces energetyczny, metaboliczny wiąże ze sobą w sposób skomplikowany wszystkie witaminy z grupy B. Jeżeli doprowadzimy do równowagi tą grupę witamin, możemy przejść do immunologii.

Pięć: jesteśmy “silni” i chcemy być “odporni”. Musimy podnosić wszystkie bariery immunologiczne do poziomu efektywnego. Takich barier jest kilka i na nie głównie składają się witaminy z grupy tzw. silnych antyutleniaczy czyli witaminy A,E,D. Najważniejsza jest witamina D 3 stąd ją badamy i musimy utrzymywać na minimalnym poziomie 50 jednostek, a to oznacza dołożenie witaminy K 2, wapnia oraz innych witamin znów, bo są to skomplikowane działania zależne między tymi wszystkimi składnikami naszych procesów. Nie wspomniałem tutaj o mikroelementach typu magnez, cynk, selen, żelazo ale i o wielu antyutleniaczach pełniących formę barier immunologicznych. One też są istotne w tych procesach.

Możemy tutaj wspomagać organizm pośrednio podając symbiotyki, tudzież omegi 3 o właściwych formulacjach

Sześć: procesy  podstawowe mamy w miarę podbudowane, jesteśmy silni i zdrowi. Teraz czas na właściwe odżywianie. Dieta z racji problemów genetycznych musi być dietą o dominacji protein (mięsa) z dodatkiem warzyw zielonych i przede wszystkim tłuszczy jak masło, oliwa z oliwek, orzechów i olei z nich, nasion. Cukier w każdej postaci powinien być ograniczany. Jest to konieczne nie tylko tytułem błędów metabolicznych, ale dużego zagrożenia cukrzycą typu 1 wśród osób z ZD.

7: DOPIERO TERAZ JEST CZAS NA WSPOMAGANIE FUNKCJONOWANIE MÓZGU I SERCA. Nie jest to wskazanie do zastosowania określonej kolejności działań. Jest to wskazanie do logiczności korygowania problemów jakie systemowo dziecko/osoba z ZD ma! Tutaj zatem jest miejsce dla witamin z grupy B znów! Leków i suplementów typu kurkuma, MCT, EGCG, ginkgo, omegi 3 itd.. Chcę podkreślić, że bez planu na wykorzystanie efektywności leków, suplementów i pozytywnych zmian jakie wywołują u dziecka, gdy działają. One są dla mnie takim “rozrusznikiem”, który powoduje że dziecko może się skupić, może pamiętać i może artykułować. Często jest to ten istotny “1%” dający szansę na osiągnięcie pozostałych “99%”. Dla mnie te 99% to głównie edukacja, ale i hobby, sport.

Mam nadzieję, że w ten sposób wytłumaczyłem o co tutaj chodzi Uśmiech. Zastrzegam się, że suplementy są mniej efektywnymi produktami od leków i musicie o tym pamiętać.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...