Tarczyca.

luty 3, 2015 by
Kategoria: Tarczyca

Dostałem wypowiedź Marty na temat tarczycy. Z Martą rozmawiałem na ten temat kilkukrotnie. Potraktuję  zatem dzisiejszy wpis jako podsumowanie naszych rozmów dla wszystkich.

“Ja ostatnio mam ogromny dylemat w tym temacie. Może pomożecie, bo a nuż słyszeliście o endokrynologu, który ma niestandardowe podejście, potrafi zdjąć klapki z oczu i chce wyleczyć a nie leczyć. A mianowicie :) Lidka dostaje euthyrox. Nasza endokrynolog doprowadziła TSH prawie do 0 dużymi dawkami. Dopiero Flisiakowa mną wstrząsnęła i zaczęłam się tym interesować, a przestałam wierzyć tamtej lekarce. Zmniejszyłam sama dawkę. TSH podskoczyło, Lidka też miała lepsze samopoczucie od tego czasu. I cały czas tą dawkę od roku utrzymuję, czyli pół tabletki 25 euthyroxu. A wiadomo, rośnie, zwiększa masę i jest ok. Jakiś czas temu zafascynowałam się olejem kokosowym i regularnie podaję go małej. Po paru miesiącach wszystkie hormony ft3,ft4,tsh uplasowały się w środku normy. TSH spadło z 4 na 2. Poprosiłam przyjaciółkę o test na swoim dwulatku. 2 miesiące oleju i badania. U niego TSH też spadło :) Potem przeczytałam ukryte terapie Zięby i oczy mi się otworzyły. Przecież nasze dzieci mają wrodzony niedobór jodu. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu dostawałyby płyn lugola i usuwana byłaby przyczyna, a teraz ładują w nasze dzieci hormony (i to profilaktycznie w wielu przypadkach!!!), co powoduje, że  wpadamy w błędne koło, bo niedobór jodu nadal jest, a wymuszamy na tarczycy prawidłową pracę. Myślę, że każdy powinien sam przeczytać o tym i wyrobić sobie zdanie. Czyli dzisiejsi endokrynolodzy leczą, ale nie daj Boże, żeby wyleczyli. No to zaczęłam szperać. Kupiłam płyn lugola i smaruję małą, daję orzechy brazylijskie (selen), przymierzam się do cynku. Uzgodniłam to z pediatrą – homeopatką. Euhtyrox podaję teraz co drugi dzień i chcę odstawić lada moment. Za miesiąc zrobię badania i sprawdzę co z tego wyjdzie. A jednak, chciałabym móc takie działania przeprowadzać nie z pediatrą a z endokrynologiem, więc stąd moje pytanie z początku :)” to jest wypowiedź Marty.

MOJE ZDANIE:

1.Do tej pory nie zgłębiałem się w szczegółach w temat tarczycy, gdyż u Jasia dobrze to funkcjonowało i miałem nadzieję, że tak jest w całej Polsce.

2.Eutyrox jako lek u nas się sprawdził, ale cóż okazuje się, że ma jednak on swoje drugie dno i w rzeczywistości dla wielu dzieci może być czymś negatywnym… spowodowało to, że interesuję się tym tematem na równi z Wami.

3.Suplementacja dziecka z ZD za pomocą hormonu tarczycy ma istotny wpływ na WYSOKOSĆ DZIECKA.

4. Prawdy do przypomnienia:

-duża część dzieci z ZD ma płaty tarczycy mniejsze, bez badania USG trudno to ocenić. I tutaj pytanie, jak dużo dzieci ma robione USG tarczycy?

-nie wszystkie dzieci z ZD wymagają wspomagania tarczycy, według różnych badań jest to między 40 a 60% osób i to w dużej zależności od kraju

-kluczowe hormony tarczycy, które muszą być obserwowane to przede wszystkim ft 3 i ft 4 i dopiero w powiązaniu z nimi TSH, a nie odwrotnie

-cynk, witamina D 3 i oczywiście jod są kluczowe dla funkcjonowania tarczycy, a jeżeli te są na naszej szerokości geograficznej “społecznym niedoborem” to jak tarczyca ma dobrze funkcjonować

5.Dzieci z zespołem Downa w Polsce mają problem głównie z FT 4? – tak by to wynikało z moich danych statystycznych.

6.Źle funkcjonująca tarczyca to także DUŻA HIPOTONIA, czyli obniżone napięcie mięśniowe

7.Moja teza:

PRZY MAŁYCH PŁATACH TARCZYCY, DZIECKO Z ZESPOŁEM DOWNA POWINNO BYĆ STALE SUPLEMENTOWANE/WSPOMAGANE TYTUŁEM BARDZIEJ EFEKTYWNEJ PRACY TARCZYCY.

LINKI DO POCZYTANIA:

http://www.zespoldowna.info/czy-suplementacja-hormonem-tarczycy-wplywa-na-rozwoj-dziecka-z-zd.html

http://www.zespoldowna.info/arek-powiedzialjak-radzicie-sobie-z-jodem-tarczyca-i-tsh.html

http://www.zespoldowna.info/fluoksetyna-cz-12-czyli-tarczyca.html

http://www.zespoldowna.info/cynk-i-jego-braki-przy-suplementacji.html

http://www.thyroidmanager.org/chapter/disorders-of-the-thyroid-gland-in-infancy-childhood-and-adolescence/

MOJE ZDANIE:

1.Zmieniło się z pewnością pod wpływem dyskusji z Wami. Uważam, że między 20 a 60% dzieci z ZD powinno stale być suplementowane tytułem następujących problemów (występowania jednego z nich):

-płaty tarczycy są istotnie małe

-hipotonia jest duża

-wynik ft 4 jest zły sam i w połączeniu z TSH

-wynik ft 3 jest zły

-“stały” poziom cynku dziecka z ZD bez suplementacji jest mniejszy niż 80

-występuje stały niedobór witaminy D 3 poniżej 40

-dziecko z ZD “słabo rośnie”

2.Ponieważ nie można odnieść się do obecności jodu w organizmie osoby z ZD, choć występuje domniemanie, że jego poziom jest niski, nie przypisuje tego czynnika do potrzeby suplementowania.

3.Tak jak kiedyś byłem rygorystyczny co do używania eutyroxu, tak dzisiaj zmieniłem zdanie i uważam, że istnieje konieczność szukania alternatywnych sposobów. Jedną z propozycji może być Metabolic Thyro http://www.nutrivene.com/view_item.php?id=192

image

Jak czyta się opis to głównym efektem tego suplementu jest jod podawany w naturalny sposób. Z perspektywy tarczycy to istotny jest fakt, że pochodzi od woła nowozelandzkiego. Traktuję ten produkt jako delikatne wsparcie, które nie może w pełni zastąpić leku. Podawanie jest takie same jak w przypadku euthyroxu czyli około 1/2 tabletki rano na czczo.

4…a jeżeli chodzi o lek to letrox, może być wyjściem z problemu eutyroxu.

Komentarze

Liczba komentarzy: 6 do “Tarczyca.”
 1. Basia pisze:

  Wydaje się oczywistym, że każdy woli zostać wyleczony niż leczony bez końca. Dla lekarzy nie zawsze jednak jest to takie oczywiste, ponieważ wiedza studencka tego nie zakłada. Tylko dlaczego nasze dzieci mają na tym cierpieć?
  Każdy sam wie co dla jego dziecka jest najlepsze. Zarówno w przypadku stosownia cerebrolisyny (która w środowisku lekarskim jest negowana), melatoniny,….a także leczenia tarczycy, zdania zawsze są podzielone i trudno o złoty środek.

  W naszym przypadku rzeczywiście wprowadzenie oleju kokosowego ( u dziecka bez niedoczynności) poprawiło tsh z 4 do 2,8 w ciągu 2 m-cy. To samo dotyczy ft4. Być może to przypadek, w każdym razie taka metoda na pewno nikomu nie zaszkodzi.
  Zaznaczę jeszcze, że w tym samym czasie wprowadziliśmy do codziennej diety wit. C,która także poprawia funkcjonowanie całego organizmu.
  Jod w formie nieorganicznej nieradioaktywnej ( tu często lekarze się mylą i szkodzą zdrowiu) jest nam niezbędny!!!

 2. Monika pisze:

  Czy znany jest jakiś endokrynolog w Warszawie, który jest godny polecenia? Który patrzy szerzej?

 3. Can pisze:

  Ja nie znam.

 4. Monika pisze:

  słyszałam, że Lucyna Bednarek-Papierska jest dobra, ale nie znam z autopsji

 5. Michał N pisze:

  Jarek czy z Marta masz nadal kontakt czy odstawila całkowicie hormon i została u dziecka na jodzie.Jak wyniki u jej dziecka Mógłbyś poprosić aby napisała komentarz pod tym twoim wpisem i opisała co nie co. Dzieki

 6. Michał N pisze:

  Jarek ile jodu ma ten Mathabolic thyro

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...