Witamina A w trakcie ciąży.

grudzień 29, 2016 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Wydaje się to być pilne pytanie od wielu z Was, gdyż dostajecie sprzeczne informacje.

Krótkie podsumowanie zatem statusu:

1.Suplementacja celowa samą witaminą A w trakcie ciąży nie jest wskazana z wyjątkiem krajów, gdzie występuje istotny brak witaminy A w żywności.

2.Jej konsumpcja w preparatach multiwitaminowych, gdzie jest jej mniej niż 10 000 iu nie jest szkodliwa. Ważna jest przy tym jej struktura-udział różnych form chemicznych. I tak nie mogą być to jedynie prekursory witaminy A w postaci karetonoidów, gdyż może się okazać, że tytułem polimorfizmu genu BCMO 1 po prostu nie konwertujemy ich do poziomu retinolu, aktywnej postaci witaminy A. Z drugiej strony retinol w dawce większej niż 3 000 iu/dzień w naszych warunkach geograficznych nie jest potrzebny.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3843354/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22771225

http://advances.nutrition.org/content/3/2/215.full

3.Deficyt witaminy A w ciąży istnieje, ale w naszych warunkach geograficznych nie jest traktowany jako problem.

4.Witamina A nie powoduje poronień a Światowa Organizacja Zdrowia jedynie wskazała że witamina A nie jest potrzebna  do suplementacji podczas ciąży.

5.Co może spowodować nadmiar witaminy A w organizmie? Przede wszystkim zaburzenie wchłaniania żelaza, co ma wpływ na hemoglobinę.

6.Kobiety, które są w ciąży z dzieckiem z ZD powinny traktować witaminę A jako składnik działań prewencyjnych dla ich dziecka w kierunku stabilizacji stresu oksydacyjnego. Badania w kierunku choroby Alzheimera potwierdzają korzystny, neuroprotekcyjny, wpływ witaminy A. Jednak nie powinny to być dawki powyżej 10 000 iu/dzień różnych prekursorów witaminy A.

image

http://www.dsao.ca/wp-content/uploads/2014/11/Joan-Jorys-Presentation-2014.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22221326

 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24582848

https://www.hindawi.com/journals/ecam/2014/278493/

7.W kilku źródłach znalazłem informację, że całkowite wykorzystanie beta karotenu jest między 6 a 12 razy mniejsze od retinolu. Jak przeliczać różne formy witaminy A prezentuję za wikipedią poniżej:

image

https://pl.wikipedia.org/wiki/Witamina_A

8.Mając na uwadze odejście w diecie od marchewki (kumuluje metale ciężkie, nawet w glebie bez nawozów), jako głównego źródła karotenu,  można pozyskać witaminę A poprzez konsumpcję:

retinol

produkty zwierzęce w szczególności ryby, jaja i te formy są właściwe dla kobiet w ciąży

beta karoten

szpinak, papryka, morele, brzoskwinie, śliwki,

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...