Czy na poziom SNX 27 wpływa resweratrol?

marzec 27, 2013 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Gdy przesłałem do Richarda informację o SNX 27, zaczęło się…dzisiaj mogę napisać do jakich wniosków doszedł Richard i jego przyjaciele.

Czym jest resweratrol ? To musimy wiedzieć już na początku. Jest to flawon zawarty w winie. Pełna definicja tutaj:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Resweratrol

Resweratrol jest bardzo skutecznym przeciwutleniaczem oraz nietoksycznym fungicydem (środkiem antygrzybicznym) i jako taki jest szeroko stosowany jako dodatek do żywności.

Mechanizm działania:

Resweratrol wyregulowuje kwas mikro rybonukleinowy mir-155 (http://en.wikipedia.org/wiki/MiR-155 http://pl.wikipedia.org/wiki/MiRNA), który włącza i wyłącza geny. Powstrzymywanie, hamowanie jego nadmiernej aktywności pozwala organizmowi na większą produkcję proteiny SNX27. Ta z kolei powoduje, że receptory glutaminy u myszy z ZD są aktywne.

Mir-155 w zespole Downa jest nadmiernie aktywny, gdyż gen odpowiedzialny za jego funkcjonowanie znajduje się na 21 chromosomie, który jest potrojony.

No i jak podawać resweratrol? Jedna kwestia jest pewna: dobrze by było podawać z ginkgo, bo tam jest kwercytyna, a ta z kolei jest istotna dla resweratrolu. Dzięki niej biodostępność jest większa. Druga pewność, że w czerwonym winie obie substancje występują razem.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3092901/

http://carcin.oxfordjournals.org/content/31/9/1561.long

http://www.plosone.org/article/info:doi/10.1371/journal.pone.0051306.g005/largerimage

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do “Czy na poziom SNX 27 wpływa resweratrol?”
 1. Piotr pisze:

  A tu piszą, że podawanie resweratrolu z kwercytyną nie zwiększa jego biodostęności :-)
  www ncbi nlm nih gov/pubmed/20528005
  (jak zwykle trzeba powstawiać kropki zamiast spacji)

  Poczytałem też o stosowaniu u dzieci. Generalnie wszędzie piszą, żeby nie podawać osobom poniżej 18 roku życia. Pocieszające jest to, że głównym argumentem nie są potencjalne skutki uboczne, ale kompletny brak badań na młodej części społeczeństwa.

 2. Can pisze:

  Piotr tak samo było z ginkgo. Gdy 6 lat temu startowałem, było przewidziane tylko dla osób powyżej 6 lat. Po 2 latach bariera została ustalona na 3 lata. Powód: przepisy dotyczące wprowadzenia leków dla dzieci poniżej 3 lat są tak ostre, że opłaca się to tylko firmom z patnetami na lek. Flawon, który jest dostępny dla wszystkich nie jest tematem na zarabianie pieniędzy, stąd brak badań kierunkowych prowadzonych przez firmy.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...