Kurkuma, która lepsza?

Uwielbiam, gdy ktoś mnie zmusza do myślenia i zastanowienia się. Dziękuję Ani, za powód do poszukiwań. Oto rezultaty.

Podobnie jak to miało miejsce przy omegach i analizie ich jakości pod względem zawartości DHA, postanowiłem zrobić analizę różnych kurkum dostępnych na rynku. Wyłączyłem z tego, co wydaje mi się oczywiste przyprawy :)

Analiza omeg: http://www.zespoldowna.info/dha-i-epa-porownanie-3-najpopularniejszych-preparatow.html

Na początek konieczne wprowadzenie, które nie było tak istotne w przypadku omeg.

image

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21374628

Powyższy artykuł analizuje kwestię BIODOSTĘPNOŚCI kurkumy wzmocnionej dzięki fosfatydylocholinie (lecytynie).

Słowo BIODOSTĘPNOŚĆ jest konieczne do wytłumaczenia. Za wikipedia.org jest to:

w farmakologii określa część substancji leczniczej (składnika aktywnego), jaka z podanej dawki dostaje się do krążenia ogólnego oraz szybkość wchłaniania tej substancji. Biodostępność leku w przypadku podania donaczyniowego (dożylnego) wynosi 100%. Przy podaniu w inny sposób, np. doustnie, jest zawsze niższa.

Dostępność biologiczna stanowi jeden z najważniejszych parametrów, charakteryzujących jakość preparatu farmaceutycznego. Porównawcze badanie dostępności biologicznej (tzn. badanie równoważności biologicznej) może być niezbędnym etapem badań wykonywanych przed wprowadzeniem na rynek leku generycznego.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dost%C4%99pno%C5%9B%C4%87_biologiczna

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dost%C4%99pno%C5%9B%C4%87_farmaceutyczna

Wracamy do artykułu istotnego dla naszej analizy jakości kurkumy.

WZMOCNIENIE BIODOSTĘPNOŚCI KURKUMY DZIĘKI POŁĄCZENIU JEJ Z FOSFATYDYLOCHOLINĄ (LECYTYNĄ).

Kurkumin jest głównym składnikiem korzeni kurkuma longa. Badania farmakokinetyczne prezentują bardzo słabą wchłanialność preparatu naturalnego. Obecne badanie miało za zadanie wzmocnić biodostępność kurkumy poprzez jej połączenie z lecytyną. Odpowiedni preparat kurkumy połączony z lecytyną, charakteryzujący się odpowiednimi parametrami fizykochemicznymi został przygotowany i podany szczurom. W efekcie uzyskano środek, który uzyskał zdecydowanie wyższą rozpuszczalność w wodzie i tłuszczach. Badania pokazały także wyższość tej kurkumy nad standardowymi preparatami w zakresie biodostępności i farmakokinezie.

Kolejnym aspektem preparatów kurkumy na które należy zwrócić uwagę jest ich stabilność. W poniższym artykule jest ona analizowana i określana jako niestała.

http://jpet.aspetjournals.org/content/326/1/196.abstract

image

Jak wynika z badań i informacji (tutaj:http://delano.com/blog/?p=56) kurkuma ulega rozkładowi w wyniku działania enzymów, w szczególności UGT,  sulfotransferase 2A1, p450. W wyniku tego mniej niż 1% jest wchłaniane do organizmu.

W Polsce dostępny jest preparat NOW na allegro:

image

oraz w aptekach:

image

i nasz NUTRIVENE LONGVIDA CURCUMIN

 

NUTRIVENE LONGVIDA CURCUMIN NOW
CURCUMIN
CURCUMIN COMPLEX
liczba kapsułek 60 60 60
standaryzacja 95% kurkuminoidów tak tak tak
obecność lecytyny tak nie nie
obecność innych składników pieprz czarny
ilość kurkuminoidów w kapsułce 500 mg 500 mg 875 mg
cel produkt wspierający mózg, antyutleniacz antyutleniacz antyutleniacz
efektywność działania 7,5 h +/-2,5 1 h +/-1* brak danych
uwalnianie leku we krwi w jelitach w jelitach
cena z dostawą pln 115 69 92

* dla typowej kurkumy generycznej

Jak się okazuje prosta ocena wszystkich preparatów nie jest łatwa. Brak wyczerpujących danych dotyczących biodostępności dla poszczególnych preparatów nie pozwala w sposób precyzyjny określić ich efektywność, ale…:

1.Z góry można odrzucić preparat firmy NOW jako produkt generyczny, którego prawdopodobna biodostępność jest poniżej 1%, co oznacza, że jest w nikłym stopniu wchłaniany.

2.Preparat Curcumin Complex jest preparatem o wzmocnionym działaniu poprzez dodanie ekstraktu z czarnego pieprzu. Według badań daje on efektywne przedłużenie działania natomiast nie wpływa na wchłanianie.W związku z brakiem odpowiedzi od producenta należy przyjąć, że jego wchłanianie jest na poziomie produktu generycznego czyli 1%, przy czym wzmocniony ekstraktem pieprzu czarnego może wykazywać dłuższą efektywność działania.

3.Longvida jako jedyna ma otoczkę z lecytyny. Zapewnia jej to blisko 80 % dotarcie do układu krwionośnego i tutaj ma przewagę zarówno nad szybkością jak i efektywnością działania. Niestety nie ma dodatku pieprzu czarnego, który zwiększyłby jej efektywność, choć i tak jest ona dość wysoka.

Każdy z powyższych preparatów może być lepiej wykorzystywany, gdy podaje się z nimi tłuszcze, ekstrakt z pieprzu czarnego i kwercytynę. Większość z Was z pewnością podaje kurkumę z DHA i to już zwiększa jej efektywność. Większość z Was podaje też gingko i herbatę zieloną, w której znajduje się kwercytyna. Oznacza to, że ona też wzmacnia działanie kurkumy.

Pozostaje zatem ocena:

Dla mnie produktem numer jeden, subiektywnie, będzie Longvida. Dostarcza ona kurkumę do krwi, na dużym poziomie, gdzie przenika łatwo dzięki lecytynie barierę krew mózg. Inne preparaty nie mają tej “funkcji”. W przypadku jej efektywności trudno porównać ją do produktu ostatniego, ale mogę domniemywać na podstawie raportów, że w połączeniu z innymi produktami podawanymi synowi jak DHA, gingko czy Teavigo ten poziom jest również wysoki.

 

http://www.longvida.com/Buy-Longvida_3adadde.html

http://www.phytosensia.com/Longvida-Optimized-Curcumin.item

Komentarze

Liczba komentarzy: 16 do “Kurkuma, która lepsza?”
 1. Alex pisze:

  Cieszę się, że trafiłam na ten artykuł, gdyż szukałam opinii na temat preparatu Curcumin Complex, ale jeśli przyswajanie substancji czynnych jest na poziomie 1%, to nie widzę sensu kupowania takiego produktu :/

 2. Martuss pisze:

  Ja tam mimo wszystko jestem nieprzekonana do tych wszystkich suplementów , nigdy do końca nie dowiemy się co tak naprawdę zawierają. Już nie wspominając o poziomie wchłaniania powiem tak że ten 1% to w niektórych suplementach i tak dużo :) .
  Największa z jaką się spotkałam do tej pory to chyba było coś na pułapie 6-7% także
  podziękuje.

  • Piotr pisze:

   Czyli wybierasz 0% zamiast 7%? :)

   • Buka pisze:

    Z tych które zostały tu wymienione , to najlepsza jest Longvida ,ale nie jest dostępna w Polsce , a z tych które już dostaniemy w naszym kraju tj. ten swanson czy now są jednymi z najgorszych a mimo to mają cene jak te najlepsze.

   • Lola pisze:

    Wiesz wole to 1% przy cenie 10 zł za tydzień kupując przyprawę, niż 3% za 150 przez ten sam okres czasu …

    • Piotr pisze:

     Nie rozumiem. Chcesz płacić 40 zł miesięcznie za (prawie) nic? W takiej sytuacji już chyba nie kupować wcale :).

 3. Dorka pisze:

  Ale jak podawać dziecku które ma dwa lata i nie umie połykać tabletek?

 4. Can pisze:

  Należy rozkręcić kapsułkę wysypać proszek najlepiej do DHA i tak podać.

 5. darkiokiem pisze:

  dziękuję za dobry artykuł, myślę, że w końcu przekonam się do wzbogacenia diety syna o suplement kurkumy ( a taka byłam dumna, że przyprawiając kurkumą co popadnie wnoszę do naszego krwiobiegu tyyyyle dobra:))

 6. Iga pisze:

  Stosujemy nutrivene longvida curcumine od roku. Syn z wadą genetyczną(47xyy) epilepsją(rolandyczna-lekooporna-skrytopochodna co lekarz to inna diagnoza) i ogniskowym zanikiem kory mózgowej, zaburzeniami si, spektrum autyzmu po wprowadzeniu leczenia . Aktualnie synek w normie rozwojowej. Uczęszcza do normalnego przedszkola.
  Jesteśmy właśnie w trakcie odstawiania leków pp.
  Rezultaty:
  Ostatnie eeg praktycznie czyste ze znikomymi wyładowaniami. Bylismy w szoku, że wreszcie kurkumina zaczęła działać
  Dużo energii witalności

  Podawalismy 2tabletki przed snem z dha jednak zauważyłam, że synek coraz gorzej śpi, wybudza się itp. Przestawilismy na popoludnie i jest duza poprawa jakosci snu.

  A moze rozlozyc jedna po poludniu i jedna wieczorem???
  Co by pan radził???

 7. ewka pisze:

  Moja Córka ma zaburzenia integracji sensorycznej, bardzo wrażliwy słuch, miałam wrażenie, że nie nadąża za grupą wiekową. Kilka miesięcy temu zaczęłam podawać kurkumin. Na początku wydawało mnie się, że nie działa. Odstawiłam. Nie zauważałam, że wcześniejsze dolegliwości ustąpiły. Po jakimś czasie zaczęłam obserwować BARDZO DUŻY rozwój intelektualny. Po odstawieniu wróciła wrażliwość słuchowa. Wróciłam do podawania kurkuminu. Nie mam wątpliwości co do jego skuteczności.

 8. mary pisze:

  witam.bardzo proszę o pomoc w ocenie preparatu mito pharmy.podobno b.biodostepna. chcialabym podawac dziecku.czy porownywalna z ta oceniona przez Pana w opisie powyzej jako najlepsza.pozdrawiam

 9. Marta pisze:

  Moja córka ma 9 miesięcy jaka dawka powinna być podawana kurkumy dla niej??

 10. Can pisze:

  Są dwa podejścia: zgodnie z wytycznymi producenta/lekarza lub zgodnie z przyjętym protokołem przygotowanym dla dzieci z ZD. Oba warianty są na stronie.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...