“Czy w ZD można podawać NAC?”…czyli wracamy do problemów z genem CBS, SOD1, SOD2, SOD3.

lipiec 18, 2018 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

NAC czyli n-acetylocysteina jest prekursorem glutationu, zatem wydaje się być idealnym antyutleniaczem dla ZD. Ma jednak swoje wady i zalety.

Po pierwsze jest to aminokwas z grupami tiolowymi (aminokwas siarkowy). W ZD mamy potrojony gen CBS, który “wciąga” homocysteinę do cyklu cysteiny kreując istotnie zwiększoną obecność grup siarkowych/tiolowych. Kiedy organizm metabolizuje siarkę, produkuje jako substancję poboczne tego procesu amoniak (przede wszystkim), który jest toksyczny, taurynę, która jest pomocna w ZD choć nie w zbyt dużych ilościach, ale i cysteiny. “Miesza” tutaj także mniejsza dostępność witaminy B6 tytułem potrojenia genu PDXK, hamującego konwersję tej witaminy z poziomu HCL do P-5P.

http://www.zespoldowna.info/czy-wiesz-ze-gen-cbs-potrzebuje-seryny-i-witamine-b6.html

http://www.zespoldowna.info/witamina-d-3-reguluje-ekspresje-genu-cbs-i-duzej-grupy-genow-odpowiedzialnych-za-choroby-neurodegeneratywne.html

http://www.zespoldowna.info/jak-analizowac-badania-mthfr-uk-gen-cbs-glutation-amoniak.html

http://www.zespoldowna.info/kiedy-trzeba-kontrolowac-amoniak-dlaczego-jest-malo-glutationu-w-zespole-downa.html

Wróćmy do naszej wspaniałej profesor Jill James i jej podstaw biochemii w ZD.

image

http://www.zespoldowna.info/konferencja-na-malcie-wystapienie-profesor-jill-james-cz-1.html

Jej slajd mówi, że tytułem potrojonego CBS mamy więcej cystationiny, cysteiny…ale nie glutationu, gdyż ścieżka ta jest zaangażowana istotnie w neutralizowanie potrojonego SOD1, którego zadaniem jest degradacja wolnych rodników (i dobrze) do poziomu ponadtlenku wodoru…ale następuje to w takich ilościach, że tego mamy za dużo. Jeżeli mamy jeszcze do tego polimorfizm genu SOD2 (rs4880), co możecie zobaczyć w Waszych panelach i jest to polimorfizm przyspieszony, to mamy istotną nierównowagę określano jako stres tlenowy.

SOD 2 w układzie GA lub AA jest przyspieszony o 33% w stosunku do układu GG. Układ GG, który jest negatywnym, polimorfizm homozygotyczny, jest spowolniony…co wydaje się być “korzystne” w ZD.

image

https://www.snpedia.com/index.php/Rs4880

UWAGA:

WOLNE RODNIKI NIE SĄ TAK SZKODLIWE JAK NADMIERNA ILOŚĆ PONADTLENKU WODORU, CZYLI STRESU TLENOWEGO!

Mamy 3 rodzaje genu SOD: SOD1 znajduje się w płynie komórkowym, SOD2 w mitochondriach i SOD3 poza komórką. Wystąpienie stresu tlenowego na poziomie SOD1 i SOD2 jest dewastujące w ZD, a co gorsze większość z suplementów jakie podajemy jeszcze bardziej aktywizuje oba geny…jak i hormony tarczycy. Dla ich zbilansowania w szczególności w mitochondriach potrzebne jest PQQ, ubiquinol, kwas foliowy, witamina NR.

Wracamy dalej do siarki. Jej nadmierna ilość powoduje brak równowagi między aktywnością potrojonego genu CBS a normalnie działającego genu SUOX, który pod wpływem polimorfizmów może działać wolniej. Ten ma za zadanie redukować ilość siarki do siarczynów.

http://www.zespoldowna.info/analizujemy-metylacje-cz-9-cbssuox-nosbhmt-w-zespole-downa.html

http://www.zespoldowna.info/analizujemy-metylacje-cz-7-geny-cbssuox-nosbhmt.html

“DEFINICJA SUOX wg.snpedia.org

Produkty tego genu pomagają detoksykować organizm z siarczynów https://pl.wikipedia.org/wiki/Siarczyny. Siarczyny są naturalnym produktem ubocznym cyklu metylacyjnego i są także spożywane poprzez żywność. Gdy mamy do czynienia dodatkowo z polimorfizmem genów CBS i NOS, zatrucie jest bardzo poważnym problemem dla organizmu i dla genu SUOX.

SUBSTANCJE KLUCZOWE DLA SUOX: witamina B1, molibden

DEFINICJA NOS3 wg.snpedia.org

Pomaga w tworzeniu się tlenku azotu, który jest istotny w detoksykacji amoniaku, stresie oksydacyjnym, w relaksacji naczyń i wielu procesach chemicznych. Istotny wpływ na ten gen  jego polimorfizmy ma polimorfizm MTHFR A1298C, CBS.

SUBSTANCJE KLUCZOWE DLA NOS3: arginina, witamina B 2, BH4”

Mając za dużo siarczynów, pozostaje pytanie: czy należy dodawać produkty zawierające siarkę, tak jak to ma miejsce w przypadku NAC, albo kwasu alfa liponowego, skoro obecność siarki wpływ ana poziom amoniaku?

Jeszcze inaczej: dlaczego dzieci z ZD są małe ? Nie zawsze jest to kwestia hormonów wzrostu, często jest to wpływ nadmiaru toksycznego amoniaku. Dlaczego dzieci z ZD mają niskie napięcie? Amoniak może mieć na to wpływ. Dlaczego dzieci z ZD słabo oddychają, płytko? Amoniak może mieć na to wpływ.

Jeszcze inaczej, dzieci z ZD mają problemy jelitowe, bo ich rodzice to mają. Dysbioza powoduje nadmierną produkcje amoniaku przez bakterie…a to dodając do dużej ilości amoniaku wynikającego z potrojenia CBS, może powodować problem z jego usunięciem przez nerki, które zaczynają źle działać, gdyż amoniak po prostu je niszczy. To wszystko prowadzi do takiego zatrucia organizmu, że mitochondria pracują słabiej i mamy mnie energii ATP, mamy wciąż mniej energii i napięcie jest niskie…czyli typologia w zespole Downa, nieprawdaż?

Dodam: wysoki amoniak jest mechanizmem uruchamiającym kaskadę stanów zapalnych, bezsenność i brak koncentracji. I znów jeżeli dodamy do tego polimorfizmy genów z rodziny NOS, to mamy kolejną kaskadę wzmacniającą negatywny obraz tego metabolizmu.

image

Zatem sugeruję:

NIE WARTO UŻYWAĆ NAC I KWASU ALFALIPONOWEGO W ZD, gdyż wzmacnia to na tyle negatywne metabolizmy, że nie będziemy w stanie ich zrównoważyć. Ci którzy jednak chcą, bo są też tacy, niech pamiętają, że stosowanie NAC zaburza absorpcję witaminy B12, kwasu foliowego.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/29936684/

DLA PRZYPOMNIENIA ZASADY DIETETYCZNE/SUPLEMENTACYJNE/DETOKS W TYM KONTEKSCIE:

1.Unikać produktów zawierających siarkę czyli mięsa, jajek, kapusty, kalafiora, czosnku…ale warto używać dobrych tłuszczy w jedzeniu, ale i awokado, ogórki, pietruszkę, seler, w połączeniu z nasionami dyni i orzechami polewanymi oliwą z oliwek (znów…) 

2.Unikać suplementów typu: NAC, kwas alfa liponowy, glutationu, MSM, DSMO…ale warto wprowadzić argininę, citrulinę i ornitynę, która usuwa amoniak z mózgu najlepiej 2 razy dziennie i dodać do tego resweratrol.

3.Unikać soli oczyszczających w kąpielach.

4.Używać korzeń yucci w połączeniu z węglem aktywnym i witaminą C, magnezem dla oczyszczania jelit z amoniaku.

5.Czyszczenie mózgu, to oprócz wspomnianych aminokwasów, wymaga także l-glutaminy redukującej amoniak, wspomagana znów przez magnez (aktywizujący glutamian) jak i molibden, mangan, l-karnitynę i cynk, gdyż amoniak w pierwszej kolejności redukuje ich ilość w organizmie.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12020613

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12388179

http://neuroexpert.org/wiki/nac-n-acetylocysteina/

http://www.zespoldowna.info/kiedy-trzeba-kontrolowac-amoniak-dlaczego-jest-malo-glutationu-w-zespole-downa.html

https://metabolichealing.com/cbs-mutations-regulations-new-observations-insights/

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...