Lek na zespół Retta został zatwierdzony, czyli jest możliwy lek na wadę genetyczną!

Podaję tą informację, by potwierdzić, że lek uważany za wpływający na wadę genetyczna jest możliwy. Potwierdzam także, że istnieją już leki budowane ze struktur białkowych, które regulują ekspresję genów, czyli wpływający na funkcjonowanie genu. Stosuje się takie terapie celowane w rakach, a przecież nasze geny z 21 chromosomu są bardzo często występującymi genami odpowiedzialnymi za […]

“Czy serce zoperowane jest zdrowe?”, a czy serce w ZD bez operacji jest “zdrowe”?

Cieszę się z Waszego zainteresowania problemem. Tak jak obiecałem trochę wiedzy, która może Was istotnie zaskoczyć.

“Czy serce zoperowane jest zdrowe?”

Zostałem wywołany do tablicy tym pytaniem. Moja opinia: serce które zostało zoperowane jest anatomicznie zdrowe, jeżeli operacja chirurgiczna pozwoliła odbudować wadę. Serce zoperowane według mnie jednak nie jest jednak tak efektywne, jak to które było bez wady. Wymaga wsparcia metabolicznego na poziomie mitochondrialnym, treningu przystowawczego do wysiłku, zmian ciśnienia. To co de facto robią sportowcy, […]

“Czy niski poziom homocysteiny się leczy?”

U osób z ZD metylacja mierzona poziomem homocysteiny 4 umol/l może być uważana za niska. Jeżeli jest ona taka to najpierw sprawdzamy co jest powodem, a potem tak trzeba to korygować, dla mnie leczyć.

Leczenie zespołu Reta: dlaczego nie leczy się zespołu Downa?

W jednej z wad genetycznych następuje przełom. Zaczynamy ją leczyć. Analog IGF-1, nazywany NNZ-2566, w układzie handlowym trofinetide ma być zatwierdzony przez FDA, jako lek leczący zespół Retta. W zespole Downa my zasadniczo uważamy, że jego się nie leczy. Zatem zadaję pytanie, takie samo jak od 15 lat: czy to my rodzice nie hamujemy postępu […]

Lepszy, nowy model myszy Ts66Yah z zespołem Downa do badań klinicznych

Kluczowe dla nas są badania kliniczne. W związku z ograniczeniami jakie są, jedyne możliwe badania początkowe możemy prowadzić analizując model zwierzęcy, w szczególności mysi. Po wielu latach (30) udało się udoskonalić dotychczasowy model i mamy zatem mysz Ts66Yah.

Zmiana mikrobiomu u osób z ZD jest jednoznacznie skorelowana z przewlekłym stanem zapalnym, zaburzeniami zachowań w zespole Downa.

Prevotella, Escherichia/Shigella, Catenibacterium, Allisonella po raz kolejny są wskazywane jako typologia zespołu Downa. W układzie jelitowym te bakterie występują w przeroście, co powoduje dysbiozę, która ma istotny wpływ zarówno na stan zapalny, ale i wzorce zachowań, o czym rodzice nie pamiętają.

“Gdzie mogę przeczytać o postępach w leczeniu osób z zespołem Downa, mam już 35 letniego syna?”

Jak zwykle po Światowym Dniu Zespołu Downa zgłaszają się rodzice zainteresowani badaniami nad problemami medycznymi jakie występują w ZD. Ja osobiście korzystam z tej strony LuMind.

Co myślą dorośli z zespołem Downa o byciu starszym

marzec 28, 2023 by  
Kategoria: Aspekty życia, Po prostu życie

„Błędne przekonanie, że ludzie nie żyją długo i pełnią życia, wynika częściowo z braku reprezentacji osób z zespołem Downa powyżej 40 roku życia”. To są słowa fotografki Hilary Gauld. Zrobiły na mnie duże wrażenia, tak jej zdjęcia.

Kto chce urodzić “inne” dziecko.

marzec 27, 2023 by  
Kategoria: Aspekty życia, Po prostu życie

EMOCJE. Dla mnie faceta, będą się kojarzyć wciąż z historią pewnego francuskiego komika, który sam mając 2 chłopaków z wadą genetyczną, stale powtarzał, gdy mówił o swoich emocjach do publiczności:”Jeżeli ktoś chce urodzić dziecko z wadą genetyczną, niech wstanie. Cóż nikt nie wstał!”

Demencja w chorobie Alzheimera łączy się z dysbiozą w jamie ustnej, witaminą B12, kwasem foliowym, homocysteiną, insulinoopornością i oczywiście z genetyką.

Wracamy do normalności, zatem w tym tygodniu skupimy się na badaniach i raportach.

Biomarkery choroby Alzheimera w zespole Downa

Krytyczne dla postepu choroby Alzheimera są dwa biomarkery: poziom proteiny tau oraz poziom amyloidu beta. Badania te robi się bardzo rzadko, stąd tym bardziej jest to ten raport bardzo istotny. Jest on podsumowaniem badań osób z ZD w dwóch dużych grupach.

Światowy Dzień Zespołu Downa w Krakowie

Dziękuję Jurkowi i Ani za tą informację, im więcej takich tym lepiej, ja już się uśmiecham! Podziwiam za hart ducha i świetne zaangażowanie zawodników!

2023.03.23 – Dziękuję za Światowy!

Cieszę się, że było jak zawsze. Wydawało mi się, że będzie “cicho”, a wyszło głośno i emocjonalnie. Wciąż myślę o tym dniu jak o moim. Byłem przy nim, mój syn jest w nim i cieszę się, że dzięki niemu tak wiele osób poznałem. Powiem więcej: cieszę się, że Was znam, bo mnie zmieniacie.

Marzenia i Podziękowania

Dostałem od Beaty te podziękowania i marzenia. Myślę, że z okazji WDSD 2023 warto też wiedzieć o nich.

“Nie mam Downa, mam zespół Downa!”

Kuba mnie zaskoczył swoim zdjęciem, jak śpiewa. Trafił do mnie tymi 6 słowami! Dziękuję w tym dniu za to, że w pierwszy dzień wiosny myślimy o tym samym, tak samo.

NIEBO od Ani z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa

marzec 22, 2023 by  
Kategoria: Aspekty życia, WDSD przez 365 dni w roku, 2023

Każdy jest inny. Każdy ma coś innego. Ania pięknie opisała w tym dniu, jak ważne jest zrozumienie tej inności,  jak ważny jest szacunek i akceptacja wobec tych, którzy są inni. Dziękujemy Ci Aniu za ten wpis.

21 marca można ukończyć pierwsze zawody triathlonowe!

Światowy Dzień Zespołu Downa można obchodzić w różny sposób. Bartosz w różnokolorowych skarpetkach, wspomina moment jego pierwszych zawodów. Warto mieć takie pasje Bartoszu!

Najlepszy Światowy Dzień Zespołu Downa dla mnie

Najlepszy Światowy Dzień Zespołu Downa skończył się tym, że Janek stał w sklepie robił zakupy. Pani w sklepie była skupiona na nim i podawała mu to, co on poprosił. Traktowała go tak, jak każdego z kolejki.

SONI też świętuje WDSD 2023!

Dziękuję za podsumowanie od Pauliny i cieszę się, że SPORT też świętuje!