Badania, badania,badania…homocysteina

Listopad 6, 2014 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Bardzo jestem zadowolony z tego że kontrolujecie stan zdrowia Waszych najbliższych. Świadomość tego co przedstawiają poszczególne parametry jest co raz większa…choć wciąż problemem pozostaje homocysteina. Zatem przypominam.

Dostałem ostatnio takie wyniki:

Kwas foliowy                        6,22    ng/ml

Witamina B12                    279,20   pg/ml

Homocysteina                      12,80   mikromola/l

Witamina D3                         20,80  ng/ml

Co z nich wynika?

1.Dobrze, że homocysteina jest zestawiona z witaminą b 12 i b 9.

2.Patrzymy od razu na poziom homocysteiny. Jeżeli jest on większy od 7,5 dla osób do 12 roku życia to wnioski pierwsze są następujące:

-bardzo zła dieta oparta o mięsie

-możliwa mutacja genu MTHFR, która może ograniczać funkcjonowanie i rozwój danej osoby.

3.Jeżeli przyjmiemy do wiadomości tą drugą opcję, to kontrolujemy stan witaminy B 12 i B 9 (kwas foliowy). W tym przypadku poziom obu witamin jest niski, gdyż witamina B 12 była mierzona w normie polskiej 191-663 a B 9 4,60-18,70

4.Jeżeli nie mamy pewności, czy jest to związane z dietą czy mutacją, musimy analizować inne parametry np. cholesterol. Dla tej osoby jego wartość całkowita jest 212 przy wysokim poziomie trójglicerydów i LDL. Może to wskazywać na stałą złą dietę mięsną.

5.Jeżeli jednak nie ma to potwierdzenia to konieczne są dwa wyjścia:

-zbadać mutację MTHFR

-zacząć suplementować się np.Nutrivene D zawierającym witaminy z grupy B metylowane by obniżyć poziom homocysteiny.

Przypomnę, że homocysteina jest wskaźnikiem chorób neurodegeneracyjnych i  im jest wyższa tym wyższe jest zagrożenie dla organizmu i mózgu.

Kolejny przypadek:

Homocysteina – 10,90 µmol/l

Wit B12 – 606,5 pg/ml

Kw foliowy – 13,5 ng/ml

Wit. D3 – 61,7 ng/ml

1.Mamy homocysteinę znów bardzo wysoką. DLa dziecka w tym wieku powinna być ona poniżej 7 i to zdecydowanie. W USA według doktora Kidda, dzieci suplementowane Nutrivene D mają stały poziom homocysteiny między 4,0 a 4,6 a bez suplementacji mają między 5,2 a 5,5, o ile nie mają dodatkowych mutacji genowych.

2.Tutaj jednak mamy zarówno witaminę B 9 (kwas foliowy), jak i B 12 w górnych pułapach normy…a mimo wszystko homocysteina jest wysoka.

3.Z tego zestawienia wynika, że ta osoba jednak albo ma prowadzoną dietę w kierunku witamin B 12 i B 9 albo jest w ograniczony sposób suplementowana tymi witaminami w wersji metylowej, albo niestety w formach standardowych, przez co są nieskuteczne.

4.Potwierdza tezę o suplementacji z pewnością różnica w poziomie witaminy D 3. W pierwszym wypadku jest ona na niskim poziomie, gdy na drugim na bardzo wysokim. Nie jest ona do osiągnięcia w warunkach polskich…chyba że tuż po wakacjach i to jednak tropikalnych.

Co zrobić w takiej sytuacji?

1.Ja zapytałbym się siebie czy przypadkiem moje dziecko ma jakieś ograniczenia….jeżeli ma, różniące go od rówieśników z ZD, to mam powód do pilnej reakcji i zbadania genu MTHFR od razu i zaplanowanie odpowiedniej suplementacji i diety.

2.Jeżeli nie odbiega od rówieśników, to zmieniam dietę, bo wysoki poziom homocysteiny jednak jest szkodliwy, i planuję suplementację.

3.W tym drugim przypadku sięgam także po literaturę by przekonać się jakie są zagrożenia. Tutaj:http://www.zespoldowna.info/index.php?s=homocysteina

Komentarze

Liczba komentarzy: 11 do “Badania, badania,badania…homocysteina”
 1. ghoska pisze:

  Mojemu 13 letniemu synowi suplementowanemu od 4 lat zrobiliśmy rózne badania krwi , na niektóre wyniki jeszcze czekamy – dziś dotarła homocysteina =powyżej 10 . W ostatnich kilku miesiącach podajemy dużo witamin B ( kompleks ), osobno metylowaną B-12 , kwas folinowy , a od kilku tygodni w wersji najpewniejszej 5-MTHF 1mg x2 dziennie , TMG od kilku miesięcy 1gX2 , obniżyłam EGCG ze 3 miesiące temu , a wprowadziliśmy sun-l-teaninę.Dostaje też NAC na zwiększenie glutationu .Generalnie efektu nie widać …

  • Can pisze:

   Ghoska nie muszę pisać zbyt dużo, gdyż Ty już dużo wiesz, ale…nie wdając się w szczegóły zadam pytanie: czego oczekujesz? Jeżeli chodzi o homocysteinę, to w przypadku takim jak Twój konieczne jest badania poliformizmów różnych genów. Z tego co czytam, tego typu leczenie które Ty stosujesz, powinno być jego końcowym etapem. Dlaczego? W opisach dotyczących metylacji ich autorzy podkreślają, że w pierwszej kolejności musimy dostarczyć do organizmu braki dotyczące danej witaminy z grupy B. Przykład: przy RFC czy FR konieczne jest najpierw dożylne podanie przez kilka tygodni L-5MTHF, w przypadku MTRR, MTR, TCN 2 konieczne jest leczeniem metylową wersją B 12 (lub w postaci dożylnej), a w przypadku mutacji CBS, co się jednak zdarza B 6. Powiem więcej, witamina B 6 i B 12 muszą być w określonych, wysokich dawkach, by osiągnęły efekt terapeutyczny. Jak sprawdziłem witaminę B 12 podaje się w dawce 500 mcg pod nadzorem lekarza. Podejrzewam, że przy możliwych różnych mutacjach u Twojego syna suplementacja witamina B musi być po prostu dedykowana.
   Może zaistnieć problem wchłaniania którejś z witamin, więc należy ominąć te ograniczenia. Jak to najlepiej obecnie zrobić? Myślę o testach analizujących poliformizmy genów związanych z cyklem kwasu foliowego, czy SAM.

 2. Can pisze:

  Jeżeli u Ciebie, Twojego dziecka występują problemy takiej jak opisuje to Ghoska, albo gdy są sprzężenia typu ZD+autyzm itp. sugeruję zrobić badanie metylacji DNA, które opisałem tutaj:http://www.zespoldowna.info/profil-metylacji-dna-badanie-dla-kazdego-kto-nie-wie-co-sie-z-jego-dzieckiem-dzieje.html Na dzień 2.02.2015 jest to pewne narzędzie diagnostyczne badające mutacje genów związanych z metylacją, a powodujących sprzężenia.

 3. Monika pisze:

  Jarku a czy w sytuacji homozygoty A1298C to również ta mutacja jest przyczyną wysokiej homocysteiny (ok.9.9)? bo przeważnie C677T jest kojarzona z wysoką homocysteiną… wit.B12 mam na poziomie 405pg/ml a kwas foliowy 13ng/ml. wit D -31,4ng/ml. Póki co żadnej suplementacji nie przyjmuję (poza D3), ale z tego co piszesz, moje poziomy witamin są nadal zbyt niskie…czy to może powodować MTHFR A1298C?

 4. Can pisze:

  Na wysoką homocysteinę składa się: DIETA plus polimorfizmy plus wiek. U dzieci dużo łatwiej te czynniki analizować, gdyż dieta jeszcze nie “wykrzywiła” obrazu. U dorosłych wieloletnia,zła dieta, może miec istotny wpływ na analizę danych. To musisz brac pod uwagę. Z mojej perspektywy 9,9 jest typowe dla zdrowo-typowo odżywiających się Polek, gdy faceci to około 11-12. Gdyby u dziecka wystąpiła homozygota MTHFR A1298c i byłaby taka homocysteina, to powiedziałbym że problem lezy raczej po stronie genów: CBS,BHMT,MTR,MTRR,TCN2 bardziej. Ale tutaj trzeba popatrzyć na dietę, bo jesteś dorosła :)

 5. Ania pisze:

  a co jeśli dziecko ma homocysteinę na poziomie 15umol/l przy karmieniu piersią?!?! Wyłącznym karmieniu piersią! Poziomu b9 i b12 jeszcze nie badaliśmy. D3 na poziomie 29.

 6. Can pisze:

  Po pierwsze nikt na to wygląda, nie powiedział Tobie, że odpowiedni program żywieniowy i suplementacja są potrzebne przez całą ciążę i w trakcie karmienia. Twoje “wartośći” idą do dziecka a jest ich za mało, by mogło mieć wszystko na odpowiednim poziomie. Wzmacniając siebi, wzmocnisz dziecko.
  Po drugie jeżeli wczasie ciąży nie suplementowałaś się, albo nie tym co powinnaś to dziecko może mieć wysoką homocysteinę przy wysokich poziomach witamin z grupy B.
  Po trzecie mając określone polimorfizmy odziedziczone po Was ma inne potrzeby żywieniowe niż Ty, które nie jesteś w stanie mu spełnić w tym momencie.

 7. Kasia pisze:

  W zwiazku z tym że moje 6 m-czne dziecko ma naczyniaka oraz żyłkę pomiędzy oczami zaczęłam czytac o mutacji MTHFR. Homocysteina wynosi 13,5 czy jest duże prawdopodobieństwo tej mutacji? Dziecko karmione tylko piersią. Ja na diecie eliminacyjnej z uwagi ma alergię jakie postępowanie powinnam wdrożyć, badania, suplementacja itp?

 8. Ania pisze:

  Sytuacja na dziś:
  homocysteina na poziomie 14,50
  vit b9 29,70
  nadal sie karmimy, bo nikt nie może mnie pokierować gdzie mam się udać, jakie badania robić… vit d poprawiona do 38,2. Zaczynam panikować… Córeczka w wieku 9 miesięcy, powoli rozszerzamy dietę, głównie owoce, warzywa i kasze. Mięsa póki co nie dostaje. Z nabiału tylko jogurt naturalny. Jarku, pomóż nam proszę…

 9. Justyna2807 pisze:

  Witam. Jestem tu nowa. Dzisiaj odebralam wyniki badan synka-10 miesiecy. Homocysteina powyzej 14,5. Testy DNA zamówione. Dziecko jest na mleku modyfikowanym oraz dostaje obiadki, owoce, warzywa. Co dalej robić? Jakie badania? Jestem wystraszona. Co ze szczepieniami… mały miał sepse w grudniu- wyszliśmy. Na czwartek mamy szczepienie na meingokoki. Bardzo proszę o pomoc.

 10. Can pisze:

  Bez danych genetycznych można stwierdzić, że dziecko ma istotne braki witamin z grupy B, choliny,witaminy D3 cynku, magnezu…upraszczając. Warto zestawić ten wynik z poziomem kwasu foliowego (B9) i kobalaminy (B12). Na pewno poziomy będą albo na bardzo niskim poziomie, ale odwrotnie na bardzo wysokim poziomie dzięki mleku modyfikowanemu…ale będą to formy chemiczne nie przyswajalne dla organizmu. Stąd w osoczu krwi będzie ich dużo, a dziecko z nich nie korzysta o czym świadczy poziom homocysteiny…dla mnie dziecko w tym stanie nie nadaje się do szczepienia, gdyż jego organizm w tym momencie jest rozregulowany metabolicznie.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...