Co dla nas oznaczają Rohacze i co dla Was?

wrzesień 29, 2021 by
Kategoria: Nasze Góry

Cieszę się z pytania Iwony, która choć nie chodzi po górach to celnie zapytała, zauważyła emocje jakie nam towarzyszyły w tej wyprawie. Tak z pewnością nie są to szczyty dla wszystkich. Tak nie są to szczyty łatwe technicznie. Tak nie są to szczyty “spacerowe” wymagają wysiłku, treningu.

Tak jak większość wypraw, naszych górskich, tak i ta KRZYCZY wręcz: idźcie w góry bo spotkacie tam ludzi, którzy Was docenią, zrozumieją i zaakceptują takimi jakimi jesteście…i Wasze dzieci. Tam nie ma nieszczęścia, tak jak jest w dolinach.

Rohacze choć są po słowackiej stronie Tatr, są tak samo “magiczne” i “wyzywające” jak Orla Perć po polskiej stronie. Wejście na te szczyty jest zatem ODKŁAMYWANIEM I TO Z PRZYTUPEM, że osoby jak Janek i Kamil NIE MOGĄ, SĄ SKAZANE NA BYCIE W DOMU, W ICH GETTCIE.

Właśnie Rohacze będą do końca mojego życia przełomem, gdzie będę wciąż widział Janka i Kamila, innych w górach. Janek wciąż w naszym rodzinnym “kwokczyźmie” wyrasta na faceta przed którym może nie być gór nie do zdobycia…a oddychanie i kondycja, brak tego w ZD, to u niego jest jak mocno zmyślona bajka, bo on je ma. Kamil z faceta, który gna, a potem się zatrzymuje bo nie radzi sobie z przestrzenią, staje się świetnym słuchaczem który ze zrozumieniem, daje sobie radę z każdą ścianą i przeszkodą.

Góry powodują, że chłopcy stają się inni.

Co to oznacza dla Was? Nie i jeszcze raz nie dla konieczności wyjścia w góry, by nas powielać. Jedni to lubią i mogą, dla innych to masakra. ALE WYRZUĆCIE TE WSZYSTKIE MITY, ŻE OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE JAK JANEK I KAMIL MUSZĄ SPĘDZIĆ ŻYCIE W DOMU, W ZAMKNIĘCIU I IZOLACJI, W ICH WŁASNYM ŚWIECIE BEZ AKCEPTACJI INNYCH LUDZI. To jest mit, że nie mogą. To jest stygmatyzacja, że osoby niepełnosprawne tak jak synowie, nie rozumieją co robią i nie muszą się z tego cieszyć. Może to jest ale w inny sposób niż my nauczyliśmy się to widzieć. Popatrzcie na te zdjęcia z Rohaczy. Janek nauczył Kamila cieszyć się, czy nie jest to sukces dla autysty?

IMG_9454

Ja będę patrzył na to zdjęcie, dla Was może mało przekonywujące, ale ono pokazuje jak Janek był górami zainteresowany, jak widział swoje przejście i był tym zaintrygowany. Czy to mało?

IMG_9265

https://www.zespoldowna.info/rohacze.html

Cały czas zestawiam sobie te zdjęcia chłopaków z tym co widziałem, co dalej widzę W RÓŻNYCH PREZENTACJACH osób z ZD…ciągła stygmatyzacja niepełnosprawnością. Na tych zdjęciach widać zawsze osoby z ZD były tak pokazane, by potwierdzić że są “wyrzutkami”. Tutaj tak wysoko NASI CHŁOPCY SĄ ZDOBYWCAMI!!!

Oby Wasze dzieci były ZDOBYWCAMI i to z pasją….choć nie jest ważne co zdobywają, to niech zdobywają i to bez kolorowych skarpetek, bo są wspaniałymi ludźmi.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...