“Co z czym badamy?”
listopad 28, 2023 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Ok na Wasza prośbę kolejne skróty myślowe dotyczące algorytmu analizy danych wynikających z otrzymania wyników badań okresowych.
1.Baza: jak robię homocysteinę, to w tym samym czasie badam kwas foliowy, witaminę B12, witaminę D3 (25oh).
2.Jak mam wysoki poziom kwasu foliowego 18,8 ng/ml, a bardzo niski witaminy B12 220 pg/ml, to mam do czynienia z pułapką kwasu foliowego. Oznacza to, że mam za niski poziom witaminy B12 by móc wykorzystać efektywnie w metylacji witaminę B9 i jej zdolność do przenoszenia grup metylowych.
3.Chcąc poprawić witaminę B12, sprawdzam poziom cynku. Jego poziom poniżej 120 ug/dl nie zapewnia odpowiedniego wsparcia dla witaminy B12 i genów za nią odpowiedzialnych, jak i TMG.
4.Ocena tarczycy zawsze wynika z poprawności metylacji jak wyżej. Jeżeli mamy deficyty witamin, cynku, magnezu, jodu, wysoką homocysteinę, tarczyca będzie źle działała. Istotna korelacja zachodzi z witaminą D3 (25oh)…ale jeżeli mamy witaminę powyżej 80 ng/ml kontrolnie musimy zrobić badanie wapnia zjonizowanego i fosforu organicznego.
5.Jeżeli mamy niskie ft3…to zaczynamy od podejrzeń w kierunku zespołu niskiego T3…i analizy cynku, magnezu.
6.Jeżeli mamy niskie fT3, dobre fT4 i podajemy suplementy, to sprawdzamy czy mieliśmy zrobione USG tarczycy by określić jej anatomiczną sprawność/objętość. Jeżeli mamy dysfunkcję to leczymy tarczycę zarówno na poziomie fT3 jak i fT4.
7.Zanim przejdziemy dalej to upewniamy się jak ją ocenić przez pryzmat ferrytyny (poziom), jak i cholesterolu w szczególności w zakresie poziomu LDL, a następnie trójglicerydów.
8.Tutaj zawsze jest najwięcej błędnych odczytów stąd mniej martwimy się tzw. cholesterolem całkowitym, bardziej proporcją LDL do HDL.
9.Każde dziecko mające wyrzuty histaminowe ma powyższe wyniki obarczone wyższym odchyleniem od normatywów, tytułem histaminy. Ona zmienia strukturalnie stan zapalny, a ten przekłada się na metabolizmy i wchłanianie tego co dostarczamy.
10.Wysoka histamina, to podwyższona homocysteina i podwyższony amoniak. Wtedy trzeba zrobić wszystkie te trzy główne parametry z tzw. peryferiami.
11.Histamina jest związana z insuliną, glikemią. Na tej ścieżce najważniejszym parametrem jest hemoglobina glikowana. Ona pokazuje jak się “jadło” przez ostatnie 3 miesiące pod względem cukrów/węglowodanów i jak organizm z tym sobie radził.
https://www.zespoldowna.info/mam-badania-co-mam-z-tym-zrobic.html
Stosując powyższe też łatwiej analizować wyniki. Jak widać nie ma tutaj morfologii. Jak widać nie ma tutaj wielu “chwilowych” parametrów jak np. żelazo, tsh które nam nie są do niczego potrzebne na tym poziomie analizy. Warto stosować wspomniany wcześniej algorytm i dążyć do wyjaśnienia naszych zagadek…samemu.