Jak wesprzeć trening osoby z zespołem Downa?

kwiecień 26, 2021 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Zaproponowałem by wszystkie dzieci z zespołem Downa uprawiały triatlon czyli pływanie, jeżdżenie na rowerze, bieg. Już kiedyś prowadziłem dyskusję z rodzicami pływaków na ten temat. Przypomnę konkluzję, gdyż może się to przydać.

Wsparcie osoby z ZD w treningu opiera się o założenie, że mitochondria są dysfunkcyjne, ale iryzyna hormon, napędzający do działania produkuje się normalnie.

https://www.zespoldowna.info/dlaczego-cwiczenia-chronia-mozg.html

1.Zaczynamy od metylacji. Jest ona mechanizmem napędzającym produkcję energii ATP w metylacji kończącą się na genie GAMT. Jak to robić?

https://www.zespoldowna.info/mitochondria-w-praktyce-czyli-jakis-przepis.html

Zaczynamy od badań standardowych, by wiedzieć na jakim etapie jest dziecko: homocysteina, witamina B9, witamina B12, witamina D3 (25oh). Naszym celem na tym etapie jest powyżej 80% normy poziom witaminy B12, w okolicach normy witamina B9 (kwas foliowy) i D3 powyżej 50 ng/dl.To powinno dać w zależności spersonalizowanego układu genów wartość homocysteiny na poziomie około 5,5 umol/l. 

Jeżeli tego nie ma należy rozpocząć suplementację produktem typu Nutrivene D.

2.Kolejna kwestia to uzupełnienia niedoborów.

TMG

Trimetyloglicyna jest potrzebna do zwiększenia efektywności skrótu metylacyjnego.

CYNK i MAGNEZ

Tutaj brakuje zawsze tych dwóch minerałów w ZD. Są one potrzebne jako “kluczowe kofaktory”. Ich brak to brak energii, ale także słabe kości.

WAPŃ

Przy intensywnym uprawianiu sportu i braniu istotnych dawek witaminy D3, ale zawsze z witaminą K2 MK7 w odpowiedniej proporcji, musimy wspierać osobę z ZD wapniem. Kości w ZD narastają wolniej, obumierają szybciej i to jest główny powód dla którego musimy mieć to wszystko w dobrym komplecie.

MANGAN

Analizując dane jakie mam ze świata, temat manganu wraca. Zła dieta osób z ZD, złe wchłanianie, powoduje niedobory tego minerału i to w zależności od wieku.

3.Dopiero wtedy przechodzimy do wspierania mitochondriów poprzez:

-fosfatydylocholinę na poziomie membran, ale i zwiększenia efektywności metylacji

-stosując ubiquinol, by wesprzeć ścieżkę “tlenową”

-stosując rybozyd nikotynamidu, by wesprzeć ścieżkę “wodorową” w produkcji energii

4.Jeżeli to wszystko działa dobrze i ma odpowiednie proporcje to podniesie nam homocysteinę o 1-2 punkty. Oznacza to, że utrzymując odpowiednie parametry witaminy B9, B12, D3 jak na początku, homocysteina podniesie się do poziomu nawet 7,5 umol/l i to jest dobre.

5.Ważne: nie możemy zapomnieć o ZD. Zatem do wsparcia muszą być podane:

-EGCG+resweratrol+DHA+witamina C w odpowiednich proporcjach

-zestaw aminokwasów typu kolagen peptydowy, by także uzupełniać je…gdyż założenia osoba z ZD będzie tego mniej produkować

-fosfatydyloserynę by pomogło rozładować przestoje metaboliczne na poziomie cysteiny, wspierające funkcjonalność membran i utrzymującej odpowiedni poziom energii

Na koniec mogę życzyć tylko sukcesów, o których mogę pisać tak często i tak dużo, jak często będę o nich otrzymywał informację od Was.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...