“Czy sun-l-theanina może być podawana z fluoksetyną?” czyli jak poradzić sobie z agresją, depresją i pobudzeniem u osób z ZD i autyzmem cz.6 metody behawioralne

kwiecień 30, 2015 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Gdy zaczynałem ten cykl, wiedziałem że jest on też dla mnie, dla mojego syna. Nie mógł zatem powstawać tak jak inne artykuły. W pewnych punktach, musiał przejść przez proces weryfikacji w praktyce. Dzisiaj o tym, czego dzieci nie rozumieją, jak te rozumienie usprawnić.

http://www.zespoldowna.info/czy-sun-l-theanina-moze-byc-podawana-z-fluoksetyna-czyli-jak-poradzic-sobie-z-agresja-depresja-i-pobudzeniem-u-osob-z-zd-i-autyzmem-cz-1.html

http://www.zespoldowna.info/czy-sun-l-theanina-moze-byc-podawana-z-fluoksetyna-czyli-jak-poradzic-sobie-z-agresja-depresja-i-pobudzeniem-u-osob-z-zd-i-autyzmem-cz-2-zachowanie.html

http://www.zespoldowna.info/czy-sun-l-theanina-moze-byc-podawana-z-fluoksetyna-czyli-jak-poradzic-sobie-z-agresja-depresja-i-pobudzeniem-u-osob-z-zd-i-autyzmem-cz-3-mthfr-metylacja-a-agresja.html

http://www.zespoldowna.info/czy-sun-l-theanina-moze-byc-podawana-z-fluoksetyna-czyli-jak-poradzic-sobie-z-agresja-depresja-i-pobudzeniem-u-osob-z-zd-i-autyzmem-cz-4-czyli-jak-leczyc-depresje-i-niepokoj.html

http://www.zespoldowna.info/czy-sun-l-theanina-moze-byc-podawana-z-fluoksetyna-czyli-jak-poradzic-sobie-z-agresja-depresja-i-pobudzeniem-u-osob-z-zd-i-autyzmem-cz-5-stan-zapalny-mozgu.html

Te linki to komplet artykułów, które do dziś pojawiły się w tym temacie. Próbowałem w nich pokazać różne przyczyny stojące za agresją. Gdy wyczerpujemy zazwyczaj proste wyjaśnienia dotyczące takich zachowań…i nie skutkują one, zawsze wracamy do początku: co jest powodem?

Czas przetworzenia komunikatu, czyli od razu NIE ROZUMIEM.

Agresja u mojego syna, zawsze wiążę się z czymś dla mnie niezrozumiałym: DLACZEGO ?

To pytanie za każdym razem pojawia się u mnie. Analizując jego funkcjonowanie “na chłodno” odkrywam zazwyczaj najprostsze odpowiedzi: ON NIE ROZUMIE O CO MI CHODZI! Taki stan prowadzi do z góry przegranej dla rodzica “wewnętrznej” dyskusji: “…ale on przecież do tej pory rozumiał, że chodzi o przyniesienie widelca!”

ROZUMIENIE w momencie rozwoju dziecka zmienia się. Odczytuje on uczucia rodzica, komunikaty przekazywane ruchem. Te elementy powodują, że ROZUMIENIE “komplikuje się” a uszkodzony płat czołowy nie pozwala na szybkie i sprawne przeformatowanie tych wszystkich aspektów w jeden spójny komunikat.

ROZUMIENIE może być zatem zmierzone. W badaniach jakie przeprowadzono wskazano, że poziom pełnej reakcji dzieci z agresją to jest kwestia kilku minut nawet. U mojego syna jest to czas między 10 a 20 minut pełnego napięcia zachowania. Potem przychodzi ROZUMIENIE.

Pomóc w ROZUMIENIU.

Metody behawioralne są przez wielu ludzi odbierane niczym fizyczne znęcanie się nad dzieckiem z dysfunkcją zachowania. Dla mnie są jak sygnalizator. Nagroda, kara w tym systemie jest kluczowa. Niestety w przypadku agresji, braku rozumienia są to tylko ‘SPINACZE” pewnego systemu, który musi być dopasowany do każdej osoby indywidualnie.

Jak zacząć? KALENDARZ

IMG_0952

Najważniejsza w życiu jest jej harmonia “włożona” w rytm czasu. Brak zrozumienia to niepewność w czasie.

Ja zacząłem od tygodniowego “rozkładu” jazdy w tych punktach, które dla syna były przyczyną jego niepewności. SZKOŁA CZY DOM, OBIAD W SZKOLE CZY KFC, SPRZĄTANIE CZY ODPOCZYNEK, CZY JESTEŚ GRZECZNY, CZY NIE.

Robiąc na początek taki globalny kalendarz tygodniowo uczę syna, konieczności wystąpienia pewnych zdarzeń, które dla niego są problemem, czy to w ich zrozumieniu, czy też w niechęci do ich wykonania. Pierwszy tydzień zrobił już “porządek “ w naszym przypadku. Syn wiedział, co kiedy nastąpi, coś na czym mu zależy, lub czego chce uniknąć lub czego nie lubi a jest to konieczne do zrobienia.

Podsumowanie jego zachowania w ostatniej rubryczce z adnotacją byłeś grzeczny, byłeś niegrzeczny stabilizuje opinię o nim u niego samego.

ROZUMIENIE poprzez konsekwencje.

Za każdym razem jak coś nie występuje, “wylatuje” z kalendarza to budzi niepokój. Można zatem robić kalendarz codzienny, na następny dzień. Jest to trudne czasowo, ale pozwala na jednoznaczne wskazanie celów, które należy zrealizować. Daje też szansę na bezpośrednią, natychmiastową ocenę wyników pracy.

ROZUMIENIE poprzez komunikację.

“Mój syn świetnie mówi, ale ja go nie rozumiem w pewnych sytuacjach”. Brak komunikacji to kolejny powód do agresji.

Strukturyzacja DNIA za pomocą kalendarza, oceny realizowanych wyników to tylko część rozwiązania. KOMUNIKACJA, jej usprawnienie to kolejny element układanki. KOMUNIKATORY, PCS, TABLETY to jest za każdym razem świetne narzędzie do kreowania komunikacji po stronie osoby, która chce do nas coś powiedzieć. Każde narzędzie jest tutaj potrzebne.

AGRESJA bo nie rozumiem, że jestem agresywny

Chłopcy w wieku 18-25 lat z problemami neurologicznymi, testują te zachowania, które zazwyczaj testują dzieciaki 8-11 lat. Na ile siła fizyczna może pomóc w realizacji celu? W tym wypadku, konieczna jest zawsze reakcja na agresję. Musi być to natychmiast ocenione i “wytłumaczone” że jest to nie właściwe zachowanie. Jak wytłumaczyć?

Tutaj polecam Wam konsultacje u profesjonalistów tym zakresie. Każda agresja ma swoją typologię, którą osoba “rodzina”, nie jest w stanie obiektywnie zdefiniować.

WNIOSKI:

1.Strukturyzacja dnia, tygodnia jest kluczowa dla opanowania zachowania.

2.Zachęty i system ocen jest kluczowa do kierowania zachowaniem

3.ROZUMIENIE jest kolejnym kluczowym elementem tych puzzli. Każdy instrument wspomagający jest bardzo ważny.

4.Bez wsparcia specjalistów nie ma możliwości podejmowania racjonalnych decyzji, nie ma w tym obiektywizmu.

 

PONIŻEJ LINKI, KÓRE PRZYBLIŻĄ WAM TEMATYKĘ:

https://www.rcpsych.ac.uk/expertadvice/translations/polish/terapiapoznawczo-behawioralna.aspx

http://www.zssmragowo.edu.pl/dane/ipublik_m4.pdf

http://www.autyzmpomoc.org/o-autyzmie/teoria-behawioralna.html

http://www.ptadhd.pl/praca_zdzieckiem.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...