Czym jest DAO?

lipiec 1, 2021 by
Kategoria: Układ trawienny

Wracamy jeszcze mam nadzieję ostatni raz do DAO i histaminy. Padło pytanie: czym jest enzym DAO?

Enzym DAO jest mechanizmem rozkładu i degradacji histaminy i tutaj wszyscy to rozumieją. Działa jednak tylko w układzie pozakomórkowym, głównie w jelitach przy aktywnym uczestnictwie witaminy B12, B6, miedzi i witaminy C.

image

https://pl.wikipedia.org/wiki/Histamina

Zacznijmy zatem od wyjaśnienia typologii przy kofaktorach:

1.W ZD zawsze mamy problem z witaminą B6. Potrojenie genu PDXK obniża dostępność gotowej do użycia jej formy P5P. Oznacza to, że już na starcie enzym DAO istotny do regulacji ilości histamin w układzie jelitowym, może być na niższym poziomie.

2.Żelazo/ferrytyna i tutaj spójrzcie na Wasze wyniki. Praktycznie 1 dziecko z ZD na tysiąc ma dobry wynik ferrytyny, czyli zapasu żelaza w organizmie. I tutaj dostępność aktywnego DAO może być przez to niższa.

3.Witamina B12. U polskich dzieci z ZD, poziom witaminy B12 przed suplementacją jest na poziomie dolnej granicy normy, czyli można powiedzieć, że pamiętając o błędach tego badania mogą być to wolumeny negatywne i niewystarczające.

4.Witamina C jeżeli nie zostanie podana to w ZD w diecie nie ma, bo dzieci nie dostają owoców i warzyw tylko zboża i węglowodany w diecie i czasami mięcho. To jest dramatyczne, ale tak jest. Zatem jeżeli nie wspiera się dziecka podając jemu rozpuszczoną w wodzie witaminę C to enzym DAO nie działa.

Popatrzmy teraz co robi enzym DAO na co jest wrażliwy, jakie są mechanizmy .

I znów przypomnę: enzym DAO służy jedynie do degradacji histaminy jaka jest konsumowana z żywnością, jaka występuje tytułem reakcji alergicznej na żywność, tudzież jest wynikiem dysbiozy. Zatem w pierwszej kolejności by regulować ilość funkcjonującego enzymu DAO redukujemy w diecie np: zboża, strączkowe, wędzone produkty,  fermentowane, suszone, niektóre orzechy, warzywa jak pomidor, awokado, wszystkie produkty konserwowane, gdyż może być jego po prostu za mało, by poradzić sobie z histaminą jaka jest dostarczana przez te produkty. Posłużę się cytatem tutaj cytatem, który to lepiej wyjaśni z moich wcześniejszych wpisów:

“Gdy jesteśmy wrażliwi na te grupy produktów, to powodują one stan zapalny jelit. Zawsze wtedy zwracamy uwagę na gluten jako ten główny element naszego problemu. W przypadku histaminy, te grupy produktów powodują, przy wrażliwości pokarmowej na nie, obniżenie produkcji enzymu DAO, stąd następuje silniejsza reakcja alergiczna i zapalna u takiej osoby. Istnieją wskazania by osoby o polimorfizmach genu DAO, funkcjonowały na pewnym etapie leczenia, tak samo jak osoby mające problemy z polimorfizmami genów HLA, czy CTLA4, które zwiększają wrażliwość i nietolerancję na gluten.”

Jednak nie tylko gen DAO odpowiedzialny za produkcję enzymu DAO jest tutaj krytyczny. Musimy patrzeć na receptory histaminy  HRH jak H1R, H2R, H3R,  H4R. Znajdują się one w niemalże każdej części naszego ciała. No i deregulacja/nadmiar histaminy od razu dzięki temu przenoszone jest na wszystko powodując typowe objawy w autyzmie, schizofrenii, czy chorobie dwubiegunowej. Tutaj znów jest ważne by w diecie ograniczyć składniki uwalniające histaminę jak chociażby pomidor, mleko krowie, czekoladę, banany.

Na koniec polimorfizmy. Jak wpływają na metabolizm histaminy na tej ścieżce?

Na pewno ilość histaminy jest regulowana na tej ścieżce przez dietę, czyli to co jemy. Zbilansowanie diety i obniżenie żywności prohistaminowej w istocie powoduje, że polimorfizmy nie są istotne…bo obniżyliśmy ilość dostępnej histaminy “pokarmowej”.

Jednak gdy jest to trudne…to nasze dzieci “metylacyjnie” muszą być zdrowe i dostawać taki preparat jak Nutrivene D uwzględniający metylację i witaminy/minerały dla jej funkcjonowania krytyczne. Do tego musimy dodawać jeszcze cynk, magnez, witaminę C i jest szansa na to, że będziemy na prostej. Wysoka ilość histaminy obniża metylację i o tym trzeba pamiętać!!!

W najgorszej sytuacji są te dzieci, u których alergia na tle histaminowym uderza bardzo silnie. W takiej sytuacji musimy włączyć DAOSIN, enzym uzupełniający braki DAO i bardzo często enzymy trawienne.

UWAGI:

Na koniec pamiętajmy o jednym: bez probiotyków regulujących dysbiozę żadna terapia w tym temacie nie odniesie sukcesu.

Jeżeli dziecko ma duże problemy z małą ilością enzymu DAO, to EGCG, herbata zielona musi być zastosowana “na końcu” gdyż hamuje aktywność enzymu DAO, choć z drugiej strony reguluje ilość histaminy i wywołanym jej aktywnością stanem zapalnym.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20652470/

Komentarze

Liczba komentarzy: 4 do “Czym jest DAO?”
 1. kasia pisze:

  Czy mógłby Pan polecić konkretne preparaty probiotyczne przy nietolerancji histaminy? Czytałam, że część probiotyków jest niewskazana.

 2. Can pisze:

  Lista probiotyków jest we wpisach wystarczy dobrać.

 3. Kasia pisze:

  A czy mogę prosić o link do LACTO PLUS? Nie wiem, gdzie mogłabym to kupić.

 4. Can pisze:

  W USA na Amazonię jest do zdobycia

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...