“Dlaczego adiponektyna jest ważna?”

kwiecień 20, 2018 by
Kategoria: Metabolizm

Rozumiem, piszę zbyt skomplikowanie, zatem postaram się prosto i jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie: adiponektyna jest elementem bilansującym leptynę. Skoro w ZD mamy leptyny do 20 roku za dużo, to musimy ją regulować chociażby dbając o adiponektynę Uśmiech

http://www.zespoldowna.info/adiponektyna-i-polimorfizm-genu-adipoq-czyli-o-otylosci.html

Dla mnie istotne są następujące cechy adiponektyny:

1. U dzieci obniża ryzyko białaczek i różnych stanów zapalnych poprzez zablokowanie aktywności cytokin zapalnych a szczególnie TNF-α

2.Jest kluczowym elementem metabolizmu energetycznego, a jak wiemy w ZD ten temat jest wyraźnie negatywny.

3.Stymuluje ścieżki metaboliczne tak, że chroni przed cukrzycą typu II. Im większy poziom adiponektyny, tym mniejsze ryzyko cukrzycy typu II, a tu przypomnę na początku życia osoby z ZD, jest jej mało.

4.Dislipidemia jest także powodem zbyt niskiego poziomu adiponektyny, a zbyt wysokiego leptyny.

5.Poziom adiponektyny jest związany nie tylko z rakami i niepłodnością, ale przede wszystkim z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

W jaki sposób zwiększyć poziom tego hormonu?

Podawanie:

*DHA

*kurkumy

Stosowanie diety śródziemnomorskiej z dużą ilością oliwy z oliwek stymuluje funkcjonowanie adiponektyny. Dla mnie, to co na pewno większość z Was zauważa, ćwiczenia fizyczne, aktywność fizyczna reguluje funkcjonowanie tego hormonu, co potwierdzam na przykładzie Jaśka.

http://www.zespoldowna.info/adiponektyna-i-polimorfizm-genu-adipoq-czyli-o-otylosci.html

http://www.zespoldowna.info/zespol-downa-otylosc-choroba-alzheimera-i-rak-o-koniecznosci-wysokiego-poziomu-witaminy-d3-w-zespole-downa.html

Komentarze

Liczba komentarzy: 4 do ““Dlaczego adiponektyna jest ważna?””
 1. Piotr pisze:

  Nie bardzo rozumiem działania tego ADIPOQ. Jeśli jest polimorfizm GG, to poziom adiponektyny jest niższy niż w reszcie populacji. Żeby zwiększyć proponujesz oliwę z oliwek. Natomiast w poprzednim artykule o ADIPOQ widzę obrazek z komentarzem, że w przypadku GG jednonienasycone kwasy (a oliwa jest jednym z nich) powodują zwiększenie BMI i w nawiasie nawet jest komentarz, żeby unikać takich kwasów tłuszczowych. Czy jedno nie przeczy drugiemu?

 2. Can pisze:

  Piotr masz rację. Jeszcze raz to przeanalizuję i poprawię jeżeli popełniłem błąd…Dziękuję.

 3. Piotr pisze:

  Dzięki Jarek. Pewnie od czasu do czasu zadam “trudniejsze” pytania teraz, kiedy mam panel przed oczami :).

 4. Can pisze:

  Piotr to nie są pytania trudniejsze, fajnie że są. W ZD jest tyle mechanizmów niespójnych, że zawsze musimy myśleć nad tym, co i jak, a w razie czego świadomie decydować się na mniejsze zło. Myślę nad problemem.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...