“Dlaczego witamina K2 musi być MK7 i MK4?”

kwiecień 13, 2017 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Bardzo często pytacie się dlaczego stosuję witaminę K2 w obu wersjach czyli MK7 i MK4 przy podawaniu witaminy D3. Ci którzy wiedzą ciut więcej dyskutują na temat czasu półtrwania wersji MK7, która jest dłuższa nawet do 3 dni i porównują to do MK4, której czas jest blisko 1h….ale to nie takiej proste, spróbuję to wyjaśnić.

Wiedzę na ten temat można zaczerpnąć stąd:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3648721/

image

http://lpi.oregonstate.edu/mic/vitamins/vitamin-K

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24108469

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22419547

Witamina K2 jest naturalną witaminą, która należy do rodziny witaminy K i jest czynnikiem absorpcji wapnia do kości. Najczęściej jednak kojarzoną jako witaminę K, jest forma K1, która jest czynnikiem krzepnięcia krwi, stąd budzi wiele obaw u tych osób, które stosują leki rozrzedzające krew np. warfarin, dla którego to witamina K1 jest antagonistą. Z tego też powodu jest często mylona. Ogólnie witamina K jest kofaktorem biorącym udział w wielu procesach w organizmie, co jest charakterystyczne jest “wielokrotnie” używana dzięki procesowi jej recyclingu w organizmie, ale nie dotyczy to tylko krwi i jej krzepnięcia.

Witamina K2 może być produkowana przez organizm właśnie z witaminy K1 albo być pozyskiwana z różnych roślinnych i zwierzęcych źródeł. Pod nazwą K2 kryją się jej różne formy różniące się  menachinonanmi (menaquinones), ich długością mierzoną od 1 do 14 jednostek wskazujących na liczbę 5 węglowych jednostek z jakich jest zbudowana.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23590754 

http://advances.nutrition.org/content/4/4/463.full

Rola witaminy K2 sprowadza się w powszechnym jej odbiorze do regulacji absorpcji wapnia do kości. Niestety wiedza na temat jej roli w układzie nerwowym, a przede wszystkim w mózgu jest pomijana…a największa koncentracja witaminy K2 jest właśnie w mózgu, co powoduje że jest kluczowym składnikiem w kontekście funkcji poznawczych.

I tutaj musimy sięgnąć po szczegóły. Jak pisałem biologiczny okres półtrwania witaminy K2 różni się w zależności od jej formy. Najlepszą pod tym względem jest forma określana jako K2 MK7 i jej czas to prawie 3 dni. I ta forma witaminy K2 jest odpowiedzialna za właściwe funkcjonowanie kości. Inna jej forma określana jako K2 MK4 jest bardzo nietrwałą substancją bo jest aktywna tylko przez godzinę, ale to ona ma wpływ na mózg-pamięć, układ nerwowy, odpowiednią reakcję immunologiczną, odporność i protekcję przeciwko rakowi i zawałom serca.

Badania pokazują dużą synergię między witaminami z grupy K a witaminami A,D,E. Z tej perspektywy patrząc dawkowanie witaminy K2 zawsze powinno uwzględniać  jej podawanie z witaminą D3, którą podajemy naszym dzieciom, co do ilości i pory.

Skoro witaminę D 3 należy podawać do 10.00 rano to K2 też powinna być podawana rano.

Skoro podajemy np. około 1 000 iu dziennie D3 to minimalna dawka powinna być na poziomie ok. 100 mcg witaminy K2 MK7 (!) i to jest ważne z perspektywy witaminy D3.

Zwiększenie dawki witaminy D3 musi proporcjonalnie zwiększać podawaną witaminę K2 przy uwzględnieniu, że wersji K2 MK7 jest minimum 100 mcg.

Wróćmy jednak do pytania: dlaczego stosuję preparat mieszany z wersją MK7 i MK4?

Dla mnie obok działania profilaktycznego z perspektywy witaminy D3 i poprawy absorpcji wapnia do kości, który jest wypłukiwany poprzez podawanie witaminy D3, kluczowym elementem jest poprawa funkcji poznawczych. To zapewnia jedynie MK4, która może stanowić ponad 90% wszystkich rodzajów witamin K w mózgu. Gdy analizujemy akcję tej witaminy w tej wersji to widzimy, że poprzez wpływ na mielinizację, aktywność protein GAS6 i proteiny S witamina K2 MK4 jest mechanizmem mogącym korygować deficyty poznawcze. Mielinizacja w ZD jest problemem, na który co jakiś czas zwraca się uwagę jako element krytyczny chociażby z perspektywy genu DYRK 1 A ale i OLIG2. Zła mielinizacja ma destrukcyjny wpływ i to w okresie postnatalnym dla hipokampu i jego funkcjonowania, a co za tym idzie w kierunku jakości funkcji poznawczych.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4795969/

image

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22155002

image

http://science.sciencemag.org/content/352/6286/669.5

Jeżeli zatem destrukcja ma miejsce już w momencie, gdy dziecko jest z nami to dlaczego nie hamować tej negatywnej aktywności. Witamina K2 MK4 może dać taki efekt w połączeniu z choliną i przede wszystkim z DHA. Zatem podaję witaminę K2 MK7 i MK4 jako najlepszy wariant plus cholinę.

https://www.nature.com/articles/srep07458

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4625486/

image

…a jeżeli dołączymy do tego jeszcze “zdrową” tarczycę i tyroksynę, to mielinizacja może być istotnie odbudowana, a co za tym idzie funkcje poznawcze.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3812500/

Komentarze

Liczba komentarzy: 3 do ““Dlaczego witamina K2 musi być MK7 i MK4?””
  1. Pawel pisze:

    Witam.Mam osteoporoze proszę mi powiedzieć,jak mam suplementować witaminy i minerały,bo am zamiar leczyć tą chorobę naturalnymi sposobami.

  2. Can pisze:

    Osteoporoza potrzebuje wsparcia: metylacyjnego oraz następujących składników: witamina D3+K2, retinol, magnez, cynk, wapń, boron, krzem i w kontekście ziołowym przydaje się tzw. formuła ELP, czyli Epimedium,owoc ligustra błyszczącego i psorale w proporcji 10:8:2.

  3. Chabinska pisze:

    Witam!
    A co to za preparat mieszany MK7 i MK4? I jak go stosowac z D3 przy 10.000 tys. dziennie?

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...