Kiedy cerebrolizyna pomaga najbardziej?

sierpień 6, 2018 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Nic nie jest bardziej dramatycznego, jak konieczność wypowiedzi na dany temat, lekowy, suplementacyjny…a ja rodzic mam mieszane uczucia. Uważam wciąż, że cerebrolizyna jest najskuteczniejszym lekiem, jaki dzisiaj jest w naszym zasięgu. Nie jest to jednak lek “cudo”, którym wszystkim pomoże i należy brać wszystkie bajki o jego wspaniałości, szkodliwości do jednego worka i samemu spróbować. Kiedy działa?

1.Największe efekty działania cerebrolizyny widać u małych dzieci. Im gorsze napięcie mięśniowe tym większa poprawa po jej zastosowaniu. Im większe problemy z widzeniem, słyszeniem tym większa poprawa działania.

2.Kiedy lek nie działa? Kiedy spodziewamy się cudu w zakresie np. właśnie komunikacji a on nie przychodzi. Cerebrolizyna działa na istotę szarą i białą, rytm oscylacji,kreując neurogenezę, poprawiając sygnalizację między neuronami, poprawiając neuroplastyczność całego układu nerwowego (taki komputerowy hardware)…i jest to szkielet komunikacji, ale mechanizmem są neuroprzekaźniki (software). Jeżeli one zawodzą to cerebrolizyna nie pomoże. Mało który lekarz rozumie ten mechanizm, stąd porażka jest wielce prawdopodobna.

http://www.zespoldowna.info/janek-pod-lupa-czyli-bilans-po-90-miesiacach-zycia-produkcja-slow.html

http://www.zespoldowna.info/janek-pod-lupa-czyli-bilans-po-90-miesiacach-zycia-istota-biala.html

http://www.zespoldowna.info/janek-pod-lupa-czyli-bilans-po-90-miesiacach-zycia-istota-szara.html

http://www.zespoldowna.info/rytm-oscylacji-w-korze-mozgowej-kluczem-do-zrozumienia-zespolu-downa-najnowsze-badnia-zespolu-marii-dierssen-z-hiszpanii.html

Powtórzę: cerebrolizyna działa na “szkielet” komunikacji na jego “hardware” mówiąc językiem informatycznym…ale “software“ to kwestia neuroprzekaźników i jeżeli są istotne problemy z ich funkcjonowaniem to mowa nie pójdzie. Musimy celować w modelowanie poziomu acetylocholiny, GABA, dopaminy, serotoniny synergistycznie do podawania cerebrolizyny

http://www.zespoldowna.info/istota-biala-poziom-niepelnosprawnosci-intelektualnej-zmienia-sie-wraz-z-wiekiem-u-osob-z-zespolem-downa.html

http://www.zespoldowna.info/jakie-neuroprzekazniki-sa-wlaczone-w-mowienie-czyli-uproszczone-podejscie-do-mowienia.html

http://www.zespoldowna.info/po-co-suplementowac-dziecko-skoro-i-tak-bedzie-mowilo.html

http://www.zespoldowna.info/jak-przygotowac-dziecko-do-mowienia.html

3.Kiedy jest najbardziej efektywna? Wydaje mi się, że w rękach dobrego lekarza. Dobra dawka, odpowiednia do wieku i doświadczenie w stosowaniu go daje efekty. Lekarz który przypisuje receptę…pominę ten fakt milczeniem.

4.Czy wywołuje zmiany w EEG? Tak EEG jest narzędziem diagnostycznym, nie jest precyzyjnym mechanizmem, ale oddaje w jakiś uproszczony sposób jak działa mózg i czynniki wpływające na jego pracę. Jeżeli cerebrolizyna wpływa na pracę mózgu, a wpływa to będzie modyfikować zapis, a ten nie jest chorobą.

I tutaj uwaga: EEG, jego zapisu nie leczymy! W ZD 98% dzieci ma zły zapis EEG, a jeżeli jest dobry to i tak będzie miał odchylenia wcześniej lub później, bo to wynika ze struktury mózgu, jego części, zaburzonego funkcjonowania neuronów, sygnalizacji między nimi. Cerebrolizyna nie jest jedynym powodem zmiany tego zapisu, jest jedynie jednym z wielu wtórników takim jak np. DHA czyli olej rybi omega 3 Uśmiech. Przypomnę tym, którzy wskazują na złe działanie cerebrolizyny w tym kontekście:

jeżeli lekarz nie będzie przygotowywał dziecka do cerebrolizyny w sposób odpowiedni co do dawki, co do zapisu EEG, może narazić dziecko na negatywne zmiany….za to odpowiedzialny jest LEKARZ by dobrać lek do dziecka, tak aby był bezpieczny i skuteczny.

5.Dla kogo cerebrolizyna? Dla wszystkich, którzy nie mają ataków padaczkowych, tudzież zmiana funkcjonowania mózgu nie jest na tyle istotna, że jest zagrożeniem. We Wrocławiu lekarze potrafili podawać cerebrolizynę dzieciom z padaczką i to z sukcesem, ale dziecko było stymulowane przed podaniem leku.

6.Kiedy podawać? Pisałem o tym wielokrotnie, więc może w skrócie: wtedy gdy mózg się zmienia, rozwija, obumiera. Nie oznacza to jedynie okresu do 6 roku życia, ale przy prunningu, przy pierwszych objawach choroby Alzheimera.

http://www.zespoldowna.info/prunning-czyli-przycinanie-synaptyczne.html

http://www.zespoldowna.info/kiedy-dzieci-z-zd-rosna.html

http://www.zespoldowna.info/po-10-roku-zycia-zaczyna-sie.html

http://www.zespoldowna.info/cerebrolizyna-im-wiecej-badan-tym-lepsze-wyniki-sa-prezentowane-dzieki-jej-dzialaniu.html

7. Największe i najlepsze efekty według mnie uzyskuje się dzięki:

-dobraniu odpowiedniego lekarza, który rozumie mechanizm leku i wie, że musi być on wsparty regulacją neuroprzekaźników suplementacyjnie/farmakologicznie przy dużej aktywności rehabilitacyjnej

-traktowaniu cerebrolizyny jako mechanizmu budowaniu podstawy terapeutycznej “dla hardwaru”, gdzie pozostałe rzeczy muszą być leczone, wspierane swoją ścieżką

-przy doborze odpowiedniej dawce leku…nie będzie efektu, gdy podawane jest 5 iniekcji po 1 ml dla dziecka ważącego 10 kg

8.Czy są sytuacje, kiedy lek nie działa? Po pierwsze pytamy się a co miał zrobić, a potem odpowiadamy na pytanie. Jak już nadmieniłem, cerebrolizyna musi być wykorzystana synergistycznie z innymi lekami/suplementami. Jeżeli nie jest to poprawi to czego nie widzimy, a to co widzimy i słyszymy dalej może po prostu nie działać.

Komentarze

Liczba komentarzy: 4 do “Kiedy cerebrolizyna pomaga najbardziej?”
 1. Joanna pisze:

  Dziękuję za przydatne informacje, zastanawiam się tylko jak znaleźć odpowiedniego lekarza, skoro to od niego tak dużo zależy. Zrobiłam rozeznanie i najbliżej mojego miejsca zamieszkania cerebrolizynę stosuje P. dr Marzena Pelc Dymon w Rzeszowie- czy ktoś miał styczność z Panią Doktor?

 2. MarekSkwara pisze:

  Nie zawsze blisko swojego miejsca zamieszkania jest dobry lekarz , który poprowadzi dziecko podczas podawania cerebrolizyny. Myślę że opinia o lekarzu od np. rodziców którzy leczą tam swoje dziecko może być pomocna.

 3. Kasia pisze:

  A jak jest z podawaniem cery u dzieci, które miały widoczne napady padaczkowe oraz nieprawidłowy zapis eeg, który po wprowadzeniu depakiny stał się prawidłowy. Dziecko na leku 3lata, jesienią będziemy odstawiać. Można próbować podać zastrzyki czy lepiej nie ryzykować? Syn lat 4.

 4. Can pisze:

  Można, po to się depakinę podaje.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...