Efektywność probiotyków w leczeniu autyzmu.

lipiec 10, 2017 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

To kolejny problem, który przewija się w Waszych pytaniach. Często gdy mama wskazuje, że to ma sens, ojciec mówi że nie ma i i na odwrót jak czytam. Wszyscy poszukujecie dowodów, że to działa lub nie.

Jest dużo danych na ten temat i mogę powiedzieć w ten sposób: im dziecko ma większe problemy, tym jest ich większa skuteczność. Ostatnie badanie kliniczne jakie znalazłem na ten temat wspiera tezę o skutecznym wpływie probiotyków na  zachowanie i jakość funkcjonowania jelit dziecka z cechami autyzmu. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/28686541/

image

Z mojego doświadczenia wynika także fakt, że połączenie panelu genetycznego z odpowiednimi szczepami probiotyków daje jeszcze lepszą poprawę, niż gdy podaje się ogólne preparaty jak vivomixx, który choć jest dobrym produktem nie jest odpowiedni dla każdego dziecka.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/27260271/

image

Podsumowując uważam że dyskusja na temat probiotyków jest potrzebna z perspektywy funkcjonowania jelit i mózgu. Ich włączenie jest dla mnie konieczne, bo spektrum pozytywnego działania w kierunku obniżenia depresji, spowolnienia aktywności, jak i zmniejszenia agresywności jest tak oczywiste, że nie podlega dyskusji dla mnie.

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do “Efektywność probiotyków w leczeniu autyzmu.”
  1. basia pisze:

    super ,tak zgadzam się z Pana opinią i grupa autystyczna której jestem członkiem .Dokładnie nie wszystko dla wszystkich .Lepiej podawać jednoskładnikowe probiotyki nigdy vivomixx u wielu osób powodował SIBO

  2. can pisze:

    Warto wiedzieć, jakie polimorfizmy wspierają dane bakterie. To ułatwi trochę eksperymentowanie. Co do probiotyków tzw. złota formuła bakterii jest pewnym mechanizmem uniwersalnym…ale dysbioza zawsze ma charakter zindywidualizowany.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...