EGCG 2018. Czy EGCG jest najważniejszym suplementem w ZD?

styczeń 25, 2018 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

W tym cyklu rozważań moich nad tym co powinniśmy obrać sobie na cel, zacznę od istotnego pytania: czy mamy środek terapeutyczny dla ZD, i czy nim jest EGCG, i czy powinniśmy badać EGCG?

Podstawową wiedzę w tym zakresie znajdziecie tutaj:

http://www.zespoldowna.info/egcg-2018.html

http://www.zespoldowna.info/podaje-egcg-juz-10-lat-czyli-o-epoce-poza-egcg.html

Pytanie pierwsze: czy mamy w zespole Downa lek, suplement o którym można by powiedzieć że jest kluczowy dla ZD?

Dziś odpowiadam, że nie.

Pytanie drugie: czy EGCG jest suplementem kluczowym dla ZD?

Dziś odpowiadam: nie

Czy powinniśmy badać zastosowanie EGCG w ZD?

Dziś odpowiadam nie, za późno na to, inni już to zrobili.

DLACZEGO?

Zacznę od końca. W tym roku zamknięte zostanie 9 projektów badawczych nad EGCG na świecie w ZD. Nie spodziewam się by dały coś więcej niż to co wiemy dzisiaj. Będą potwierdzały istotność EGCG dla inhibicji genu DYRK 1A, będą wskazywały, że dla części osób z ZD które biorą EGCG od urodzenia wpływa to na pamięć, ale dla pozostałych już nie i że w zależności od fenotypu genetycznego jedne osoby reagują lepiej a drugie gorzej. Zgodnie z moją teorią 20% populacji skorzysta bardzo, u pozostałych nie będzie to kluczowy produkt.

Z innej strony korzystając z informacji jaką dostałem od Amerykanów, w tym roku EGCG jest badane w 27 projektach w kontekście raka. Dadzą one odpowiedź co do optymalnej formulacji EGCG tak aby było najlepiej wchłaniane. Dla osób z ZD wiadomo, że musi to być produkt bezkofeinowy, gdyż kofeina hamuje neurogenezę, natomiast mechanizmy absorpcji mogą być zaczerpnięte z tych badań. Zatem świat ZD wycofuje się dziś z badań nad EGCG bo nie ma ani handlowego znaczenia ten składnik, ani nie jest kluczowy dla wszystkich, a i tak będzie zbadany.

Dzisiaj jest opatentowanych 14 różnych formulacji EGCG, które są na etapie badań co do ich jakości i efektywności. Już dziś na rynku jest 5 nowych propozycji…wszystkie jednak z kofeiną, celowane do zwalczania raka.

EGCG wciąż jest istotne dla osób z ZD, ale już nie kluczowe. Obserwując reakcje Waszych dzieci, wracając do badań hiszpańskich, które uwzględniały w swoich badaniach klinicznych głównie osoby z ZD bez polimorfizmów genów z cyklu kwasu foliowego, widać jednoznacznie, że EGCG zaburza na tyle istotnie funkcjonowanie kwasu foliowego w organizmie, który i tak jest zaburzony, że jeżeli osoba z ZD ma do tego problemy z cyklem kobalaminy, czy choliny (skrót metylacyjny) to efekt EGCG w ujęciu objawowym nie jest tak oczywisty, a inne suplementy dają lepsze efekty. Ja wciąż jestem zdumiony efektem ubiquinolu i PQQ u osób z problemami jelitowymi i kurkumy u osób z napadami.

Zatem pojawia się pytanie czy jest coś w zamian za to? Nie w tym momencie nie ma produktu tak istotnego jak EGCG, ale myślę że szanse na to ma witamina NR czyli rybozyd nikotynamidu. Jeżeli głównym problemem w ZD są mitochondria, a one są dysfunkcyjne w ZD, gdyż prowadzi to do nasilenia patologii choroby Alzheimera w ZD, to rybozyd jawi się jako kluczowy produkt w tym kierunku. Dlaczego? Zdrowe mitochondria to zdrowa tarczyca, a to zapewnia odpowiednią regulację ekspresji genów. Zdrowe mitochondria to zahamowanie choroby Alzheimera, kto wie czy nie mechanizm zatrzymania całkowitego kaskady patologii w tym kierunku. Z tej perspektywy EGCG to już za mało, choć wciąż dużo.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...