EGCG wpływa na mikrobiotę.

czerwiec 12, 2017 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Zadajecie pytania w stylu: …czy nie lepiej pić herbatę zieloną zamiast EGCG? albo …czy EGCG uzależnia? Nie pada jednak pytanie typu: jak wpływa EGCG na mikrobiotę jelit? Spodobałoby mi się.

Po pierwsze to nie herbata zielona jako napój ma dobroczynny wpływ na gen DYRK1A, ani na mikrobiotę. Flawony, które zawiera są w napoju w zbyt małych ilościach by one pomagały w sposób istotny…ale samo EGCG, to już inna historia.

Zacznę od tego, że pomimo rozległych badań wciąż wskazuje się na kluczowe znaczenie w funkcjonowaniu następujących rodzin bakterii Escherichia coli, Bifidobacterium sp., Lactobacillus sp., Bacteroides sp., Eubacterium sp.w kontekście podawanych polifenoli. Ich korelacja polega na tym, że modulują one strukturę i proporcję między poszczególnymi rodzinami bakterii.

Według tych badań EGCG np. jest w stanie znacząco obniżyć poziom Clostridium histolyticum ale wzmocnić poziom E.coli bez znaczących oddziaływań na rodzinę Bifidobacterium i Lactobacillus spp.

Jak widać wpływ EGCG na florę bakteryjna może być bardzo zróżnicowany. Z pewnością wpływa na jej różnorodność, co jest bardzo ważne. Inhibituje jednoznacznie negatywne bakterie jak Clostridium histolyticum , ale to nie wszystko. W poniższym raporcie czytamy:

Suplementacja EGCG+właściwa dieta (kontrolowana niskotłuszczowa), która nie doprowadza do otyłości) ,daje pozytywny wpływ budując odpowiednią ilość i strukturę bakterii w jelitach (Firmicutes/Bacteroidetes). EGCG reguluje tutaj całą strukturę flory jelitowej zdecydowanie obniżając udział clostridii, gdy w pozostałych przypadkach stymuluje jej zróżnicowanie, co jest istotne dla jelit. Z tej perspektywy podawanie EGCG dobrze wpływa na mikroflore jelitową, jednakże nie może być podawane stale bez analizy przerostów poszczególnych grup bakterii w szczególności E.coli.

https://www.hindawi.com/journals/omcl/2017/3079148/

image

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0955286313000946

http://www.mdpi.com/2072-6643/8/2/78/pdf

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...