Fluoksetyna z witaminą C czy PQQ z ubiquinolem? Dyskusja z wczoraj.

styczeń 25, 2015 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Wczorajsza noc była niezmiernie aktywna. Najpierw sesja o RG 1662 potem dyskusja o wsparciu fluoksetyny i neurogenezie. Dzięki wiedzy Marty i Basi, które zmotywowały mnie do przypomnienia sobie niektórych faktów, nie dałem do pieca i mogłem w niej uczestniczyć dłuższą chwilę.

…a zaczęło się od tego:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/25583694/

Mowa w tym artykule właśnie opublikowanym, o fakcie wzmocnienia neurogenezy, poprzez ścieżkę BDNF u dorosłej myszy.

Wtedy, pojawiło się te badanie: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/25612744/

które jest sensacyjne z perspektywy jednego zdania:

Fluoxetine combined with simvastatin and ascorbic acid produced a 19-fold increase in neurogenesis versus controls in healthy rats; fluoxetine alone produced 10-fold increase.

czyli fluoksetyna w połączeniu z simwastatyną i kwasem askorbinowym dała 19 krotnie większy poziom wzrostu neurogenezy w stosunku do grupy kontrolnej szczurów.

I wszystko byłoby fajne, i wszyscy poszliby stosować ten układ gdyby nie ta statyna. Nie jestem zwolennikiem statyn i mam raczej negatywne do nich podejście..

http://pl.wikipedia.org/wiki/Simwastatyna

Gdy okazało się, że wszyscy uczestnicy dyskusji są przeciwnikami statyn padło pytanie czy sam kwas askorbinowy wystarczy.

Pierwsza część dyskusji dotyczyła o jakim kwsaie askorbinowym mówimy (dziękuję Basiu i Marto za wsparcie Uśmiech ). Potwierdzilismy w dyskusji, że zarówno L-ascorbates (askorbaty, sole askorbinowe) i asorbic acid (kwas askorbinowy) są tak samo aktywne i skuteczne, a różnica między nimi zanika w procesach chemicznych w organizmie, gdzie jeden typ witaminy C zamienia się w drugi i odwrotnie.

http://www.livestrong.com/article/370080-is-l-ascorbate-the-same-as-ascorbic-acid/

Druga część dyskusji szukała odpowiedzi, czy witamina C z fluoksetyną wystarczy? Okazuje się, że witamina C niestety nie jest tak efektywna sama. Jest doskonałym przeciwutleniaczem, ale sama nie działa tak efektywnie jak chociażby w połączeniu z witaminą E.

Po odrzuceniu witaminy C w dowolnej formie, analizowaliśmy PQQ, które robi obecnie furorę.

PQQ po dyskusji zostało tym głównym celem wzmacniającym neurogeneze. Według podanych przez uczestników dyskusji faktów (badania nad zwierzętami i dorosłymi), podawanie PQQ wzmacnia neurogenezę wielokrotnie.

Uwaga: pominięto przy tym lit ze względu na ograniczone możliwości jego stosowania.

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0197458014004047

Głównym argumentem za takim postawieniem sprawy było podsumowanie zrobione po spotkaniu w kontekście postępów w walce z choroba Alzheimera w Japonii. Thomas podrzucił linka tutaj:

Mowa tam o: https://www.facebook.com/thehealthstoreinc/posts/862589130425202

Pyrroloquinoline quinone (PQQ) is an important nutrient that stimulates the growth of new mitochondria in aging cells, and promotes mitochondrial protection and repair (Chowanadisai 2010; Tao 2007). Mitochondrial decay contributes to many age-related diseases, including Alzheimer’s (Facecchia 2011; Martin 2010). Laboratory studies indicate PQQ may inhibit the development of Alzheimer’s disease (Kim 2010; Liu 2005; Murase 1993; Yamaguchi 1993; Zhang 2009). PQQ protects neurons from amyloid beta and the protein alpha-synuclein, which contributes to neurodegeneration in Parkinson’s disease (Kim 2010; Zhang 2009).

Supplementation with 20 mg per day of PQQ resulted in improvements on tests of higher cognitive function in a group of middle-aged and elderly people (Nakano 2009). These effects were significantly amplified when the subjects also took 300 mg per day of CoQ10.

o wysokiej skuteczności PQQ, gdy jest łączone z ubiquinolem, w zakresie poprawy funkcji poznawczych. Choć nie jest to dowodem, wskazano kilka publikacji potwierdzających, że poprzez poprawę ścieżki BDNF, PQQ znacząco lepiej wpływa na neurogenezę, niż przypuszczano.Chcąc uzyskać ten efekt, powinno się utrzymać proporcje pomiędzy tymi składnikami: 20 mg PQQ do 100 mg CoQ10.

http://vistamaglive.com/neurogenesis-natural-options-to-stimulate-brain-recovery-and-regrowth/

http://www.drnibber.com/neurogenesis-what-can-i-do-to-stimulate-brain-recovery-and-regrowth/

http://en.wikipedia.org/wiki/Pyrroloquinoline_quinone

Na koniec pozostało pytanie: czy fluoksetyna działa synergistycznie z PQQ? Okazało się, że nie. Fluoksetyna i PQQ muszą być traktowane osobno, gdyż nie wzmacniają się wzajemnie, przynajmniej dzisiaj nie ma takich dowodów.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...