Histamina w zespole Downa to idealny przykład rozregulowanego metabolizmu, który na różnym poziomie zmienia różne ścieżki.

lipiec 20, 2021 by
Kategoria: Metabolizm

Po pierwsze z histaminą jest bardzo podobny problem jak z glutenem i tak samo na to trzeba patrzeć. Nie sam gluten jest zazwyczaj problemem, ale jego ilość w określonym miejscu. Stąd żywność bezglutenowa, to taka która ma mało glutenu poniżej 20 ppm. Problem z histaminą, to też przede wszystkim problem jej ilości i miejsca jej punktowej koncentracji….a w zespole Downa także braku!!!

Gdy popatrzymy na “głowę” to histaminy w ZD jest za mało.

https://www.zespoldowna.info/histydyna-niedokrwistosc-kwas-foliowy-hemoglobina-gen-ftcd-histamina-histydyna-dao-hnmt-silne-problemy-alergiczne-i-zle-funkcjonowanie-jelit-gen-ftcd.html

Wynika to z potrojenia genu FTCD odpowiedzialnego za rozpad histydyny na histaminę, czyli za proces powstawania jej to raz. Z drugiej strony mamy za niską aktywnością HRF, czyli czynnika uwalniania histaminy. Niski poziom histaminy wynikający z ZD może łączyć się z polimorfizmami genu HNMT, co przekłada się na typologię kaskady choroby Alzheimera w “głowie”. I tutaj istotnym w diecie jest mango.

https://www.zespoldowna.info/foxp2-czyli-o-mowieniu-cz-3-histamina.html

Jeżeli jednak popatrzymy “poniżej  głowy” to ilość histaminy i jej koncentracja to w dużej mierze jest efekt dziedziczenia genów po rodzicach. Zespół Downa wzmacnia niektóre reakcje, a inne hamuje.

Białaczka. Problem ten dotyczy dotyczy znaczącej ilości dzieci z ZD i jest efektem predyspozycji dziedziczonych, ale i wady genetycznej. Za każdym razem, gdy mówimy o białaczce, to mówimy też o specyficznej reakcji alergicznej, która wciąga do nadmiernej aktywności mastocyty, które zawierają histaminę chociażby.

Podobnie jest z celiakią, nadwagą, chorobą tarczycy, chorobami autoimmunologicznymi jako przykład populacyjnych w ZD problemów. One wszystkie, jako przykłady, zawierają w sobie istotny efekt wpływania dziedziczenia genów po rodzicach, wzmocniony przez potrojony 21 chromosom w jakiejś części, na stan dziecka. W efekcie osoby z ZD są skrajnie wrażliwe na stosowaną dietę, gdyż ona może zmieniać metabolizm, może inicjować procesy zapalne, koncentracji histaminy w danym obszarze organizmu. To oznacza, że metabolizm jest zaburzony. My dietą musimy go korygować, a jak nie dietą to suplementami lub lekami.

Nie oznacza jednak to wszytko jednego, że MAMY WYCIĄĆ HISTAMINĘ DO ZERA!!!

Tak jak z glutenem, mamy ją obniżyć ilościowo do takiego poziomu, by to było zbilansowane w układzie, metabolizmie danej osoby.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...