Histydyna.

listopad 13, 2018 by
Kategoria: Metabolizm

Napisałem o genie FTCD, jego roli w katabolizmie histydyny i powiązanym z tym procesem metabolizmie kwasu foliowego. Natychmiast pojawiły się wątpliwości, które musimy zaadresować. Zatem dzisiejszy wpis będzie na temat praktycznego wykorzystania wiedzy na temat genu FTCD, cyklu metylacyjnego oraz histydyny, histaminy i hemoglobiny…3H Uśmiech

PROBLEM 1 CZY I NA JAKIM POZIOMIE POWINIEN BYĆ KWAS FOLIOWY BY HISTYDYNA NIE BYŁA NADMIERNIE USUWANA Z MOCZEM Z ORGANIZMU?

http://www.zespoldowna.info/czy-gen-ftcd-decyduje-o-inteligencji-osob-z-zespolem-downa.html

http://www.zespoldowna.info/gen-ftcd-histydyna-i-hemoglobina.html

Nie ma takich badań, tak samo jak nie ma norm dla osób/dzieci z zespołem Downa, które już przy tej wiedzy jaką mamy dziś, cokolwiek mogłyby zasugerować jednoznacznie, że MUSZĄ BYĆ INNE niż dla pozostałej populacji. I tutaj mamy trzy problemy, które musimy rozważyć przy tym podejściu:

*występujące zaburzenia metabolizmu kwasu foliowego w układzie populacyjnym, na jego różnych etapach, co jest powodem błędu genetycznego na poziomie nondysjunkcji, a potem ich występowanie u dziecka z ZD

*ile i jakiego kwasu foliowego powinniśmy podawać dziecku ZD tytułem potrojenia genu FTCD i niskiego poziomu histydyny

*jeżeli inhibitujemy metabolizm kwasu foliowego przez podawanie EGCG, to znów ile powinniśmy dostarczać kwasu foliowego biorąc pod uwagę to ograniczenie

Jeszcze raz zacznę: NIE MA TUTAJ ŻADNEJ WSKAZÓWKI W DNIU DZISIEJSZYM NA TEN TEMAT. Zatem możemy jedynie dedukować i sugerować:

1.Występowanie polimorfizmów na poziomie genów FOLR2, DHFR, MTHFD1, MTHFS, MTHFR jest powszechne u dzieci z ZD, co potwierdza że powyższe geny, ich polimorfizmy mogą być powodem urodzenia dziecka. Oznacza to także z dużą pewnością błędny cykl kwasu foliowego w ZD, co jest potwierdzone badaniami. Z drugiej strony nadmierna dawka genów CBS, SOD wywołuje stres tlenowy, który możemy korygować suplementacją kwasu foliowego nawet w postaci folianów, niekoniecznie metylofolatów oraz TMG, co znów podbija istotność doboru odpowiedniej dawki kwasu foliowego i jego formy w suplementacji osób z ZD.

http://www.zespoldowna.info/konferencja-na-malcie-wystapienie-profesor-jill-james-cz-1.html

http://www.zespoldowna.info/potencjalne-biomarkery-w-zespole-downa-wedlug-profesor-rima-obeid-cz-1.html

Z perspektywy mojego doświadczenia, osoby z ZD które mają poziom kwasu foliowego wg. polskich norm powyżej 15  ng/ml oraz pozostałe witaminy B na średnim i wyższym poziomie funkcjonują zdecydowanie lepiej niż osoby o niższych parametrach dla tych witamin oraz cynku.

http://www.zespoldowna.info/poziom-kwasu-foliowego-musi-byc-powyzej-15-ngml.html

2.Pytacie się czy mamy stale podawać kwas foliowy i jaki? Są badania pokazujące, że długoterminowe, w niskiej dawce, podawanie kwasu foliowego służy organizmowi lepiej niż interwencja krótkoterminowa z dużą dawką.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30401001/

Zatem podtrzymuję to co zawsze powtarzam: podajemy kwas foliowy stale w niskiej dawce.

Drugie pytanie na jakie trzeba odpowiedzieć to jaką formę chemiczną wybrać? Biorąc pod uwagę dywagacje na temat polimorfizmów to musi być to mieszanka folianów i metylofolatów w połączeniu z witaminą B2…a najlepiej zestaw multi witaminowy w połączeniu z minerałami dostosowany do naszych potrzeb.

3. Jaki ma wpływ EGCG na kwas foliowy? Widać wyraźnie, że redukuje między 5-8% efekt podawania kwasu foliowego, nawet wtedy gdy przestrzegamy 4h przerwę między podaniem EGCG a podaniem kwasu foliowego.

PODSUMOWUJĄC: dawka kwasu foliowego musi być dostosowana indywidualnie, tak by przy podawaniu EGCG jego poziom stale utrzymywał się powyżej 15 ng/ml.

PROBLEM 2 CO POWODUJE DEFICYT HISTYDYNY?

Nie było badań w ZD na ten temat, ale były prowadzone w układzie populacyjnym w kilku krajach i tak:

*niski poziom histydyny jest łączony ze zwiększonym stanem zapalnym i stresem tlenowym, które to są bardzo wysokie w ZD. Zauważalna jest znacząca poprawa u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów, gdy mają podawaną histydynę. W ZD ten typ choroby autoimmunologicznej jest bardzo częsty.

*deficyty histydyny powodują anemię, co jest zrozumiałe w ZD gdy weźmiemy pod uwagę zaburzenia w funkcjonowaniu kwasu foliowego wywołane genem FTCD i problem z regeneracją hemoglobiny.W tym momencie nie robimy badań w tym kierunku, może warto, ale często jest tak że u bardzo małych dzieci poziom hemoglobiny jest niski i zazwyczaj jest to przeze mnie łączone z niskimi poziomami witamin z grupy B. Te zdanie muszę zmodyfikować, bo może to też oznaczać, biorąc pod uwagę powyższe dane, że jest to efekt nadmiernego wypłukiwania histydyny z organizmu, tytułem braku kwasu foliowego.

*niski poziom histydyny na pewno powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu. Błędny metabolizm polega na tym ,że niski poziom histydyny ( w tym tytułem efektu nadmiernego wypłukiwania przy niskim poziomie kwasu foliowego na co wskazywałem powyżej) w połączeniu z niskim poziomem aktywności czynnika HRF odpowiedzialnego za uwalnianie histaminy są z pewnością jednym z elementów kaskady choroby Alzheimera. Jeżeli dodamy do tego potrojenie genu PDXK odpowiedzialnego za funkcjonowanie aktywnej formy witaminy B6 w postaci P-5-P, a która jest kluczowym elementem metabolizmu histydyny do histaminy w mózgu, rysuje się obraz kolejnej ścieżki skrajnie zmienionej, wymagającej istotnego spersonalizowanego podejścia.

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0028390815001884

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23677734

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2905460/

PROBLEM 3 CZY MOŻEMY “PRZEDAWKOWAĆ” HISTAMINĘ?

Histamina jest podwyższona u wielu osób z ZD na ścieżce żywieniowej i związana jest także z dysbiozą. Funkcjonowanie histaminy wiąże się z dysfunkcją funkcjonowania leptyny i reakcją immunologiczną na poziomie układu pokarmowego.

http://www.zespoldowna.info/dieta-spersonalizowanaczyli-czytamy-geny-i-dostosowujemy-diete-histamina-i-enzym-dao.html

http://www.zespoldowna.info/leptyna-histamina-reakcja-immunologiczna-i-szczepienia.html

Boimy się poziomu histaminy także dlatego, że w u naszych dzieci polimorfizm genu MAO A odpowiedzialnego za degradację histaminy obok genu HNMT, jest w polimorfizmie spowalniającym ten proces, a dodatkowo bierzemy suplementy, które tą aktywność mogą dodatkowo osłabiać…ale histamina w mózgu i histamina w układzie trawiennym to dwie różne kwestie. Owszem histydyna jest prekursorem histaminy, ale biorąc pod uwagę ograniczenia opisane powyżej nie wydaje mi się, by było to problemem.

PODSUMOWANIE:

Z mojej perspektywy powtórzę się jeszcze raz: kwas foliowy w ZD powinien być powyżej 15 ng/ml. Wydaje mi się, że histydyna powinna być suplementowana razem z kwasem foliowym….no i dieta jak zwykle. Źródłem histydyny jest ryż, quinoa,fasola, groch, ryby, jajka,kurczaki i wołowina. Powinniśmy to uwzględnić w protokołach naszych dzieci, na to wygląda.

Jeżeli to będziemy utrzymywać to powinniśmy poprawić funkcjonowanie naszych najbliższych.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...