“Homocysteina? A jak ona łączy się z zespołem Downa?”– spytał się lekarz

wrzesień 15, 2013 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

To był mądry lekarz, który zadał takie pytanie. Gdy nauka, a co za tym idzie wiedza rozwijają się tak gwałtownie to trudno wiedzieć wszystko. Wydaje mi się, że z homocysteiną, także Wy macie największy problem. Często dostaję pytanie po co to mierzyć? Jeszcze raz spróbuję po kolei wszystko wytłumaczyć.

OKOŁO 6 MIESIĄCA CIĄŻY

U płodu pojawiają się pierwsze amyloidy beta oznaki, że wraz z jego rozwojem inicjowana jest choroba Alzheimera. Pierwszym oznaczeniem rozwoju tej choroby jest poziom homocysteiny we krwi oraz tzw. złego cholesterolu LDL.

W tym samym czasie, u matki płodu z zespołem Downa zapoczątkowana wcześniej mutacja genu MTHFR wpływa na zmianę ilości homocysteiny, kwasu foliowego, witaminy B 12 . Dzisiejsze suplementy wpływają na obniżenie poziomu homocysteiny u matki, ale jak życie pokazuje jest to przypadek bardziej, niż wiedza lekarska. Suplementy ciążowe stosuje się od lat dla dziecka, dla dobrego rozwoju płodu, dzisiaj wiemy, że ochraniają też matkę.

URODZIŁO SIĘ DZIECKO Z ZESPOŁEM DOWNA

Pierwszy fakt: ma potrojony chromosom a na nich gen DYRK 1 A. W konsekwencji jest jego za dużo, przez co ZD ma miejsce. Wpływa on negatywnie na wszystkie pozostałe geny. W wyniku tej “nadaktywności” powoduje, że homocysteiny jest mało u noworodka. Jest to efekt wzmożonej pracy potrojonego genu CBS, który pozostaje pod dużym wpływem genu DYRK 1 A.

http://www.zespoldowna.info/homocysteina-a-geny-i-zmiany-biochemiczne-w-zespole-downa.html

Jak zrobimy badania homocysteiny dzieciom z ZD na samym początku ich życia tak do 6-9 mca to okaże się, że jej poziom jest między 1 a 5, gdy norma zaczyna się od poziomu ponad 5,10 um/l ( na podstawie obserwacji naszych w Polsce).

No i oczywiście powinniśmy się z tego cieszyć i zastanawiać. Po pierwsze niski poziom homocysteiny w tym momencie wskazuje na fakt aktywności genu DYRK 1 A i CBS. Szkoda. Z drugiej strony mówi, że choroba Alzheimera nie dotyczy jeszcze mojego dziecka….ale zaczynają się dylematy.

NIE MOŻE BYĆ TAK, ŻE HOMOCYSTEINY NIE MOŻE BYĆ WCALE, ALBO BYĆ NA BARDZO NISKIM POZIOMIE!!!

Dlaczego? A bo homocysteina jest podstawowym elementem cyklu dostarczających grup metylowych istotnych do metylacji DNA.

Ok jak to wiemy to przejdźmy do następnego tematu. Regulacja homocysteiny następuje dzięki suplementacji oraz dzięki diecie.

W momencie, gdy zaczniemy podawać EGCG, czyli wpływać na DYRK 1 A to natychmiast homocysteina nam się podnosi. Z drugiej strony, gdy zaczniemy podawać jedynie witaminę B 12 i kwas foliowy, to w sposób naturalny homocysteina się obniży.

Czyli mamy w tym momencie istną kwadraturę koła!!!

WNIOSKI:

1.Nie możemy pozwolić na poziom homocysteiny u dziecka z ZD niższy niż 4, ale konieczne jest pilnowanie by nie przekroczyła 7-8

2.Homocysteina jest konieczna dla rozwoju organizmu, ale nadmiar powoduje obkurczanie się mózgu.

3.Stymulacja genu DYRK 1 A powoduje, że homocysteiny jest więcej, co może też oznaczać, że terapia jest dobra.

 

DZIECKO POWYŻEJ 3 ROKU ORAZ OSOBY DOROSŁE

Na tym etapie zdecydowanie zmienia się metabolizm. Nie tylko suplementacja wpływa na to, ale zmiana funkcjonowania samego dziecka. Pojawia się przedszkole, następuje zmiana diety. Homocysteina rośnie. Zadajemy sobie wtedy pytanie: czy np.: 9 jest ok? Bo przecież norma jest do 15. Co oznacza to 9? Może suplementacja EGCG jest skuteczna i moje dziecko się świetnie rozwija?

Nie ma zbyt wielu badań na temat powiązania homocysteiny i IQ u dzieci i dorosłych z ZD. Włoskie sugestie i australijskie wskazują, że osoby z homocysteiną powyżej 7,5 mają poziom IQ niższy i funkcjonują źle. Wcześniej u takich osób objawia się demencja.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1739618/

Podkreśla się w obserwacjach empirycznych, że wysoka homocysteina to ogólnie wskaźnik czegoś złego. Oznacza, to że im bardziej będziemy wspierali nasze dzieci EGCG, tym większe problemy możemy mieć po drugiej stronie, czyli z gwałtownym obkurczaniem się mózgu, a co za tym idzie jego funkcjonowaniem.

Na tym etapie rozwoju dziecka skany robione przez naukowców amerykańskich wskazują, że dzieci od 7 roku życia są już zagrożone objawami typu demencja, albo ograniczona pamięć. Za pamięć odpowiada acetylocholina, którą możemy świetnie zwiększać za pomocą witaminy B 12 i kwasu foliowego, gdyż witaminy B 6 u osób z ZD jest wystarczająca ilość.

W tym kierunku idą też badania nad chorobą Alzheimera, które wskazują, że w blisko 90% przypadków podawanie witamin z grupy B może powodować znaczącą poprawę funkcjonowania mózgu, pamięci.

http://www.zespoldowna.info/homocysteina-wskaznikiem-choroby-alzheimera.html

http://digitaljournal.com/article/350537

WNIOSKI:

1.Badanie homocysteiny jest potrzebne by analizować potencjalny moment rozwoju symptomów choroby Alzheimera jak choćby utrata pamięci.

2.Z drugiej strony jej poziom wskazuje na odpowiedni dobór dawki EGCG

3.Na końcu mówi, czy i w jakiej dawce musimy podać witaminy z grupy B.

Mam nadzieję, że w tym momencie jest to już czytelne.

Pozwolę sobie przypomnieć wszystkim, że rozpoczęliśmy program medyczny dla osób z zespołem Downa. Jego celem jest określenie statystycznych norm, które pozwolą na lepsze diagnozowanie stanu zdrowia. Wszystkich rodziców osób z ZD bez względu czy są suplementowani, czy też nie, czy są dziećmi, czy dorosłymi proszę o przesyłanie swoich badań. Szczegóły znajdziecie tutaj:

http://www.zespoldowna.info/2013-07-03-no-to-zaczynamy-nasz-polski-projekt-medyczny.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...