Homocysteina, podsumowanie i linki

Czerwiec 11, 2012 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Przejąłem się krytyka Eli i publikuję źródła, które warto jeszcze poczytać by mieć pełnię wiedzy o homocysteinie.

Ja skorzystałem dużo z tej strony i zawartych na niej artykułów z tym kluczowym slajdem mówiącym, że dla ludzi bez ZD homocysteina musi być poniżej 10:

image

http://www.doc-txt.com/HOMOCYSTEINE.ppt

Inny ciekawy artykuł mówiący o relacjach między homocysteiną a plastycznością mózgu, układu nerwowego to:

http://www.jain-resources.info/uploads/3/3/5/8/3358541/mattson_-_deplin_ds.pdf

image

Polecam także zajrzeć tutaj: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?cmd=Link&db=pubmed&dbFrom=PubMed&from_uid=21975197

Te artykuły są po angielsku ale są także fajne po polsku na tej stronie:

http://www.eioba.pl/a/2r4k/homocysteina-rzetelny-wskaznik-stanu-zdrowia

a to fragment szczególnie polecany przeze mnie:

 

CZYM JEST HOMOCYSTEINA?
Homocysteina jest tworzona w organizmie z metioniny, aminokwasu powszechnego w pokarmach o dużej zawartości białka. Spożywamy ją w dużych ilościach każdego dnia. Dlaczego w ogóle powstaje i co jej wysoki poziom we krwi może nam powiedzieć?
Wszystko opiera się o podstawowy proces na którym w ogóle opiera się życie – metylacji. Kiedy jesteś pod wpływem stresu – mózg produkuje adrenalinę by dodać energii, kiedy kładziesz się spać – uwalnia melatoninę by pomóc Ci zasnąć. A podczas przeziębienia lub grypy – produkuje więcej glutationu (wewnętrznego antyoksydantu), by pomóc przezwyciężyć napór szkodliwych czynników.
Ale jak organizm utrzymuje funkcjonowanie tego wszystkiego w równowadze? Tu właśnie wkracza wspominana wcześniej metylacja, czyli dodawanie lub zabieranie grupy metylowej (CH3 – jednego atomu węgla i trzech wodoru) do określonych substancji. Metylacja zachodzi w ciele człowieka ponad miliard razy na sekundę. To jak jeden wielki taniec, podczas którego grupy metylowe przechodzą od jednego partnera do drugiego.
Dla przykładu weźmy noradrenalinę, mózg produkuje ją by utrzymać nas w poczuciu szczęścia i motywacji do działania. Jednak kiedy pojawia się sytuacja stresowa, wystarczy dodać grupę metylową by powstała adrenalina dająca zastrzyk energii i agresji.
Dokładnie w taki sam sposób powstaje homocysteina. Zjadasz kawałek mięsa, sera czy ryby, bogaty w metioninę. Potem aminokwas ten dystrybuowany jest poprzez krew do komórek. Zostaje zabrana grupa metylowa – zostawiając homocysteinę.
Jeśli ciało z powrotem doda grupę metylową, powstaje niezwykle ważna substancja zwana S-adenozylometioniną (SAMe). Jest to najlepszy możliwy dawca grupy metylowej w organizmie, umożliwiający szereg przemian chemicznych, których przykłady zostały omówione wcześniej. Jest także efektywnym antydepresantem, przeciwdziała bólom stawów i ochrania wątrobę.
Gdy poziom SAMe rośnie, wzrasta także poziom glutationu – najlepszego możliwego antyoksydantu i czynnika detoksykacyjnego komórek. Jest to wewnętrzna linia obrony każdej komórki przed uszkodzeniami, a niski poziom glutationu, podobnie jak wysoki homocysteiny wiąże się ze zwiększonym ryzykiem śmierci na skutek poważnej choroby.
Sprawna metylacja jest zatem kluczem do opóźnienia procesów starzenia i trzymania swojego organizmu z dala od toksycznych substancji. Warto w tym momencie wspomnieć, iż metylacja gra kluczową rolę w naprawie DNA. Jeżeli proces ten nie zachodzi efektywnie, zwiększa się ryzyko powstawania nowotworów i chorób autoimmunologicznych.
Powodem akumulacji homocysteiny w organizmie jest brak aktywności enzymów odpowiedzialnych za procesy przekształcania jej w inne substancje. Ma to miejsce na skutek niedoborów koenzymów w postaci witamin B2, B6, B9 (kwas foliowy), B12 oraz cynku i magnezu.
W USA, gdzie już dziś homocysteina uważana jest za najbardziej efektywną metodę przewidywania kłopotów z układem krążenia – American Medical Association opublikowała raport, w którym stwierdza że gdyby każdy pacjent był suplementowany tymi składnikami odżywczymi (a przynajmniej witaminami B9 i B12) – ocalonoby nie mniej niż 310 tysięcy ludzkich istnień w ciągu kolejnych 10 lat.
Ale to nie wszystko. By enzymy mogły wykonać swoją pracę – potrzebujemy jeszcze dawców grup metylowych. Dwie najlepsze substancje do tego celu to betaina oraz cholina.
Organizm jest w stanie wytworzyć betainę z choliny, która jest szczególnie polecana jako substancja poprawiająca efektywność pracy mózgu oraz właśnie układu krwionośnego.
Kobiety do czasu menopauzy są chronione przed zgubnym wpływem homocysteiny przez estrogen, żeński hormon obniżający poziom tej szkodliwej substancji we krwi. Kilka lat później narażone są na takie samo ryzyko jak mężczyźni.
Homocysteina wpływa m.in. na:
- przyspieszenie procesów starzenia, poprzez zwiększenie aktywności wolnych rodników
- uszkodzenie tętnic, poprzez wolne rodniki oraz utleniony cholesterol LDL
- powstawanie zakrzepów w naczyniach krwionośnych
- uszkodzenie mózgu i obniżenie IQ – poprzez wolne rodniki i zaburzenia biochemiczne (brak odpowiedniej metylacji)
- intensyfikację stanów zapalnych i uczucia bólu – zwiększając wyrzut substancji odpowiedzialnych za ich powstawanie
- zwiększenie ryzyka powstawania nowotworu i problemów z detoksyfikacją komórek – obniżając poziom glutationu
Poziom homocysteiny we krwi warto zbadać. Warto zaznaczyć, że w początkowych etapach zbyt wysoki poziom tej substancji przebiega zupełnie bezobjawowo. Wartość poniżej 6 µmol/l oznacza, że większość powstałej homocysteiny podlega procesowi metylacji, a tym samym poziom glutationu jest wysoki gwarantując dobre zdrowie w przyszłości i tym samym długie życie!

Wiecej: http://www.eioba.pl/a/2r4k/homocysteina-rzetelny-wskaznik-stanu-zdrowia#ixzz1xT75dcYh

 

Innym ciekawym artykułem z pewnością jest opracowanie pt.: Rola homocysteiny w patogenezie chorób nerwowych”

image

http://czasopisma.viamedica.pl/fmr/article/download/10211/8711

W kontekście wpływu odżywiania u dzieci na poziom homocysteiny pomocny był artykuł:

http://www.endokrynologiapediatryczna.pl/userfiles/pdfs/a_913.pdf

image

Komentarze

1 Komentarz do “Homocysteina, podsumowanie i linki”
  1. josimuddin pisze:

    Wonderful article. It’s very useful. As a home tuition service provider, I really appreciate your post. Thanks for sharing this with us.
    I find a very good website for the Singapore Tutors, You can visit this site.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...