“Jak wpływa BH4 na neuroprzekaźniki?”

listopad 26, 2015 by
Kategoria: Metabolizm

BH 4 jest kofaktorem, czyli cząsteczką która jest niezbędna by dany proces, reakcja chemiczna zaistniała.

image

http://www.altmedrev.com/publications/13/3/216.pdf

popatrzmy na powyższy rysunek. Jeżeli nie dodamy cząsteczki BH 4 do tryptofanu, prekursora serotoniny, to nie rozpoczyna się jego konwersja, jest to warunek kluczowy, gdyż serotonina to oczywiście także melatonina.

Gdy ta ścieżka nie działa efektywnie możemy “pójść” na skróty i podać 5-HTP

Z drugiej strony jeżeli nie dodamy cząsteczki BH 4 do fenyloalaniny (phenylalanine) nie możemy zamienić ją w tyrozynę. Tutaj dalej BH4 jest potrzebne do wyprodukowania z tyrozyny l-dopę.

Gdy ta ścieżka jest obciążona, to oczywiście możemy interweniować poprzez podanie syntetycznej/naturalnej l-dopy co poprawi proces produkcji odpowiednich neuroprzekaźników.

Komentarze

Liczba komentarzy: 3 do ““Jak wpływa BH4 na neuroprzekaźniki?””
  1. P pisze:

    Odnosnie podawania syntetycznej l-dopy to sprawa nie jest taka prosta..organizm super szybko uodparnia sie na ta forme i wymagane jest podawanie coraz wyzszych dawek narazajac sie szybko na kosmiczne skutki uboczne….w chorobie parkinsona kompletnie ona nie zdaje egzaminu.

  2. J pisze:

    Niedobór BH4 – czy coś zmieniło się w Polsce w kwestii świadomości lekarzy i dostępności sapropteryny? Poszukuję specjalisty, który się zajmuje tym tematem.

  3. Can pisze:

    Tutaj panuje wciąż WIELKI ERROR.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...