Analizujemy metylację cz.7 geny CBS,SUOX, NOS,BHMT

październik 30, 2015 by
Kategoria: Metabolizm

To był 1999 rok gdy w przypadku autystów stwierdzono po raz pierwszy: “Błędna metylacja może być przyczyną autyzmu jako reakcja na czynniki zewnętrzne “podczas konferencji w Los Angeles. To dr.Jill James “wypchnięta” przez przeciwników z badań nad ZD zainicjowała badania w tym kierunku u autystów. Jednak to dr.Amy Yasko zmieniła postrzeganie tych procesów, w oparciu o jej badania nad autystami.

Dlaczego o tym piszę na wstępie? Cóż dzięki jej intuicji, wiedzy i uporowi wiemy bardzo dużo o metylacji. Bo zbyt słaba metylacja jest problemem autyzmu. Jednak należy pamiętać, że jedynie około 60% problemów neurologicznych i neurodegeneratywnych to efekt niewłaściwej, zbyt słabej (undermethylation) metylacji wg.dr.Williama Welsha. Pozostałe przypadki to nadmierna metylacja i wciąż badana, niewłaściwa acetylacja. By zrozumieć dzisiejszą część “metylacji” warto cofnąć się do tych wcześniejszych artykułów.

http://www.zespoldowna.info/analizujemy-metylacje-cz-6-metylacja-czy-acetylacja-w-zespole-downa.html

http://www.zespoldowna.info/analizujemy-metylacje-cz-5-metylacja-czy-acetylacja.html

http://www.zespoldowna.info/analizujemy-metylacje-cz-4-sila-skladnikow-odzywczych.html

http://www.zespoldowna.info/analizujemy-metylacje-cz-3-cykle.html

http://www.zespoldowna.info/analizujemy-metylacje-cz-2-do-czego-ona-jest-nam-potrzebna.html

http://www.zespoldowna.info/analizujemy-metylacje-cz-1-wyjasnienia.html

Chciałbym w tym miejscu podziękować mamie Mateusza, że zgodziła się by analiza panelu metylacyjnego odbyła się na bazie danych dotyczących jej syna.

Źródła. Nie jestem tak mądry by móc samemu dokonać analizy wyników. Potrzebne było wsparcie w postaci oczywiście danych dr.Amy Yasko (książek i publikacji), dr.Williama Walsha (książek i publikacji), Dan Purser (jej książek) , czy Marka Londona i jego komentarzy, ale także w przypadku ZD, informacji zaczerpniętych od dr.Jill James i profesor Rimy Obeida.

To jest panel metylacyjny MATEUSZA, który nie ma zespołu Downa. Ale, ponieważ ten gen jest skrajnie ważny w przypadku ZD, to wyjątkowo omówię ten temat osobno, w osobnym wpisie.

image

Wyjaśnienia dotyczące tego badania.

1.Skróty znajdujące się po lewej stronie typu SHMT odnoszą się do nazw genów. Ich pełne nazwy możecie znaleźć tutaj w tzw. SNPEDII (czytaj: snipedii) http://www.snpedia.com/index.php/Yasko_Methylation#CBS_Gene

2.Pierwsza tabelka na zielono pokazuje, że nie znaleziono żadnych polimorfizmów, gdy druga różowa już podpowiada, że tutaj może być problem.

3.Na końcu mamy uwagi, które odnoszą się do opisu ewentualnej mutacji.

Zaczynamy od odpowiedzenia sobie na pytanie: jak czytać taką tabelkę, albo raczej od którego genu należy zacząć naszą analizę. Jeżeli popatrzymy na pełną analizę dr.Lyncha na temat metylacji, można by było mieć różne opinie i sugestie. Metylacja jest procesem skrajnie skomplikowanym stąd nie możemy zdecydować się na los. Podpowiem:

1.Naszym pierwszym wyborem powinien być cykl, który dotyczy genu CBS.

Metylation pathway

2.Od razu pojawi się pytanie dlaczego? Przecież większość z Was tak naprawdę robi ten test dla genu MTHFR, bo ponoć on ma tak duży wpływ na nasze zdrowie. Odpowiadam:

JEŻELI CHCE SIĘ STABILIZOWAĆ METYLACJĘ, TO W PIERWSZYM KROKU NALEŻY WYREGULOWAĆ DETOKSYFIKACJĘ. WSPOMAGANIE METYLACJI, BEZ UPRZEDNIEJ DETOKSYFIKACJI TYLKO ZWIĘKSZY JEJ POZIOM!

image

3.Gen CBS jest tym genem od którego problem toksyn się zaczyna. W ZD dodatkowo gen ten jest potrojony i ma przemożny wpływ na metabolizm homocysteiny, obniżając jej poziom w sposób istotny. Zaczynamy zatem od podania definicji poszczególnych genów, które nas interesują

http://hmg.oxfordjournals.org/content/14/suppl_1/R139.full

http://metabolism.math.duke.edu/docs/08nutrrev.pdf

DEFINICJA CBS wg. snpedia.com

UWAGA: ŚCIEŻKI opisane w nawiasach, są ścieżkami tzw.ryzyka

Gen ten reguluje dostępność homocysteiny dla ścieżki metabolicznej poniżej jego akcji. Ludzie z tą mutacją muszą uważać na dietę zawierającą siarkę (mleko, mięso, jajka,ryby, czosnek, cebula,fasola, kapusta,morela,awokado,truskawki ) oraz suplementy, które mają w składzie siarkę, ze względu na podwyższone ryzyko problemów z detoksykacją amoniaku. Jego złe działanie powoduje obciążenie funkcjonowania metabolizmu za który odpowiedzialny jest gen SUOX.

SUBSTANCJA KLUCZOWA DLA CBS: witamina B6

DEFINICJA SUOX wg.snpedia.org

Produkty tego genu pomagają detoksykować organizm z siarczynów https://pl.wikipedia.org/wiki/Siarczyny. Siarczyny są naturalnym produktem ubocznym cyklu metylacyjnego i są także spożywane poprzez żywność. Gdy mamy do czynienia dodatkowo z polimorfizmem genów CBS i NOS, zatrucie jest bardzo poważnym problemem dla organizmu i dla genu SUOX.

SUBSTANCJE KLUCZOWE DLA SUOX: witamina B1, molibden

DEFINICJA NOS3 wg.snpedia.org

Pomaga w tworzeniu się tlenku azotu, który jest istotny w detoksykacji amoniaku, stresie oksydacyjnym, w relaksacji naczyń i wielu procesach chemicznych. Istotny wpływ na ten gen  jego polimorfizmy ma polimorfizm MTHFR A1298C, CBS.

SUBSTANCJE KLUCZOWE DLA NOS3: arginina, witamina B 2,BH4

DEFINICJA GENU BHMT wg.snpedia.org

Produkty genu BHMT są kluczowe dla tzw. skrótu metylacyjnego, wspomagającego przekształcać homocysteinę w metioninę poprzez jej remetylację (grupy metylowe pochodzą od choliny, betainy, TMG). Gen ten działa gorzej pod wpływem stresu, poziomu kortyzolu i może mieć przez to znaczenie w ADD/ADHD wpływając w ten sposób na noradrenalinę.

Dr.Yasko sądzi, że BHMT-02 i BHMT-04 odgrywają istotną role w układzie trawiennym. Uważa także, że BHMT-8 jest związana z tym jak stres ma wpływ na poziom uwagi człowieka.

SUBSTANCJE KLUCZOWE DLA BHMT: cynk, cholina,betaina TMG

4.Pozostaje jeszcze wytłumaczyć, dlaczego BHMT znajduje się obok pozostałych genów. Wg.dr.Yasko, gdy posiada się choć jedną ścieżkę z polimorfizmem genu BHMT, to ma to negatywny wpływ na gen CBS. Po prostu go przyspiesza. Stąd konieczność ich wspólnego analizowania.

Wracamy do badania Mateusza.

image

image

image

Spróbujmy dokonać analizy stanu tych genów według metodologii dr.Yasko.

1.Jeżeli mielibyśmy polimorfizm genu CBS przynajmniej jeden albo od obu rodziców czyli byłaby sytuacja +/+ lub gdyby od jednego z rodziców otrzymalibyśmy polimorfizm tego genu +/- to wg. dr.Yasko istnieje stan podwyższonej aktywności tego genu.

2.Dodatkowo jeżeli na przynajmniej jednym wariancie genu BHMT mamy +/+ lub +/- następuje redukcja aktywności całej ścieżki za którą odpowiada BHMT, co z kolei powoduje dodatkowe wzmocnienie działanie genu CBS.

3.Oznacza to, że homocysteina będzie “ściągana i wypychana” na ścieżkę zmierzającą do nadmiernego rozkładu siarki (na siarczyny i siarczany, które stymulują reakcję kortyzoli i stresu), kwasu glutaminowego (prowadzi to do zwiększenia toksyczności jego pochodnych), siarkowodoru (co powoduje zamulenie, otępienie mózgu, zaburzenie koncentracji mózgu) i oczywiście zbyt dużą ilość amoniaku (który wypłukuje BH4, potrzebnego do produkcji serotoniny i dopaminy).

Tak tą część pokazuje dr.Lynch.

image

4.Utrata w wyniku tego BH4 powoduje konwersję argininy w wolne rodniki, powodując nadciśnienie oraz stany zapalne. Jeżeli dodatkowo mamy do czynienia ze źle działającymi genami SOD (w ZD jest to oczywiste), CAT, GPX i PON 1 to nadmiar wolnych rodników jest szczególnie szkodliwy i groźny dla organizmu.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24155217

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20845086

http://www.researchgate.net/publication/49617051_Decreased_Serum_CuZn_SOD_in_Children_with_Autism

5.Gdy gen CBS pracuje normalnie jest częścią bardzo ważnej ścieżki produkującej antyoksydanty, molekuły detoksyfikacyjne jak glutation, taurynę i cysteinę.Jeżeli organizm jest zagrożony wolnymi rodnikami, gen CBS pozwala na większą produkcję wymienionych substancji. Jednakże wtedy wybiera homocysteinę, potrzebną do tej reakcji na stan zagrożenia, z procesu jej remetylacji (dodania grupy metylowej) poprzez geny BHMT i MTR. To oczywiście zakłóca naszą zdolność do produkcji neuroprzekaźników poprzez SAMe najbardziej uniwersalnego donora grup metylowych. Oznacza to w skrócie przyspieszenie starzenia się organizmu w połączeniu z występującymi zmianami onkologicznymi, problemami neurologicznymi.

6.Gdy mamy dużą ilość SAMe, to ścieżka CBS, jest odpowiednio przez niego stymulowana. I to jest tutaj kluczowe:

METYLACJA WITAMINAMI METYLOWYMI PRZED WYREGULOWANIEM PRACY GENÓW CBS/BHMT  POWODUJE ZMIEJSZENIE SIĘ SAMe.

Mówiąc prościej dr.Yasko sugeruje, że jeżeli poprawimy metylację za pomocą witamin metabolicznych przed oczyszczeniem ścieżki CBS/BHMT to uzyskamy jedynie pogorszenie się naszego stanu ze względu na zmniejszenie się ilości SAMe, które kreuje nasze neuroprzekaźnictwo.

7.Gdy mamy nadmiar SAMe to ono stymuluje CBS do konwersji homocysteiny na glutation.

8.Amoniak i jego nadmiar musi być usunięty i robi się to przy pomocy BH 4 (tetrahydrobiopterin). Oznacza to, że substancja wpływająca na nasze neuroprzekaźnictwo (obok SAMe, drugi kluczowy czynnik) musi BYĆ ZUŻYTA DO OCZYSZCZENIA ORGANIZMU Z AMONIAKU! Powoduje to natychmiastowy spadek serotoniny i depresję, dopaminy i motywacji). Bez BH4 wg.dr. Yasko nie możemy konwertować argininy do tlenku azotu.. Zamiast tego są tworzone wolne rodniki, ponadtlenki (superoxide) i peroksyazotyny szkodzące naczyniom i prowadzące do nadciśnienia i chorób kardiologicznych

9.Amoniak jest metabolizowany w cyklu Krebsa. Detoksykacja ma miejsce w wątrobie.

10.Może być usuwany przez podawanie węgla aktywnego w połączeniu z witaminą C i magnesium citrate. Najczęściej sugeruje się by podawać te produkty przez 3 noce w trakcie tygodnia. Inna terapia uwzględnia podawanie ornityny/kwasu asparaginowego podawanego doustnie w ilości 1 000 mg, 3 razy dziennie

11. Nadmierna aktywność genu CBS prowadzi do produkcji wspominanych już siarczynów. Są one metabolizowane do mniej szkodliwych siarczanów dzieki genowi SUOX. By je neutralizować potrzebny jest molibden, który jest wypłukiwany u osób mających polimorfizm genu CBS. Możemy tutaj sobie pomóc stosując w odpowiednich formach witaminę E, boron i witaminę B 12.

12.W związku z tym, że CBS wykorzystuje znacząco energię komórkową, konieczne jest stosowanie koenzymu q-10 w odpowiedniej formie, karnitynę i rybozę.

13.Gen BHMT bezpośrednio metyluje homocysteinę do poziomu metioniny w sytuacji, gdy CBS “zabiera” jej zbyt dużo. Jest to kluczowa funkcja, zatem przy występowaniu w tym genie polimorfizmu powinniśmy wspomóc go podaniem TMG, choć fosfatydyloseryna, jak i fosfatydylocholina mogą także być pomocne.

14.I tutaj znów wracamy do genu CBS. Jest on zależny od witaminy B 6 typu P-5-P. Gdy mamy sytuację zwiększonej aktywności CBS, to mamy do czynienia z deficytem zarówno witaminy b 6 jak i seryny.

MATEUSZ:

1.Występuje u niego heterozygota (polimorfizm odziedziczony tylko od jednego z rodziców) na genie CBS C 699 T

2.Występuje jedna homozygota (polimorfizm odziedziczony od ojca i matki) genu BHMT 1

3.Na pozostałych analizowanych genach nie występują polimorfizmy.

WNIOSKI ZGODNE Z TEORIĄ DR. YASKO:

1.Stosując wykładnię dr.Amy Yasko to mamy do czynienia z nadmierną aktywnością genu CBS wynikającą z polimorfizmu samego genu plus ograniczenia działania ścieżki BHMT, co powoduje zwiększony napływ homocysteiny do ścieżki genu CBS nazywanego często cyklem cysteiny.

2.W efekcie powinniśmy mówić o konieczności detoksykacji organizmu zgodnie ze wskazówkami dr. Yasko stosując węgiel, witaminę c, magnez, jukę, ornitynę do oczyszczenia organizmu.

3.Chcemy wspomóc procesy zatem musimy dołączyć do tego witaminę B 6, koenzym q 10, karnitynę, TMG

UWAGA:

Mark London z MIT w tym wypadku podważa takie podejście. Wskazuje, że w przypadku genu CBS polimorfizmy, takie jak ma Mateusz, opisywane w taki sposób jak przez dr.Amy Yasko są typowe dla autystów. W każdym innym przypadku, te podejście może być nieracjonalne. Powołuje się na te badania:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?cmd=Retrieve&dopt=AbstractPlus&list_uids=12529702&query_hl=18&itool=pubmed_docsum

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?Db=pubmed&Cmd=ShowDetailView&TermToSearch=12694969&ordinalpos=2&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_RVDocSum

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?Db=pubmed&Cmd=ShowDetailView&TermToSearch=17436311&ordinalpos=2&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_RVDocSum

image

i stwierdza: ”In conclusion, the medical literature states that these CBS polymorphisms have only very mild effects on CBS activity. And even if there is significant CBS upregulation, there is no evidence that it can significantly cause any negative effects, such as overproduction of ammonia. Furthermore, the medical literature doesn’t support the claim that elevated levels of urinary ammonia or taurine is indicative of CBS upregulation.”

W skrócie: polimorfizm genu CBS ma jedynie łagodny wpływ na aktywność genu CBS i nawet w przypadku znaczącego wzrostu jego aktywności nie musi prowadzić do negatywnych efektów jak nadprodukcja amoniaku.

 

Na koniec zostawiam sobie dr.Jill James. To ona rozpoczęła badania nad metylacją w autyzmie razem ze swoim zespołem naukowców.

http://www.zespoldowna.info/jak-wplywa-autyzm-na-zespol-downa-cz-5-epigenetyka-i-stres-tlenowy-w-autyzmie-wedlug-jill-james-cz-1.html

Po pierwsze dr.Jill James potwierdza, że autyzm ma istotny epigenetyczny charakter i wiąże się on z błędami występującymi w cyklu metylacyjnym.

image

To co na jej wykresie oznaczone jest numerem 3 dotyczy naszego genu CBS. Dla dr.Jill James gen CBS nie jest problemem detoksykacji. Wskazuje ona na fakt zwiększania się stresu tlenowego i braku zdolności do walki z wolnymi rodnikami przede wszystkim a dopiero potem z detoksykacją.

image

Funkcjonowanie genu CBS przez nią zatem sprowadzane jest do braku tzw. równowagi redoks i zwiększonego stresu tlenowego, który może być korygowany, skoro jest czynnikiem epigenetyczny.

MOJE DOŚWIADCZENIE:

Zgadzam się z opinią Marka Londona z MIT. Rodzice dzieci autystycznych, bardzo często są “nakręceni” i “wyedukowani”, że najpierw oczyszczamy komórkę a potem leczymy i regulujemy metylację. Niestety nie jest to proces schematyczny. U jednych bardzo pomaga, u innych nie działa. Podejrzewam, że oczywiście ma to związek z faktem, że nie każdy autysta jest po prostu “autystą”. Decydują w tym momencie czynniki wynikające z analiz innych genów.

CO JA BYM ZROBIŁ?

1.Po pierwsze ograniczyłbym na miejscu Mateusza spożywanie produktów zawierających siarkę.

2.Wykluczyłbym także suplementy, które mają siarkę.

3.Rozpocząłbym detoksykację wg.wzoru dr.Amy Yasko.

4.Jeżeli poprawiłby się status Mateusza to bym kontynuował cały protokół.

5.Jeżeli nie byłoby poprawy to skupiłbym się wsparciu genu BHMT.

 

PS.

1.Przy rozważaniu diety warto zastanowić się nad dieta nisko tiolową obok diety nisko siarkowej.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tiole

2.Suplementacja tauryną reguluje aktywność genu BHMT. Mowa o tym w najnowszych badaniach z Polski tutaj: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/26481005/

3.Fajna strona, która wspiera podejście dr.Yasko http://resqua.com/702188759/what-does-a-cbs-gene-mutation-mean

4.UWAGA: często mogą pojawiać się negatywne interakcje między substancjami wymaganymi przez różne geny np. witamina B6, może być istotna dla genu CBS ale wpływa na zwiększenie amoniaku. Przykłady znajdziecie w linku powyżej, ale pamiętajcie że jest to zgodne z wykładnią dr.Yasko.

image

Komentarze

Liczba komentarzy: 12 do “Analizujemy metylację cz.7 geny CBS,SUOX, NOS,BHMT”
 1. magdalena pisze:

  Jarku. Im więcej czytam, tym mniej wiem. Mam mutacje mthfr i mam zamiar brac witaminy b9 i b12 metylowe rzecz jasna. Ale co. Jezeli mam mutacje genu cbs, o kotrym piszesz. Zaszkodze sobie. Jak zatem najpierw przeprowadzić detoksyfikacje? Czy jest sens brania w ogole jakichkolwiek witamin gdy nie.ma sie całego palenu zbadanego?

 2. Can pisze:

  Madziu, to jest najgorsze zawsze:”Im więcej wiemy, tym mniej wiemy”. Z mojej perspektywy nie jest konieczne robienie całego panelu…tylko zadbanie o siebie. Co to znaczy? Zobacz jak działają na Ciebie produkty z tiolami i siarką. Zrezygnuj lub lepiej ogranicz je i oceń czy jest lepiej czy gorzej. Jak to jedna z Was fajnie napisała: “Przechodzimy na dietę nisko tiolową, nisko siarkową. Walczymy z amoniakiem ( wit c,cytrynian magnezu i węgiel/enterosgel) i to jest numer 1 .” Numer 2 to jest suplementacja witaminami metylowanymi…ale o tym napiszę szczegółowo już za chwilę

  • magdalena pisze:

   Dziękuję Jarku za tak szybką odp. Co masz ma myśli mowiąc: zobacz jak działają produkty z tiolami i siarką? Jakiej poprawy po ich odstawieniu powinnam sie spodziewac? Jak często należy przeprowadzać walkę z amoniakiem?Raz wystarczy czy co roku np powtarzac? No i przede wszystkim gdzie można poczytać o tej metodzie – co w jakich ilościach brać -i gdzie kupić węgiel itd? I masz pomysł jak oczyścić organizm z metali ciężkich? Niby modny teraz czystek-ale jakoś badań na metale brak, ostropest, spirulina i chlorella też robią furorę w sieci, ale czy to ma sens? Ty czytasz dużo to powinieneś wiedzieć…może napiszesz kiedyś o tym fachowo, w sieci dużo różnych artykułów , ale jakoś brak mi do nich przekonania, po prostu powiela się różne informacje,czy prawdziwe?pozdrawiam

 3. emma pisze:

  czy węgiel organiczny to taki zwykły węgiel aktywny, który się kupuje w aptece?

 4. emma pisze:

  czy kłucia w różnych częściach ciała (ale raczej pod powierzchnią skóry, jakby w żyłach, ale może to błędne wrażenie) mają coś wspólnego z nadmiarem amoniaku? i czy węgiel organiczny to taki zwykły węgiel z apteki?

  • Karo pisze:

   To mogą być objawy ze strony układu neurologicznego. Brak magnezu, albo nadmiar witaminy B6 (tak było w moim przypadku), różne mogą być przyczyny. Warto skonsultować z neurologiem.

 5. Can pisze:

  Chodzi o ten stosowany aptecznie węgiel aktywny https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%99giel_aktywny

 6. Can pisze:

  Co do nietypowego bólu to raczej typ dyzestezji, wzmocnionej obecnością wyższego poziomu amoniaku.

 7. Magda pisze:

  Bardzo Ci dziękuje za ten świetny artykuł. Jestem osobą dorosłą u której “”włączył się CBS, niestety doświadczam już nawet dolegliwości ze strony układu nerwowego, jak otępienie po zjedzeniu nadmiernej ilości siarki. Nie rozgryazłam jeszcze co w jakich ilościach najbardziej mi szkodzi. Potwierdzam ,że przy ataku ;) cytrynian magnezu daje radę, węgiel też stosuję ale jakoś to mnie odczuwam.Na pewno zacznę ten protokół ,który tu opisałeś z oczyszczaniem, gdyż niestety mam już koszmarne wyniki wątroby , co jak przypuszczam ma związek z kiepską detoksykacją właśnie.Mam analizę genomu od Yasko i prawdą jest,że suple działają często antagonistycznie ,dlatego wolałam nie ryzykować. Niestety ostatnio objawy tak dają mi się we znaki ,że jednak muszę coś zacząć się wspierać.Czytałam tez ,że przy CBS czasem bywają problemy z jelitami. Trzymajce kciuki aby mi się to naprawiło …

  • Jola pisze:

   Magda, a jaki suplement węgla stosujesz ? i tez mam problem z ornityną, nigdzie nie spotkałam takiego suplementu. Może ma inna nazwę?

   • magda pisze:

    zwykły węgiel w kapsułce, obecnie nie ma już nie z samą substancją czynną , jak kiedyś. Teraz wciskają olejek miętowy…Czytałam za to ,że molibden można skomplementować nawet w 6 gr.

 8. Daga pisze:

  Witam. Bardzo ciekawy artykuł. Chciałam prosić o pomoc w interpretacji wyników mojej 3 letniej córeczki. W wynikach na mutację mthrf wyszło jej:
  Polimorfizm 677 C/C homozygota i 1298 A/C heterozygota. Przy wynikach badań był komentarz by sprawdzić poziom homocysteiny( w wynikach badań z krwi- homocysteina wyszła poniżej normy).Co mnie trochę dziwi bo zazwyczaj przy mutacji mthrf wychodzi zawyżona a nie zaniżona. Czy to może wynikać z problemu związanego z powyższymi wynikami a może z problem z CBS?
  Mała ma refluks z którym próbujemy walczyć od jej narodzin. I tak się właśnie zastanawiam, czy to nie jest spowodowana/powiązane z problemem metylacji a może nieodpowiedniego trawienia białek. Bardzo proszę o interp wyników oraz podpowiedź odnośnie suplementacji i kroków działania by móc pomoc córce. Pozdrawiam serdecznie, Dagmara

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...