Analizujemy metylację cz.22 COM, VDR i MAO A

styczeń 14, 2016 by
Kategoria: Metabolizm

Ostatnia część panelu dotyczy genów COM, VDR i MAO. Problem z nimi to głównie kwestia reakcji na grupy metylowe osoby, która jest w trakcie suplementacji witaminami metylowymi, choliną i innymi donorami grup metylowych. Jest to także najbardziej kontrowersyjna dla mnie część teorii metylacji, gdyż wiele osób reaguje inaczej niż jest to zakładane w modelach, protokołach leczniczych.

http://www.zespoldowna.info/analiza-metylacji-cz-bhmt-i-cbs.html

http://www.zespoldowna.info/analizujemy-metylacje-cz-21-mtrr-mtr-i-mthfr.html

image

Zacznijmy od genu MAO A, genu “wojownika”.

MAO A jest genem zarządzającym enzymem o tej samej nazwie. W  mózgu degraduje neuroprzekaźniki takie jak:

-noradrenalinę

-adrenalinę

-serotoninę

-dopaminę

czyli wszystkie te które są związane z aktywnością i gwałtownością zachowań ludzkich. Jest to ten gen, którego aktywność, jak i jego enzymów każdy z nas chciałby mieć po prostu “po środku”. Dlaczego?

Cóż, jeżeli mamy zbyt dużą ilość enzymów, związanych ze zbyt dużą aktywnością genu, to mamy zbyt mało neuroprzekaźników. Gdy mamy niski poziom to z kolei mamy zbyt dużo neuroprzekaźników wymienionych powyżej. Jesteśmy gwałtowni, zdecydowani i wojowniczy.

W związku z tym, ze znajduje się on na chromosomie żeńskim X mężczyźni mają tylko jedną jego allelę.

“Najczęstszym polimorfizmem jest MAOA R297R. Powoduje zwolnienie degradacji serotoniny przez co mamy do czynienia z dużymi wahaniami cyrkulacji neuroprzekaźników. W przypadku tego polimorfizmu charakterystyczna jest zła reakcja na cząstki metylowe, które w istocie powoduję przestymulowanie organizmu, ze względu na brak zdolności degradacji nadmiarów neuroprzekaźników, czym zarządza ten gen.”

Jeżeli polimorfizm “męski” genu w postaci rs6323 – MAOA R297R (Risk Allele: T) występuje to ma zdecydowany wpływ na zwiększenie się agresji u mężczyzn. Obecność tego polimorfizmu oznacza typowe zachowania aspołeczne, depresję i częste zmiany nastrojów.

Masz za mało MAO A tak jak w naszym przypadku włącz suplementację:

-ryboflawiną (witamina B 2)

-pregnenolonem, który przekształcany jest w progesteron

-lub też po prostu progesteron

Z drugiej strony świetnymi inhibitorami MAO A są:

-resweratrol

-kurkuma

-kwercytyna

czyli substancje masowo przez nas stosowanymi do wspierania rozwoju dziecka. Co to oznacza?

Podanie, któregoś z powyższych suplementów przy występującym polimorfizmie musi być obserwowane, gdyż może spowodować odwrotny efekt od oczekiwanych przez nas.

Warto także w przypadku tego polimorfizmu unikać w diecie substancji zwiększających serotoninę jak np. tryptofan.

Polecam linki na ten temat:

http://selfhacked.com/2014/12/07/about-mao-a-and-what-to-do-if-you-have-the-warrior-gene/

https://www.geneticliteracyproject.org/2014/11/04/does-the-human-warrior-gene-make-violent-criminals-and-what-should-society-do/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tryptofan

COMT i VDR

Zacznijmy od tego cytatu:

“Z perspektywy tych wspólnych oddziaływań mówi się o wspólnych cenach w przypadku genów VDR i COMT. Osoba posiadająca polimorfizm genu VDR +/+ działa tak jak w przypadku COMT –/-. Jest to efekt dopaminy i poziomu grup metylowych w układzie wzajemnej odwrotności, co oznacza że osoby z jak w przypadku powyżej mają mniejszy poziom dopaminy i są bardziej wrażliwe na suplementację grupami metylowymi.”

http://www.zespoldowna.info/analizujemy-metylacje-cz-16-comt-i-mao.html

W naszym przypadku mamy do czynienia z:

image

image

Z dwoma allelami genu COMT z polimorfizmem +/+ ale i polimorfizmem na dwóch allelach genu VDR homozygotycznym na alleli Taq1 i heterozygotycznym na Fok 1.

Oznacza to, że oba polimorfizmy są niemalże przeciwstawne wobec siebie w tym ujęciu.

Przyjrzyjmy się temu co mówi w tym temacie dr.Amy Yasko:

1.Jeżeli COMT ma +/+ to oznacza, że jest zdecydowanie mniej efektywny, przez co poziom dopaminy, neuroprzekaźnika będzie wyższy.

2.Jeżeli VDR ma +/+ to oznacza, że poziom dopaminy będzie niższy.

3.Oznacza to zatem, że polimorfizmy obu genów będą się neutralizować.

Jak wspierać zatem funkcjonowanie tych polimorfizmów, czy jest konieczna suplementacja?

Najistotniejszą informacją w analizie tych polimorfizmów jest fakt wrażliwości na grupy metylowe, które muszą być wykorzystywane w suplementacji polimorfizmów BHMT, CBS, MTHFR, MTR i MTRR. Biorąc pod uwagę taką konfigurację możemy powiedzieć, że wrażliwość (nietolerancja) na grupy metylowe będzie niska. I jest to istotna informacja, gdyż grupy metylowe służą do produkcji dopaminy. Możemy zatem stosować suplementację produktami metabolicznymi zawierającymi grupy metylowej bez ryzyka, złej reakcji na nie.

Powyższy wniosek jednak nie rozwiązuje kwestii złego działania powyższych genów.

VDR jest genem odpowiedzialnym za stymulowanie produkcji dopaminy w reakcji na poziom witaminy D. pełni istotną rolę w detoksykacji, ochronie przed wirusami i toksynami, przez co wspomaga BH 4 i pozwala mu na lepsze jego uczestnictwo w produkcji neuroprzekaźników.

Jak wspomagać gen VDR?

Dostarczając grup metylowych, co jest i tak wykonywane przy suplementacji innych genów.

Jak wspomagać COMT?

W naszym przypadku gdy mamy +/+ najlepiej unikać dużych ilości grup metylowych podawanych poprzez:

– metylokobalaminę, metylowaną wersję witaminy b 12

-TMG lub DMG

-kurkumę

-melatoninę

-kwercytynę

i należy unikać żywności zawierającej duże ilości tyrozyny, która jest prekursorem dopaminy.

Warto wprowadzić metioninę by “na skróty” stymulować SAMe. Jednakże w sytuacji jak wyżej, gdzie polimorfizmy COMT i VDR się znoszą-neutralizują, należy próbować zastosować wspomniane powyżej produkty (jako “zakazane”) by, obsewując czy wystapią negatywne efekty chociażby w postaci pobudzenia, jednak nie wspomagać dziecka.

http://www.heartfixer.com/AMRI-Outcomes-Non-CV-Autism-Methyl%20Cycle.htm#COMT:%C2%A0%20Catechol%E2%80%93O%E2%80%93Methyl%20Transferase%20and%20VDR:%C2%A0%20Vitamin%20D%20Receptor

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do “Analizujemy metylację cz.22 COM, VDR i MAO A”
  1. Gabi pisze:

    Moja córka jest heterozygotą pod względem polimorfizmu genów MOA, COMT V158M, VDR Taq1 i homozygotą VDR Fok1. Czy jest to sytuacja pożądana, o której piszesz i jej poziom neuroprzekaźników powinien być na średnim poziomie?

  2. Can pisze:

    Geny jakie wymieniłaś są losowo wybranymi i bardziej decydują o dopaminie jako neuroprzekaźniku stąd ocena nie musi być pełna.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...