Karnozyna cz.3 autyzm i terapia Kucery

kwiecień 18, 2019 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Karnozyna jest endogenna, czyli jest takim produktem, który organizm sam produkuje z dwóch aminokwasów pochodzenia zwierzęcego jak beta alanina i histydyna. Jej brak może mieć istotny wpływ na funkcjonowanie organizmu. W teorii autyzmu jest miejsce na jej zastosowanie.

Po pierwsze karnozyna “odmładza” i jest to efekt hamowania glikolizacji. Po drugie karnozyna stabilizuje białka zapobiegając ich utlenianiom. Po trzecie karnozyna zwalcza aldehydy, trujące związki powstające w efekcie peroksydacji lipidów. Po czwarte karnozyna chelatuje metale ciężkie. Te wszystkie mechanizmy są krytyczne by “chronić” organizm w tym mitochondria.

http://www.zespoldowna.info/l-karnozyna-na-autyzm-na-zespl-downa-alez-intryguje-mirke.html

W autyzmie, podobnie jak w ZD występują dysfunkcje metaboliczne. W jednym i drugim przypadku brakuje aminokwasów takich jak histydyna, choć etiologia jest inna. W konsekwencji brakuje mechanizmów ochronnych dla prawidłowego funkcjonowania komórek o których napisałem powyżej.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27010152/

image

Zatem brak karnozyny wpływa na jakość działania komórki i całego układu neurologicznego. Te elementy były podstawą do jej wprowadzenia do leczenia autyzmu w 2002. W efekcie uzyskiwano dzięki neuroprotekcji poprawę zachowań społecznych, mniejszą agresję, komunikatywność.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12585724

image

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29027815/

https://nutritionreview.org/2013/04/lcarnosine-autism/

W kolejnych badaniach zauważono, że karnozyna może regulować funkcjonowanie układu serotoninowego, “odmładzając” go i poprawiając jego działanie.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26364584/

Przekłada się to na poprawę snu, jego trwanie i głębokość.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29430839/

…i tutaj zaskoczenie: nie prowadzi się już dziś, szczegółowych badań obecnie na temat zastosowania karnozyny w leczeniu autyzmu. Przyjęto, że protokół może mieć dwie wersje i powoli jest spychana poza stosowane protokoły:

*800 mg dziennie przez 8 tygodni

*400 mg dziennie plus 50 iu witaminy E (mixów tokoferolli poprawiających efektywność funkcjonowania karnozyny) i 5 mg cynku. w dłuższym okresie czasu.

Karnozyna zaczęła być zastępowana poprzez różnego rodzaju inne suplementy jak witamina D3, luteolina, ubiquinol, pqq, rybozyd nikotynamidu, resweratrol trans, DHA, witamina C w tym zakresie jak powyżej, czyli w protekcji układu nerwowego. Z mojej perspektywy jednak warto dziś popatrzeć na to co protokół Kucery oferuje autyzmowi i zastosowania karnozyny.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2874395/

https://bmcchem.biomedcentral.com/articles/10.1186/1752-153X-7-38

https://bmjopen.bmj.com/content/8/3/e020623

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4745351/

1.Karnozyna w każdym problemie neurologicznym, gdzie chcemy chronić komórkę przed toksynami jest konieczna, zarówno w autyzmie, jak i ZD.

2.Karnozyna moduluje stan zapalny i choć probiotyki z witaminą D są dzisiaj na topie w tej mierze, to ja bym dalej próbował karnozynę.

3.Karnozyna nie jest jednak mechanizmem leczącym mitochondria, a jedynie chroniącym je. Co oznacza, że protokół mitochondrialny uwzględniający wspieranie produkcji energii ATP, powinien uwzględniać przede wszystkim: karnitynę, magnez, ubiquinol, rybozyd nikotynamidu plus polifenole jak resweratrol tans plus EGCG plus kurkumę aby był efektywny. W 2002 gdy karnozyna się pojawiała dawała wyjątkowy efekt. Dziś po prawie 20 latach istnieją mechanizmy bardziej precyzyjne w niektórych polach protokołów leczniczych od niej i należy to wykorzystywać.

4.Nowe trendy pokazujące, że karnozyna może modulować leczenie agresji i stabilizować nastroje są ciekawą opcją, którą warto rozważyć.

Z tej perspektywy ja bym ją utrzymał w terapii, bo może dać poprawę dla całego układu nerwowego w zakresie jego funkcjonowania.

Komentarze

Liczba komentarzy: 4 do “Karnozyna cz.3 autyzm i terapia Kucery”
 1. Michał pisze:

  Witam,
  bardzo ciekawe artykuly na temat karnozyny. Jak mozna sie z Panem skontaktowac w celu zgłębienia tematu?
  Pozdrawiam

 2. Agnieszka pisze:

  Witam.
  Jarku,czy przy padaczce lekoopornej można podać karnozyne?
  Pozdrawiam

 3. ttt pisze:

  gdzie kupić tanią karnozyne? Widziałem suplement który zawierał 2 aminokwasy z których zbudowana jest karnozyna ale to chyba nie to samo co karnozyna- chyba ze ona i tak trawiona jest w zoladku ale moze i nie w całości?… (Karnozyna (beta-alanyl-L-histydyna) jest powstającym wewnątrz organizmu dipeptydem, syntetyzowanym z β-alaniny i L-histydyny w reakcji katalizowanej przez syntetazę karnozynową z udziałem ATP. Związek ten znajduje się w całym organizmie, a szczególnie w miejscach, gdzie występuje duże zapotrzebowanie na energię, m.in.: w mózgu, sercu i mięśniach szkieletowych. )

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...