Karnozyna cz.1

kwiecień 16, 2019 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Od ponad 17 lat l-karnozyna jest tematem, który w zależności od mody, raz silniej, a raz słabiej wypływa w protokołach suplementacyjnych. Dla mnie jest obecna od 2010 roku, gdy dzięki Mirce zapoznałem się ze szczegółami terapii z jej wykorzystaniem dla Kamila, mojego autysty.

http://www.zespoldowna.info/l-karnozyna-na-autyzm-na-zespl-downa-alez-intryguje-mirke.html

Tak zaczynałem ten wpis:

“L-Karnozyna jest naturalnym produktem organizmu, specjalnym chemicznym połączeniem dwóch aminokwasów beta-alaniny i L-histydyny. Komórki nerwowe (neurony) i mięśni (myocyty) zawierają duże ilości L-Karnozyny. Jest ona w 100% naturalną substancją, nie ma żadnych skutków ubocznych i nie jest trująca. Wielu ekspertów przepowiada, iż karnozyna w niedługim czasie stanie się podstawą kuracji wszystkich grup wiekowych – jednak szczególnie ludzi około czterdziestki i starszych.”

Wszyscy mieliśmy wtedy nadzieję, że karnozyna jest czymś cudownym, co pomoże naszym autystom…niestety nie. Popełniliśmy kilka błędów nie rozumiejąc czym jest, jak działa i dlaczego tak działa.

NAJWAŻNIEJSZA FUNKCJA KARNOZYNY:

JEST PO PROSTU ANTYUTLENIACZEM, MOGĄCYM SKUTECZNIE CHRONIĆ KOMÓRKĘ PRZED WOLNYMI RODNIKAMI, ZARÓWNO TYMI TLENOWYMI JAK I AZOTOWYMI.

W leczeniu autyzmu zwrócono też uwagę na zdolności chelatacyjne, ale i stymulujące układ zapalny karnozyny. To także dawało efekt w regulacji funkcjonowania amyloidów beta, będących przecież mechanizmem reakcji immunologicznej organizmu.

“L-Karnozyna jest wyjątkowym antyoksydantem, likwidującym nawet najbardziej destruktywne wolne rodniki: hydroksylowe i peroksylowe, superoksydy i jednoatomowy tlen. Pomaga wymywać z ciała jony metali (trucizny dla organizmu), wzmacnia system immunologiczny, pobudza gojenie się ran, zapobiega uszkodzeniom komórek przez beta-amyloid (substancję znajdowaną w mózgach pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera).“

Gdy wyczerpała się moda na karnozynę w świecie autyzmu, znaleziono lepsze bardziej celowe substancje wypychające w poszczególnych protokołach jej znaczenie. Teraz wraca jako mechanizm wsparcia mitochondriów…ale może lepiej wrócić do tych silnych jej stron.

Rok 2019 dla mnie karnozyna wciąż pozostaje jako świetny mechanizm walczący ze starzeniem się, czyli wolnymi rodnikami z utlenianiem się tłuszczy. Jest na pewno świetnym instrumentem korygującym metabolizm cukru. Ma silne właściwości chroniące jelita, uszczelniające je w szczególności w połączeniu z cynkiem. Jest chelatorem toksyn w szczególności w mózgu, co może być też jej wadą, gdy zbyt mocno wypłukuje minerały. Jest substancją pomagającą chronić organizm przed rakiem.

Karnozyna nie jest jednak kluczowym mechanizmem wsparcia mitochondriów, choć w układzie protekcyjnym pełni istotną rolę.

Dla mnie wciąż jest istotnym mechanizmem regulacji stanów zapalnych, tak trudnych u autystów. Jej aktywność neuroprotekcjyjna ma dużą wartość. Uwaga w połączeniu z EGCG, flawonami z herbaty zielonej ma tym bardziej istotne możliwości stabilizujące funkcjonowanie komórek nerwowych, budowaniu pamięci operacyjnej.

Dla mnie jako ojca dziecka z ZD istotne znaczenie karnozyny polega na tym, że zbudowana jest z aminokwasów. Jeden z nich histydyna jest w szczególnym deficycie tytułem potrojenia genu FTCD.  W ZD karnozyna może być kluczowa dla tego problemu, gdyż brak histydyny, niweluje możliwości wytwarzania karnozyny w organizmie. Jest to o tyle istotne, gdy jej bezpośrednia suplementacja nie daje takiego wsparcia w kontekście funkcji jakie pełni.

http://www.zespoldowna.info/gen-ftcd-histydyna-i-hemoglobina.html

http://www.zespoldowna.info/czy-gen-ftcd-decyduje-o-inteligencji-osob-z-zespolem-downa.html 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28106620

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23850642

Istotnym dla jej funkcjonowania są mix tokoferoli witaminy E i DHA.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29477225

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...