“Kiedy homocysteina jest wysoka?”

listopad 3, 2023 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Dostałem kilka badań okresowych osób z ZD powyżej 20 lat. Tam pojawiają się problemy z interpretacją wyników. Osoby nigdy nie były suplementowane, ale i badane. Ich wyniki stanowią zagadkę, którą chciałbym logicznie wyjaśnić i może moglibyście mi pomóc w tej kwestii. Ważne: osoby te nie miały do tej pory żadnych badań, stąd ich rekord dopiero się zapisuje.


osoba homocysteina
µmol/l
B9
ng/ml
B12
pg/ml
1 11,01 11,8 535
2 14,03 5,98 198
3 10,03 7,3 261
4 10,09 5,98 554

Zaintrygowały mnie te wyniki. Wyglądają one tak, jakby te osoby nie miały ZD z perspektywy homocysteiny. Wszystkie artykuły naukowe jakie podawały te miana dla osób powyżej 20 lat z ZD wskazywały wciąż na poziom homocysteiny poniżej 10.

Zatem zacząłem zadawać pytania rodzicom i analizować przyczynę takiej sytuacji.

1.Brakuje w tym zestawieniu wyników witaminy D3 (25oh). Jej bardzo niski poziom (możliwy) dodatkowo obniża poziom homocysteiny.

2.Przyspieszone zużycie witamin z grupy B może być tez dodatkowym elementem zmiany wzorca, ale w przypadku osoby numer 2 reakcja homocysteiny na olbrzymie deficyty B9 i B12 jest reakcją typową dla populacji, a nie dla osób z ZD.

3.Sprawdziliśmy stany zapalne, na co narzekają, co ich boli z czym jest problem. Nie ma tutaj czegoś oczywistego.

Niestety oprócz ewidentnych deficytów witamin z grupy B i bardzo złej diety nie znaleźliśmy niczego.  Podjęliśmy działania dotyczące suplementacji i zobaczymy jakie wyniki uzyskamy dzięki temu.

Powyższe wyniki homocysteiny uważam, że są bardzo wysokie dla osoby z ZD. Nie umiem tego obecnie wytłumaczyć, ale musimy tym bardziej zacząć analizować osoby dorosłe z ZD, gdyż tam metabolizmy mogą być jeszcze inne, od tego co poznaliśmy u osób do 20 roku życia. Zaskakujące są bardzo niskie poziomy witamin z grupy B, ale i zakładam że też witaminy D3. Dla mnie świadczy to o niedożywieniu, złej diecie lub co najbardziej prawdopodobne niedostosowanej diety, suplementacji do rotacji/metabolizmów na ścieżce metylacji. Jest to nowy przypadek, który musi być wyjaśniony. Jeżeli macie dziecko powyżej 20 roku życia będę wdzięczny za komentarz w tej sprawie, jak Wy to widzicie.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...