Kiedy podawać witaminy z grupy B?

styczeń 2, 2024 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Dawno nie pisałem o tym i widać, że nowe pokolenie rodziców ma z tym problem. Zatem zaczynamy nowy rok od tych podstawowych informacji. Podam zasady układając je od najbardziej ogólnych, do tych bardziej szczegółowych.

Zasad pierwsza

Witaminy z grupy B podajemy przed jedzeniem.

Zasada druga

Popijamy zawsze wodą, gdyż witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie.

Zasada trzecia

Witaminy z grupy B najlepiej jest podać do 14-15, gdyż są krytyczne dla metabolizmu energetycznego

Zasada czwarta

Najważniejszy jest compleks witamin z grupy B, a nie pojedyncza witamina. Witaminy współdziałają z sobą i są synergistyczne.

Zasada piąta

Nie należy wierzyć w mit witaminy B9 jako tej najważniejszej. Bez witaminy B2, B1 i przede wszystkim B12 nie jest w stanie realizować jakichkolwiek z jej funkcji.

Zasada szósta

Jak podajemy pojedynczą witaminę z grupy B, to zawsze jako uzupełnienie dawki już dostarczonej przez preparat zawierający wszystkie witaminy z grupy B.

Zasada siódma

Witamina B12 popita witaminą C może mieć gorsze wchłanianie.

Zasada ósma

Nie podajemy witaminy B9 (kwas foliowy) z EGCG, herbatą zieloną, czarną i kawą. Odstęp od podania witaminy B9 przed i po, musi być około 4h od konsumpcji tych napojów. Zapewnia to najlepszą wchłanialność witaminy B9 (kwasu foliowego)

Komentarze

Liczba komentarzy: 5 do “Kiedy podawać witaminy z grupy B?”
 1. Małgoś pisze:

  Panie Jarku dziękujemy za tą wiedzę. Nasz syn 15 mc dostaje innovitum B ( b6 i b12 z olejem mct). Czy uzupełniać mu jeszcze o B1, B2 i B9 ?

  • can pisze:

   Najlepiej gdy podajemy cały kompleks witamin z grupy B. Nie jest tak, że witamina B9 może istnieć bez B1, B2 albo B12 jako przykład. Stąd powstał preparat typu Nutrivene D, który kompleksowo obejmuje witaminy.

 2. kobas pisze:

  ej. no i o tej witaminie b9 mowisz regularnie, ale tu tej informacji brakuje – witamina w postaci metylowej. chyba, ze masz nowe wiadomosci ze to juz nie ma znaczenia? :)

 3. kobas pisze:

  no i b9 kwas foliowy w postaci metylowej. chyba, ze masz nowe wiadomosci ze to juz nie ma znaczenia? :)

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...