Na redukcję histaminy najlepsze są…

lipiec 5, 2021 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Pytacie się jakie środki są najlepsze na redukcję histaminy. Mam nadzieję, że ta informacja poniżej Wam wystarczy.

Z mojej perspektywy na szybkie zbicie histaminy nie ma niczego lepszego od witaminy C. Ważne jest by to była dawka więcej niż 300 mg. Ma to charakter doraźny i w momencie, gdy spada poziom witaminy C poziom histaminy rośnie z powrotem natychmiastowo, jeżeli ma z czego wzrastać (dieta). Witamina C wspiera funkcjonowanie enzymu DAO. Stąd zawsze powtarzam, że 5 dni w tygodniu podajemy witaminę C z różnych przyczyn.

Jeżeli patrzymy na możliwość aktywizowania DAO, to na pewno musimy uwzględnić witaminę B6, ale tutaj mamy ograniczenia w potrojeniu genu PDXK. Powoduje to, że jej metabolizm jest spowolniony, więc lepiej stale ją podawać w małych dawkach, tak by ją buforować, niż nagle podejmować aktywizujące działania, zwiększanie dawek.

Zwiększona koncentracja miedzi i obniżony poziom cynku to typologia choroby Alzheimera oraz ZD. Oba minerały są skrajnie potrzebne do redukcji histaminy poprzez aktywizację enzymu DAO. Sugerowałbym tutaj w naszym przypadku stale wspierać osobę z ZD cynkiem np. 15 mg cynku piccolinate na tydzień, niż nagle podejmować znów radykalne działania. Stałe pilnowanie odpowiedniego poziomu cynku, czy to przez suplementację, czy też przez dietę jest krytyczne także w przypadku metylacji, immunologii. Zatem ten minerał powinien być na szczycie naszych zainteresowań.

Kolejnym minerałem jest mangan. Wydawało mi się, że tak wszechobecny minerał w diecie, nie może być w deficycie w ZD…a jednak. Mangan wzmacnia działanie DAO, ale w okresie silnego wzrostu dziecka z ZD 9-15 lat, manganu może być za mało i nagle mogą pojawić się typowe problemy związane z nadmierną ilością histaminy tytułem braku tego minerału.

Teraz “typowe” działanie: wapń i magnez. Te minerały świetnie stabilizują ilość histaminy, więc warto o tym pamiętać.

Jeżeli dziecko z ZD ma problemy z histaminą, to nie uciekniemy także od:

-regulacji metylacji czyli kluczowe są witaminy z grupy B (b1, B9,B12, cholina)

-EGCG i kurkumy

-enzymów typu DAOSIN, czy też enzymów trawiennych

Na koniec, bo uważam że jest to konieczne zawsze, wracamy do probiotyków. Wiemy, że skutecznie obniżają efekt typowy dla nadmiernej ilości histaminy, bakterie z rodziny Bifidobacterium longum w szczególności infantis. Pojawiają się też potwierdzenia wskazujące na korzystne działanie bakterii:

Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus plantarum,

co powoduje, że tak jak to piszę od lat tzw. złota formuła probiotyczna powinna być w użyciu co pewien czas w ZD np. minimum 1 raz na 6 miesięcy.

UWAGA: bez uwzględnienia czynnika dietetycznego, redukcji żywności zwiększających histaminę, to wszystko nie ma sensu.

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do “Na redukcję histaminy najlepsze są…”
  1. mar173 pisze:

    Testowałem różne formy cynku i najlepiej działa mleczan cynku. Pikolinianu praktycznie nie odczuwałem, czułem się po nim źle. Może to przez kiepską firmę Ostrovit. Mleczan cynku z apteki działał bardzo skutecznie, włosy, paznokcie rosły znacznie szybciej. Być może to zależy od genów i jedna osoba bardziej toleruje mleczan, inna pikolinian. Testowałem ten: https://www.aptekagemini.pl/avetpharma-cynk-organiczny-15-mg-30-tabletek-0038980 A może być tak, że mleczan cynku ma trochę inne działanie od innych form? Może mleczan działa bardziej na paznokcie, włosy? Chociaż wątpię. Czytałem wiele opinii ludzi, którzy testowali wiele form magnezu i najlepiej działa na nich mleczan. Więc to nie tylko cynk. Mleczan musi być bardzo dobrym nośnikiem.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...