Kluczowy czynnik w diecie osób z zespołem Downa to: ….co ma odpowiednią teksturę

wrzesień 8, 2022 by
Kategoria: Dieta

Szczerze pisząc…zszokowały mnie te wnioski. Wcześniej dopatrywałem się różnego rodzaju połączeń z różnymi czynnikami, ale nie to, że tekstura może odgrywać tak istotną rolę.

Omówienie tego raportu zostało opublikowane w  wielu publikacjach. I dobrze. Zaczyna się od tego:

Osoby z zespołem Downa mają swoje preferencje żywnościowe, coś co definiują że lubią i że nie lubią.

“Jedzenie z chrupiącym, tłustym odczuciem w ustach zazwyczaj jest mile widziane, podczas gdy kruche lub lepkie jedzenie jest nie lubiane.”

Takie wybory żywieniowe oczywiście nie prowadzą do niczego racjonalnego.Stąd projekt analizujący teksturę żywności. Wysłano pudełka z żywnością do ponad 100 osób. Wnioski były bardzo jednoznaczne.

1.Na pierwszym miejscu wszystkie ekstrudowane przysmaki z kukurydzy oraz inne przekąski charakteryzujące się niską wartością odżywczą.

2.Każdy pokarm, który łatwo się rozpuszcza…tak jak chrupki kukurydziane…jest najlepszy.

Pamiętajcie, że mowa o Ameryce.

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1111/jtxs.12703

Jak widać nie ma tutaj określenia co osoby z ZD preferują, co lubią na bazie konkretnych przykładów. Ja patrząc na to co się dzieje u nas, to odpowiem może tak:

wszystko co ma gluten jest preferowane bo to się rozpuszcza i nie trzeba gryźć.

Coś chyba w tym jest i trzeba o tym myśleć może tak: osoby z ZD mając niskie napięcie, słabą żuchwę jak to mówi Terenia, nie umieją i nie mają siły żuć a w efekcie biorą to co “zjada się samo”. Stąd to co Terenia stale robi: trening żuchwy i nauka żucia.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...