Konferencja na Malcie, wystąpienie profesor Jill James cz.1

październik 17, 2013 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Wykład Jill James zatytułowany “Stres tlenowy  i zmiany epigenetyczne w zespole Downa” był pierwszym wykładem w programie. Kim jest profesor z pewnością wiecie, jeżeli nie to podpowiem: jest jedną z tych osób, która opisała biochemię komórki osoby z ZD.

Niestety nie spotkało się to z pozytywną reakcją, stąd zajęła się autyzmem i jest dzisiaj z pewnością synonimem prac nad BIOCHEMIĄ KOMÓRKI OSOBY Z AUTYZMEM.

Proponuję wrócić do tego tematu:

http://www.zespoldowna.info/cykl-samkwas-foliowy-wedlug-dr-s-jill-james-oryginal.html

Jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o Jill James popatrzcie na to:

http://arbirthdefectsresearch.uams.edu/JamesJill.htm

http://achri.archildrens.org/researchers/jamesj.htm

http://ajcn.nutrition.org/content/70/4/495.abstract

http://einstein-syndrome.com/biochemistry_101/hole_bucket/

http://www.down-syndrome.org/updates/2051/updates-2051.pdf

http://www.autismone.org/content/bridging-biochemistry-down-syndrome-seen-autism

http://brain-works.net/mthfrconditions.html

Oto wykład profesor Jill James

image

Co mnie zaskoczyło, to że w tytule pojawił się dopisek: “…miejsce dla interwencji żywieniowej”, choć pomyślałem na początku o jakiejś specjalnej diecie to …niemalże do końca wykładu miałem przekonanie, że jednak chodzi  o suplementację typu TNI.

Oto jak postrzegany jest problem z ZD przez profesor Jill James:

image

Z perspektywy nadekspresji genu SOD 1 i APP mamy problem ze stresem tlenowym, gdy zaczniemy rozważać geny CBS i DNMT 3 L mamy do czynienia z deregulacją na poziomie epigenetycznym (polecam przeczytać te wyjaśnienie dotyczące tego słowa: http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,6098, choc dla mnie jest to wpływ diety, czynników środowiskowych na zapis DNA, mówiąc bardzo w skrócie).

W swoim wykładzie poprzez skupienie się na metylacji i DNA głównie, profesor James omawiać będzie przede wszystkim ten drugi schemat. W nim specyficzną rolę odgrywa DNMT 3 L będącym specyficznym kofaktorem dla metylacji DNA.

Bazą dla tej analizy jest praca opublikowana w 2001 roku dotycząca homocysteiny u dzieci z ZD: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11391481

Dla zrozumienia procesów poniżej polecam przeczytać ten artykuł: http://www.zespoldowna.info/zrozumiec-sam-i-kwas-foliowy.html dzisiaj będący już klasyką biochemii komórki z ZD.

image

Na rysunku tym prezentowana jest zależność metabolizmu homocysteiny od kwasu foliowego. W istocie procesy te prezentują 3 cykle metaboliczne, które wiążą się z syntezą DNA.

Cykl numer 1 nazywany jest cyklem kwasu foliowego, który wykorzystuje enzym MS, który pobiera grupę metylową dzięki witaminie B 12 i zamienia homocysteinę w metioninę.

Tak jest on opisywany w artykule, który Wam polecałem przestudiować:

“…Ten cykl ma trzy “przystanki”. Na pierwszym, THF „zabiera” grupę metylową  od seryny (aminokwas) stając się zmetylowanym THF. THF jest skrótem dla TetraHydraFolate  dla każdego, który jest na tyle zwariowany, aby to pamiętać. Także, muszę tutaj nadmienić, że te „zabieranie” jest mocnym uproszczeniem, więc wybaczcie mi ten grzech, wszyscy Ci którzy jesteście chemikami! 
Przystanek drugi: zmetylowany THF jest zamieniany w metyl-THF przez enzym MTHFR, także znany jako methylenetetrahydrafolatereductase.

Przystanek 3 to Metyl-THF zamieniany jest z powrotem na THF przez enzym Methionine Synthase w połączeniu z witaminą B12, która przenosi grupę metylową z Metyl-THF do Homocysteiny, która w efekcie staje się metioniną (aminokwas) Jasne!!! “

Cykl drugi wiąże się z metylacją DNA.W ZD ze względu na obecność potrojonego genu CBS następuje spadek ilościowy homocysteiny w cyklu i to znacząco, przy jednoczesnym wzroście produkcji cystoiny.

image

W efekcie mamy do czynienia z produktami, które nie mając w efekcie grup metylowych, nie są poddane metylacji, czyli procesowi który włącza i wyłącza geny.

image

Cykl 3 związany jest z detoksykacją organizmu (oczyszczaniem). W związku z nadekspresją genu SOD (na dole po lewej stronie Superoxide Dismutase) mamy do czynienia z nadmierną ilością “wody utlenionej” w komórkach, która normalnie jest oczyszczana przez glutationy. Tutaj widzimy, że przy wzroście “wody utlenionej” maleje nam liczba czynników mogących oczyścić komórkę z niej. Zatem mamy nasilony stres tlenowy w komórce.

W oparciu o powyższe założenia profesor Jill James przedstawiła następujące dane porównawcze, pochodzące od 42 dzieci z ZD i ich rodzeństwo. Badała poziom homocysteiny, metioninę, SAM, cysteinę cystationinę oraz całkowity glutation jak i całkowity poziom metylacji DNA.

image

image

Wyniki prezentowane powyżej potwierdzają istotne różnice między dziećmi z ZD i ich rodzeństwem. I tak:

-homocysteina jest na zdecydowanie niższym poziomie w wyniku aktywności genu CBS

-metionina na zdecydowanie niższym poziomie

-cystationina na zdecydowanie wyższym poziomie

-cysteina na zdecydowanie wyższym poziomie

-glutationy na niższym poziomie

image

W zakresie metylacji DNA uzyskano podobne dane potwierdzające prawidłowości wynikające z omówionych wcześniej cyklów.

Analizując te wyniki zespół, który pracował z profesor James uzyskał następujące wyniki stosując suplementację zwykłym kwasem foliowym. Na pierwszym (czerwonym) slajdzie widać poziomy poszczególnych elementów: homocysteiny, metioniny, SAM, SAH, cystoiny i glutationów przed a na niebiesko po suplementacji kwasem foliowym.

image

image

Te wyniki spowodowały, że podjęto decyzje o projekcie suplementowania większej grupy dzieci z ZD kwasem folinowym (stabilna forma kwasu foliowego przygotowana do syntezy DNA i metioniny) i betainami (umożliwiają konwersję homocysteiny do metioniny)

image

image

Celem podania betainy było dostarczenie w alternatywny sposób metioniny niezależnie od wcześniej opisywanych cykli, co wyregulowałoby je w kontekście produktów uzyskiwanych z nich.

Podanie betainy

image

powoduje regulację metioniny (wzrost), SAM (wzrost), SAH (obniżenie), homocysteiny (wzrost), cystationiny (wzrost) i glutationów (wzrost)

image

Podanie zaś kwasu folinowego poprawiłoby syntezę DNA.

image

A tak wygląda proces bez suplementacji (dla przypomnienia)

image

Efekt jaki uzyskano był pozytywny, co pokazała profesor Jill James na kolejnym slajdzie. Before oznacza wyniki przed suplementacją a after po suplementacji.

image

Z jej perspektywy osiągnięto znaczące zmiany na poziomie metioniny oraz SAH co stabilizuje wspomniane wcześniej cykle.

image

Bardzo pozytywne wyniki osiągnięto na poziomie glutationów powodując, że  proces detoksykacji komórek stal się bardziej “normalny”.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...