Kurkuma lek na wspomaganie mówienia.

wrzesień 21, 2010 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Dzisiaj podsumowałem już wszystkie dane jakie są dostępne na temat kurkumy w artykule pt.: Kurkuma, co wiemy? W tym artykule trochę praktyki i doświadczeń.

Od czerwca 2010 roku w Szwajcarii pod kierownictwem Richarda prowadzony jest test z użyciem kurkumy. 5 dzieci z ZD w wieku od 5 do 8 lat przyjmuje pod kontrolą lekarza dawki kurkumy. Celem jest zwiększenie zakresu komunikowania się dzieci. Przez komunikowanie rozumie się:

-nazywanie rzeczy, stanów

-odpowiadanie na pytania

-uczestnictwo w zabawach w przedszkolu z wykorzystywaniem poleceń, pytań

Każde z dzieci na początku testu było badane. Był przygotowany test, który miał określić zakres  komunikacji jaki ma miejsce na starcie programu.

Richard rozpoczął dawkowanie od 1 kapsułki 500 mg dziennie. Od sierpnia rozpoczął podawanie 2 kapsułek dziennie czyli 1000 mg. Przypomnę, że jest to dawka zalecana. Po miesiącu Richard “niechętnie” przyznaje, że:

-ilość słów, którą Jamie wypowiada zwiększyła sie

-pojawiają się nowe słowa (tego efektu wcześniej nie było o takim natężeniu)

-wciąż nie jest w stanie wypowiedzieć pewnych grup słów w sposób wyraźny

Od 1 października Richard planuje przejść na dawki 2 000 mg i są to dawki zalecane na poziomie maksymalnym dla dzieci nie mówiących!

W przypadku grupy pozostałych dzieci u jednego chłopca dawka 300 mg okazała sie być wystarczająca do zwiększenia zrozumienia zadawanych poleceń i do wywołania nowych słów. Pozostała grupa jest już na poziomie 1 500 mg dziennie. Na tym poziomie pojawiły się pewne symptomy wskazujące na rozwój “chęci” do mówienia. Jednak jak sami rodzice mówią, należy być na razie bardzo ostrożnym w tej kwestii.

Komentarze

Liczba komentarzy: 5 do “Kurkuma lek na wspomaganie mówienia.”
 1. basia pisze:

  Mam pytanie, jak nazywa się kurkuma w postaci kapsułek? I czy można podawać samą ich zawartość, bez osłonki, gdyż dziecko nie połyka tabletek? Dotychczas spotkałam się tylko z kurkumą, jako przyprawą kuchenną, którą zresztą często stosuję do potraw z drobiu. Czy wystarczy podawać ją w tej postaci, czy też może ma słabsze działanie terapeutyczne niż wspomniane kapsułki?
  Jakie macie własne doświadczenia w tym temacie? Zauważyliście jakąś istotną różnicę w poziomie komunikacji?

 2. Grzegorz pisze:

  Basiu, część odpowiedzi znajdziesz tutaj: http://www.zespoldowna.info/index.php?s=kurkuma

 3. jarek pisze:

  Basiu odpiszę na Twoje pytania w formie artykułu, choć jak Grześ już wskazał, duża część danych jest już na stronie.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...