Kwas foliowy jest potrzebny dla prawidłowego działania witaminy B12.

maj 30, 2019 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Pisałem o pułapce kwasu foliowego wielokrotnie i wciąż wraca to jak bumerang. Podczas ostatnich warsztatów byłem świadkiem…pułapki wiedzy w tym zakresie Uśmiech. Zatem małe powtórzenie.

1.Witaminy, ich funkcje są bardzo ściśle powiązane ze sobą. Szczególnie gdy mówimy o witaminach z grupy B.

2.W kontekście witaminy B12, jej rola jest strategiczna w metylacji. Jej niedobór prowadzi do braku grup metylowych na poziomie genu MTR.

http://www.zespoldowna.info/analizujemy-metylacje-cz-12-pulapka-metylowanego-kwasu-foliowego.html

3.Powoduje to buforowanie kwasu foliowego z grupą metylową, bez możliwości odbioru tej grupy. Przypomnę jak to wygląda:

W pierwszym etapie grupa metylowa z 5-metylotetrahydrofolianu (5-metyloTHF) jest przenoszona do kobalaminy, tworząc tym samym metylokobalaminę i uwalniając THF (tetrahydrofolian postać kwasu foliowego). W drugim etapie grupa metylowa z metylokobalaminy jest przenoszona do homocysteiny do syntezy metioniny. Brak witaminy B12 powoduje załamanie się metylacji i zwiększenie poziomu homocysteiny.

4.Z innej strony patrząc:” Kliniczny niedobór witaminy B12 może prowadzić do niedokrwistości megaloblastycznej, która wynika z hamowania syntezy DNA przez wychwytywanie kofaktorów folianu w postaci 5-metylotetrahydrofolanu (5-metyloTHF), a następnie hamowanie biosyntezy tymidylanu de novo (dTMP)”.

Mówiąc prościej, gdy mamy pułapkę kwasu foliowego inicjujemy proces chorobowy właśnie o nazwie niedokrwistości megaloblastycznej. Jednakże dzięki genowi SHMT, kwas foliowy może redukować ten problem. Mechanizm ten choć nieznany jest w pełni, to jednoznacznie objawia się w przeciwdziałaniu występowania wady cewy moczowej, gdzie kwas foliowy pełni podobną rolę jak w tym przypadku. Redukcja występowania wady, przy podawaniu kwasu foliowej jest na poziomie 70%. Ten sam mechanizm zatem może wpływać w tym samym stopniu zapobieganiu uszkodzeniu DNA tytułem niedoborów witaminy B12.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5441772/

Z tego opisu wynika, że foliany są krytyczne:

*napędzają metylację, w sytuacji braku witaminy b12,

*chronią DNA przed uszkodzeniem

*potrafią złagodzić niszczycielskie skutki braku witaminy B12

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...