Warsztaty z metylacji cz.1 od końca

październik 10, 2022 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Nie zacznę od definicji, ani od teorii. Zaczynam od tego kluczowego zdania: Wy jako rodzice jesteście w stanie sami opanować tą wiedzę. Nie jest ona trudna, wymaga odrobinę zdolności co do analizy faktów, zrobienia kilku badań i powinno to działać.

Jakie jest najprostsze podejście? Jakie są najważniejsze konkluzje z metylacji?

Trochę od końca, ale powiem tak: są one bardzo czytelne, gdy wie się czego szukać. Kluczowym efektem z perspektywy diagnostyki metylacji jest proporcja SAM/SAH. Mierzy ona parametr S-adenozylometioniny (jej ilości) do S-adenozylohomocysteiny (jej ilości) czyli produktu, który powstaje w procesie demetylacji (zabrania grupy metylowej) od SAM.

 https://www.zespoldowna.info/sam-i-sah-jest-krytycznym-biomarkerem-metylacji-czyli-gdy-homocysteina-jest-wysoka-i-nie-reaguje-na-witaminy-z-grupy-b.html 

S-Adenozylometionina (SAM) – organiczny związek chemiczny, pochodna adenozyny i metioniny, najważniejszy substrat w procesach metylacji w organizmie człowieka. Po przekazaniu rodnika metylowego z atomu siarki na akceptor powstaje z niej S-adenozylohomocysteina (SAH).

https://pl.wikipedia.org/wiki/S-Adenozylometionina

image

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3648699/

Zatem zbadanie SAM do SAH powie nam jak skuteczna jest metylacja z perspektywy oczekiwanych wyników w proporcji do populacji. Znając to możemy powiedzieć o ilościowym efekcie tego metabolizmu. Wydaje się, że mając to nie powinniśmy robić żadnych dodatkowych badań. Jednak zdobądźmy najpierw wynik, a potem będzie dyskutować dalej.

Pozostaje tylko pytanie: w jakim laboratorium w Polsce można zrobić takie badanie?

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...