Melatonina: podawać czy nie podawać?

kwiecień 26, 2023 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Po pierwsze jak piszę melatonina to wszyscy myślą o śnie. Jak zaczynam wyjaśniać mechanizm działania to już kojarzą z jelitami. Jednak melatoninę używa się też do leczenia chorób neurologicznych i neuropsychiatrycznych. O tym wszyscy zapominają i nawet nie myślą.

Zatem dzisiaj drobne przypomnienie na podstawie tego raportu.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36902233/

1.Melatonina jest antyoksydantem i czynnikiem antyzapalnym.

2.”…melatonina jest zdolna do modulowania proliferacji komórek i procesów różnicowania neuronów w nerwowych komórkach macierzystych/progenitorowych, jednocześnie poprawiając dojrzewanie neuronów neuronalnych komórek prekursorowych i nowo utworzonych neuronów postmitotycznych.” czyli jest czynnikiem wspierania neurogenezy.

3.Z tej perspektywy oczywiście jest polecana na:

*depresję

*stres

*ale też po udarach

4.Z naszej perspektywy kluczowe ma znaczenia ten aspekt leczenia aspektów po udarowych, gdyż przekłada się on na leczenie demencji, epilepsji, schizofrenii,.

5.Wręcz wpisywana jest w terapię osób z ZD jako mechanizm leczący efektywnie “postęp neuropatologii związanej z zespołem Downa.”

6.Ja dodam, że melatonina używana jest także przy regulacji ścieżki insulinowej i glukozowej w mózgu, co też jest krytyczne w ZD.

Jedyna uwaga: długotrwałe podawanie melatoniny powoduje konieczność podawania cynku. Stąd zalecenia do wspólnego podawania obu substancji.

Od razu odpowiedź dla Asi:

Nie jest tutaj istotna wielkość dawki, a ilość dni podawania. Z drugiej strony nie jest przy tego typu podejściu istotny efekt “uderzenia”, często kojarzony z zaśnięciem, gdy się bierze ją na sen, ale efekt nasycenia. Stąd time release formula, czyli formuła z uwalnianiem melatoniny w czasie jest preparatem skuteczniejszym niż tradycyjna. Jednak jak stosujemy ją na sen, to zawsze trzeba pamiętać, że będzie ona mniej skuteczna jeżeli chodzi o sam efekt zasypiania…ale będzie stale tworzyła bufor. Stąd jeżeli dziecko też się wybudza i potem ma problem z zaśnięciem to ta forma jest lepsza w takiej sytuacji. Wiem strasznie skomplikowane Uśmiech

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...