Melatonina…”w każdym razie mamy już coś co na nas działa i to mnie cieszy” powiedziała Basia.

październik 20, 2014 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Sen jest najlepszym lekiem, dobry sen tym bardziej. Basia dzięki melatoninie widzi różnicę, znalazła sposób na problem, o którym rozmawialiśmy razem tak długo.

W piątek poszukiwałem wciąż odpowiedzi: jak regulować sen. W sobotę stojąc na światłach….szukałem o śnie, o melatoninie, którą wybrać. W piątek ukazał się kolejny raport o śnie w zespole Downa.

image

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/25325444/

Pada tam zdanie:

Conclusions: Sleep disturbances are negatively related to accomplishment of daily life functions. Prevention and treatment of sleep problems, particularly sleep disordered breathing, in children with DS may lead to enhanced accomplishment of daily life habits and activities.

WNIOSKI: Zaburzenia snu negatywnie wpływają na osiągnięcia w codziennym funkcjonowaniu. Zapobieganie i leczenie problemów ze spaniem, szczególnie z oddychaniem w trakcie snu, u dzieci z ZD mogą prowadzić do istotnej poprawy osiągnięć w trakcie dnia.

Zatem konieczna jest regulacja snu, nie tylko tytułem DYRK 1 A ale po prostu by dzieci były wypoczęte!

Wracamy tutaj i do komentarza Basi.

http://www.zespoldowna.info/melatonina-dziala-czy-nie-dziala.html

Po pierwsze nie dzieliłbym melatoniny na polską i inną.

Po drugie skupiłbym się na tym jak dzieci reagują na różne typy melatoniny. Basia wskazuje na Kevina, że na melatoninie tej z wydłużonym czasem uwalniania się, nie odpoczywa i nie wpływa ona na jego zachowanie odpowiednio. Ja zastanawiam się nad czymś innym. Czy Kevin dwulatek, ma problemy GŁĘBOKIE z melatoniną jako hormonem regulacji snu? Jak obserwuję Janka, to on ośmiolatek, przez pierwsze dwa tygodnie świetnie  reagował na nią, a potem skończyło się… Może po prostu tylko tyle potrzebował do odbudowania wzorca snu? Może w tym wieku na takim poziomie “brakuje” melatoniny.

Patrzę na Kamila autystę. Kamil na standardowej melatoninie nie spał, przerzucał się z boku na bok. Na melatoninie z wydłużonym okresem uwalniania się, śpi jak zabity! Kamil ma 19 lat. Może on potrzebuje więcej i inaczej podanej?

Szukałem informacji.

Pierwsza: korzyści z melatoniny nie zależą od dawki!!! jeżeli chodzi o sen. Zwiększenie dawki nie powoduje szybszego zasypiania!!!! Właśnie zasypiania!!!!

Druga: podajemy najpierw najmniejszą możliwą dawkę i idziemy do takiej, gdzie reakcja jest najlepsza…ale znów jest to reakcja na ZASYPIANIE, a nie sen!!!

Trzecia: czy nie należy podawania melatoniny uzależnić od wieku i czy podaje się fluoksetynę? czy ma się chorobę Alzheimera czy też jeszcze nie…czyli znów wiek

Patrzę na to:

http://examine.com/supplements/Melatonin/
Melatonin is implicated in neuroprotection as an antioxidant compound and as a protector against the harmful effects of beta-amyloid pigmentation, by reducing levels of said pigmentation and by offering protection from downstream effects.[116] Melatonin also seems to have preventive effects on hyperphosphorylation of the tau protein, which is a risk factor for Alzheimer’s disease.[116]
Melatonin shows synergism with Resveratrol in regards to protection against beta-amyloid pigmentation in regards to AMPK phosphorylation and its downstream effects; although its effects on the glycogen synthase enzyme expression (GSK-1) and glutathione depletion (both risk factors neuropathy) were not synergistic in vitro.[120]

W informacji tej znajdujemy sugestię o tym, że melatonina redukuje poziom amyloidów beta i razem z Resweratrolem chroni przed skutkami jego działania.

Czwarta: melatonina o przedłużonym działaniu nie może być podawana w długim okresie.

Piąta: melatonina o przedłużonym działaniu stosowana jest u osób z bezsennością, ale nie z problemami immunologicznymi czy neurodegeneracyjnymi w młodym wieku

Szósta: melatonina o przedłużonym działaniu stosowana w kierunku wywołania zaśnięcia musi być stosowana w większych dawkach niż standardowa

Siódma: melatonina “standardowa “ w przypadku użycia w kierunku innym niż sen powinna mieć większą dawkę

MOJE WNIOSKI:

1.Melatonina standardowa powinna być stosowana u naszych dzieci do wieku 10-12 lat.

2.Melatonina o przedłużonym działaniu powinna być używana na początku u młodzieży i dorosłych i to jako produkt do suplementacji w okresie do 8 tygodni, by potem ją zamienić na melatoninę standardową.

3.Dawka melatoniny powinna być tym mniejsza im młodsza jest osoba. Uważa się, że już dawka 0,5 mg świetnie poprawia zapadanie w sen, a dla celów w kierunku choroby Alzheimera wskazuje się na idealną dawkę na poziomie 3 mg. Oznacza to, że osoby powyżej 12 lat powinny odnosić się do dawki 3 mg, a osoby młodsze poniżej 3 mg.

4.Z mojej perspektywy u dzieci z ZD lepsza jest melatonina standardowa, a u autystów melatonina z opóźnionym czasem uwalniania.

5.Moja dawka to dla Jasia 1 mg melatoniny standardowej, dla Kamila 2 mg melatoniny z opóźnionym czasem uwalniania.

Komentarze

Liczba komentarzy: 5 do “Melatonina…”w każdym razie mamy już coś co na nas działa i to mnie cieszy” powiedziała Basia.”
  1. Ula pisze:

    Mam pytanie dot. melatoniny, moje dziecko ma HFA i od urodzenia kłopoty ze snem. Obecnie budzi sie tylko (albo az) raz w nocy , za to okolo godziny 1.
    Ma juz 10 lat i powiem szczerze, jest to bardzo meczace.

    czy melatonina o przedluzonym działaniu jest dostepna w Polsce?
    Czy od 2014 roku pojawiły sie nowe badania dot. jej działania u dziecki kłopotami ze snem?

    Znalazlam tylko jeden lek zawierajacy ta melatonine – niestety wyglada na to, ze jest niedostepny w Polsce…

  2. Can pisze:

    Lek o przedłużonym działaniu jest dostępny tylko w USA jako np.: melatonin time release np. firmy Natrol.

  3. Katarzyna pisze:

    czy dawka sugerowana dla dzieci ponizej 12 roku zycia ( 3mg) odnosi sie do kilograma masy dziecka?

  4. Katarzyna pisze:

    czy dawka sdla dzieci ponizej 12 roku zycia ( 3mg) odnosi sie do kilograma masy dziecka?

  5. can pisze:

    Dawka zależna jest też od układu genów związanych z melatoniną jej produkcją oraz czasem jej podawania. Zatem nie podchodziłby tak literalnie do tego podejścia.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...