Moje dziecko nie śpi, czy mogę podać melatoninę?

sierpień 12, 2014 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Melatonina to nie jest tylko suplement na sen. W ZD, w wielu azjatyckich krajach jest jednym z podstawowych suplementów wspierających dzieci z ZD. Czy zatem warto pomyśleć o nim, nie tylko ze względu na brak snu?

1.Melatonina jest to hormon będący pochodną tryptofanu. Tryptofan z kolei jest istotną substancją przy produkcji serotoniny. Z tej perspektywy melatonina może być ciekawym suplementem dla dzieci z ZD, u których brakuje tego neuroprzekaźnika.

2.Melatonina jest antyutleniaczem…zatem z pewnością mogła by być korzystna w ZD z tego chociażby powodu.

3.Melatonina z sukcesem jest podawana dzieciom z autyzmem i ADHD, których wzór spania jest mocno zaburzony. Badania pokazują o wysokiej skuteczności podawania nawet bardzo małych dawek dzieciom w wieku 4-6-9 lat.

 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24752680

4.Melatonina jest z pewnością brana pod uwagę jako jeden z istotnych suplementów w walce z neurodegeneracją typową dla choroby Alzheimera. Działanie neuroprotekcyjne i korygujące obecność amyloidu beta jest dzisiaj bardzo ciekawym wątkiem badanym przez naukowców. Melatonina zapobiega hiperfosforylacji protein tau…co jest kolejną potrzebą w ZD.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24825313

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24738476

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23857055

5.Melatonina ma bardzo korzystny wpływ na układ immunologiczny dzięki swoim właściwościom antyutleniającym. Badania pokazują zdecydowaną poprawę reakcji immunologicznych.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23889107

6.Wpływa na proces uczenia się i pamięć. Tzw. pamięć LTP jest wzmacniana dzięki niej…a to w ZD jest problemem. Badania nad modelami myszy z ZD prezentują istotną poprawę ich funkcjonowania w tym zakresie przy stałym podawaniu melatoniny. Biorąc pod uwagę dotychczasowe badania melatonina jest idealnym suplementem dla dorosłych osób z ZD poprawiającym zakłócenia pamięci i snu.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24147912

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23620224

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23350971

image

7.Melatonina wpływa na regulację ataków padaczkowych ale i na poziom neurogenezy.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23917218

 

PODSUMOWANIE:

1.Melatonina jest substancją, która może mieć wpływ na poziom serotoniny w organizmie.

2.Melatonina nie powinna być podawana z fluoksetyną, choć ta druga może zmniejszać poziom melatoniny w organizmie.

3.Nie ma precyzyjnych sugestii co do podawania i samych dawek. melatonina jest uznana za suplement, więc lekarze nie badają jej użycia.

4.Z perspektywy ogólnego działania wydaje się to być bardzo dobre rozwiązanie, które wszechstronnie może pomóc w przypadku ogólnego rozwoju dzieci z ZD…ja bym zatem nad tym się zastanowił, tym bardziej że zakłócenia snu, brak REM ponoć jest powszechne w ZD.

Komentarze

Liczba komentarzy: 8 do “Moje dziecko nie śpi, czy mogę podać melatoninę?”
 1. ghoska pisze:

  Moj syn juz drugi rok dostaje melatoninę ( 13 lat) , przy fluoksetynie również nic złego się nie dzieje .

 2. Can pisze:

  Ghoska to cenna i praktyczna uwaga, potwierdzająca że teoria jest dla innych genetycznie ludzi niż nasze dzieci :)

 3. Danka pisze:

  Cześć,
  Mateusz ma autyzm. U nas problemy ze snem (problem z zaśnięciem i wybudzenia w nocy) minęły po przejściu na dietę GAPS i podanie enzymów. Podawaliśmy super enzymes firmy Now. Po odstawieniu enzymów Mati zasypia, ale nie jest to tak łatwe jak przy jednoczesnym podawaniu enzymów. Nadal jest na diecie. Po podaniu enzymów również sam zaczął chodzić do toalety w tydzień bez uczenia (Novipaye).
  Pozdrawiam serdecznie.

 4. Can pisze:

  Cóż dla autystów jest też coś bardzo fajnego. Nazywa się l-theanina, która jest flawonem herbaty zielonej. Reguluje ona neuroprzekaźnictwo, podnosząc poziom większości z nich. Daje to bardzo fajny, efektywny, długodziałający skutek wyciszenia, regulacji napięcia…i podaje się ja na dzień. Po takim dniu autyści fantastycznie śpią. W ZD nie jest jednak wskazana, gdyż podnosi między innymi GABĘ, a tej w ZD jest za dużo.

 5. Jagna pisze:

  Mój Syn z ZD ma 21 miesięcy jaką dawkę na dobę mam mu podać melatoniny ( całą noc się przewala stało się tak po podaniu kolejnej serii celebrolizyny 4 ml)

 6. Can pisze:

  Jagna problemy ze snem tytułem podania leku aktywizującego, to nie jest to samo co brak snu, czy też APNEA. Jeżeli dziecko ma problemy ze snem, może oznaczać to silne nasycenie lekiem, które powoduje, że organizm ciągle jest pobudzony. W takiej sytuacji należy porozmawiać z lekarzem.
  Co do podawania melatoniny małym dzieciom, konieczna jest rozmowa z lekarzem, gdyż melatonina jako suplement była badana na dzieciach powyżej 4 roku życia. Lekarz jest zatem najwłaściwszą osobą do stwierdzenia jaką dawkę powinno dziecko dostać. Z kalkulacji masy wynika, że dziecko o tej wadze powinno dostać między około 0,25 mg na godzinę przed snem.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...