Nie tylko Prozac i kurkuma

kwiecień 7, 2011 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Dla tych, którzy nie są w stanie zaakceptować Prozacu jako leku, kurkumy jako suplementu, jest trzecia droga, choć nie tak skuteczna jak dwie poprzednie.

Na moje pytanie do Richarda, co może zastąpić te dwie substancje napisał mi o dziurawcu zwyczajnym.

Dziurawiec słynny jest od wieków z faktu wspomagania efektywnego podczas stanów depresyjnych. W badaniu poniżej opisano po raz pierwszy efektywność dziurawca na poziomie bardzo małych cząsteczek. Okazało się, że podawanie dziurawca

w postaci tabletek przez 26 tygodni powodowało istotne zmiany w ilości receptorów serotoniny 5- HT tak potrzebnej do skutecznego procesu neurogenezy w ZD. Wzrost receptorów oznaczono na poziomie 50%, co powoduje stały wzrost efektywności receptorów serotoniny podobny jak w przypadku leków syntetycznych.

image

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9342771

W kolejnej publikacji możemy przeczytać o powiązaniu niskiej ilości czynników troficznych BDNF z istnieniem depresji. Taki stan występuje w ZD. Badanie te wskazuje, że konieczne jest “doregulowanie” funkcjonowania czynnika troficznego BDNF jeżeli chcemy uniknąć stanu depresyjnego. Okazuje się przy tym, ze dziurawiec może pełnić taką funkcję “regulatora” poziomu BDNF i likwidować stany depresyjne.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20856249

image

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...