Kurkuma ma właściwości podobne do Prozacu!

Kwiecień 5, 2011 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

To nie jest tak, że jestem zwolennikiem jedynie Prozacu. Niestety tylko jego składnik wykazuje tak silne i korzystne właściwości kreujące neurogenezę i to tak mocno poparte wieloma badaniami, które na tej stronie znajdziecie. Ale chcę Was zaskoczyć i zaprezentować dane dotyczące kurkumy i jej właściwości.

image

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17617388

KURKUMA odwraca zaburzenia neurogenezy hipokampa i zwiększa poziom receptorów serotoniny 1A, ekspresję mRNA i czynników troficznych  u szczurów poddanych chronicznemu stresowi.

Badanie to zostało przeprowadzone na Uniwersytecie Floryda i miało za zadanie potwierdzić reakcję człowieka na składniki kurkumy. Jak to zazwyczaj bywa, dla celów histopatologicznych, użyto szczury.

Kurkuma testowana w tym eksperymencie to curcumin longa będąca składnikiem tradycyjnego leku chińskiego o nazwie: Xiaoyao-san. Jest on stosowany i bardzo efektywnie działa na stany depresyjne.

Badacze pokazali, że stres chroniczny powoduje istotne uszkodzenie komórek w hipokampie. Postanowili podawać kurkumę, by poznać jej efekt na taką sytuację.

Szczury były poddane stresowi przez 20 dni. Następnie podawano w różnych dawkach kurkumę. Okazało się, ze podawanie minimum 10 i 20 mg/kg masy ciała zdecydowanie zwiększało neurogenezę u szczurów poddanych uprzednio 20 dniowemu stresowi. Nowe powstałe komórki dojrzewały stając się neuronami. Dodatkowo kurkuma znacząco uprzednio obniżony w wyniku stresu, poziom serotoniny 5 HT mRNA i BDNF w hipokampie, “wyregulowywała” do poziomów standardowych.

Wyniki te prezentują możliwość zwiększenia rozpowszechniania się komórek, ich rozwoju oraz prezentują mechanizm jaki uzyskują neurony, który pozwala im na przezwyciężanie stresu i związanych z tym uszkodzeń w obrębie hipokampa.

 

Jeżeli wrócimy teraz do naszych poniedziałkowych dyskusji o Prozacu chociażby tutaj:http://www.zespoldowna.info/prozac-dla-kazdego.html wydaje się, że podobieństwo działania kurkumy i Prozacu jest znaczne jak nie takie same!

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...