Nowy gen w chorobie Alzheimera, mający bardzo silny wpływ na akumulację amyloidu beta

październik 12, 2015 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Tak jak to wielokrotnie pisałem: PRACE NA CHOROBA ALZHEIMERA (CHA) PRZYSPIESZYŁY I TO BARDZO, BARDZO MOCNO! Podczas ostatniego tygodnia ogłoszono kilka nowych odkryć, więc nie mogę nie poruszyć tego tematu.

Do tej pory sądzono, że geny z grupy APOE, a w szczególności APOE e4, APP mają bardzo przemożny wpływ na budowanie się amyloidów beta. Okazuje się, że jest gen IL1RAP mający zdecydowanie największy wpływ na ten proces.

"These findings suggest that targeting the IL1RAP immune pathway may be a viable approach for promoting the clearance of amyloid deposits and fighting an important cause of progression in Alzheimer’s disease," Andrew Saykin from Indiana University noted.

Czytając stwierdzenie naukowców, wiemy że ścieżka jaką wykorzystuje ten gen, jest procesem oczyszczającym kumulację amyloidów beta i ważnym powodem progresji CHA. Jego dysfunkcja jest zatem kluczowa dla rozwoju choroby.

http://www.ndtv.com/health/new-gene-linked-to-alzheimers-disease-identified-1228578?site=full

W zespole Downa aktywność tego genu była ściśle monitowana w kierunku CHA i to od początku lat 80tych, co było efektem nadmiernej aktywności interleukiny 1 jako biomarkera stanu zapalnego, towarzyszącego chorobie Alzheimera.

image

http://www.pnas.org/content/86/19/7611.full.pdf

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...