To chromatyna, a nie ogólny wzorzec metylacji jest krytyczny w zespole Downa.

listopad 21, 2018 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Podczas spotkania w Poznaniu stale powtarzałem, że metylacja jest elementem, który jesteśmy w stanie korygować, ale są inne nadrzędne mechanizmy w zespole Downa regulujące funkcjonowanie genów, chociażby takie jak chromatyna i jej remodelling.

http://www.zespoldowna.info/zespol-downa-jako-zaburzenie-remodelingu-chromatyny.html

Chromatyna (chromatinum) – włóknista substancja występująca w jądrze komórkowym, zbudowana z DNA, histonów i niehistonowych białek. Stanowi główny składnik chromosomów. Występuje również w nukleoidzie bakterii[1].

https://pl.wikipedia.org/wiki/Chromatyna

Stopień jej upakowania odgrywa rolę w ekspresji wszystkich genów. Stąd w efekcie badania, naukowcy stawiają też tezę, że zespół Downa jest problemem całej chromatyny, której poziom upakowania znajduje się pod wpływem dodatkowych genów z 21 chromosomu, co powoduje całkowitą zmianę ekspresji wszystkich genów na wszystkich chromosomach. W efekcie zasugerowali, by zmienić definicję ZD na ZABURZENIE REMODELINGU CHROMATYNY z tej obecnie funkcjonującej.”

Oznacza to zmianę metylacji nie tylko tytułem regulacji i dostępności witamin z grupy B ale przede wszystkim z tego tytułu jak upakowana jest chromatyna.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30428356/

Teraz wracamy do 21 chromosomu i genu HMGN1, znanego z leukemii w zespole Downa. Okazuje się, że w modelach ZD, gdzie dawkę ekspresji udaje się znormalizować pozostaje aktywność tego genu i jego wpływ na chromatynę. Zatem chromatyna pozostaje wciąż w “zmianie” gdy my regulujemy metylację. Jej stabilność może zapewnić jedynie metylacja histonów…a tego jeszcze nie umiemy…niestety ja nie umiem.

https://en.wikipedia.org/wiki/HMGN1

http://www.zespoldowna.info/dodatkowa-kopia-hmgn1-powodem-duzej-zapadalnosci-dzieci-z-zespolem-downa-na-leukemie.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...